23 Mayıs 2019 Perşembe
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Üniversitelilere yaz aylarında çalışma imkanı

Üniversite öğrencilerinin iş hayatıyla erken yaşta tanışmasını sağlayacak yeni düzenleme yürürlüğe girdi.

Düzenleme ile lisans ve önlisans öğrencileri yaz aylarında kamu kurum ve kuruluşlarında toplum yararına programlarda çalışabilecek. Çalışan öğrencilerin sigorta girişleri yapılacak. Günlük asgari ücret bedeli üzerinden maaş alacaklar.

Öğrenciler doğanın kanunu, çevre düzenlemesi, kültürel mirasın restorasyonu, tanınması ve korunmasının yanında kütüphanelerde görevli olarak 3 ay boyunca çalışabilecekler. Programlar, haziran, temmuz ve ağustos aylarında geçerli olacak.

BAŞVURU ŞARTLARI

Öğrenciler çalışmak için ilgili kurumlara başvurabilecek. Zorunlu sersi olan, staj yapan ya da yaz derslerine katılacak öğrenciler bu uygulamadan yararlanmayacak.

BAKAN SELÇUK: ’’ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ GENÇLERİMİZE YAZ TATİLLERİNDE ÇALIŞMA İMKANI SAĞLIYORUZ’’

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, üniversite öğrencilerine yönelik Sosyal Çalışma Programının, haziran, temmuz, ağustos ve eylül aylarında toplumsal faydanın yüksek olduğu alanlarda kamu kurum veya kuruluşlarında uygulanacağını bildirdi.

Bakan Selçuk, yaptığı yazılı açıklamada, kadın ve genç istihdamının artırılmasının her zaman öncelikli hedefleri arasında yer aldığını belirterek, bu konuda birçok yeni uygulamanın hayata geçirildiğini, üniversite öğrencilerinin iş hayatı ile tanışması için "Sosyal Çalışma Programı" uygulamasının yürürlüğe sokulacağını ifade etti.

Üniversite öğrencilerinin çalışma hayatı ile tanışmasını sağlamanın, gençlere çalışma disiplini kazandırmanın, insani değerlerinin geliştirilmesini desteklemenin de hedefleri arasında bulunduğunu aktaran Selçuk, programla gençlerin hem toplumsal faydanın yüksek olduğu alanlarda sunulan hizmetlere geçici süreyle katılacağını hem de cep harçlığını kazanacağını vurguladı.

Önümüzdeki yaz tatilinden itibaren uygulanmaya başlanacak Sosyal Çalışma Programı'na ilişkin düzenlemenin Resmi Gazete'de yayımlandığını hatırlatan Bakan Selçuk, programa ilişkin şu bilgileri paylaştı:

"Üniversite öğrencilerinin faydalanabileceği program haziran, temmuz, ağustos ve eylül aylarında toplumsal faydanın yüksek olduğu alanlarda kamu kurum veya kuruluşlarında uygulanacak. Programlar en fazla üç ay süreyle düzenlenebilecek. Program kapsamında gençler, doğanın korunması, kültürel mirasın restorasyonu, korunması ve tanıtılması, kütüphanelerin bakımı ve düzeni, kamu kurumlarının kültürel ve sosyal hizmetlerinin desteklenmesi alanlarında çalışma yapacak."

Programa yaz tatilinde derslerine devam eden veya zorunlu stajı olan öğrencilerin katılamayacağını ifade eden Selçuk, haftada 3 gün olarak uygulanacak programlar sayesinde gençlerin günlük asgari ücret düzeyinde gelir elde edeceğini aktardı.

Bakan Selçuk, gençlerin program dışındaki zamanlarda aileleriyle vakit geçirebileceğini, kişisel gelişimlerine katkı sunacak başka alanlara da yönelebileceklerini belirtti.

Bakan Selçuk, başvuruların gelecek yıl haziran ayından itibaren İŞKUR üzerinden alınacağını kaydetti.

 

 

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Eğitim Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar