27 Mayıs 2019 Pazartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

ESOGÜ’de Acil Sağlık Hizmetleri Çalıştayı Düzenlendi

ESOGÜ’de Acil Sağlık Hizmetleri Çalıştayı Düzenlendi
  • 6 Aralık 2018 Perşembe
  • 1749 kez okundu

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı ve Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü tarafından düzenlenen "Acil Sağlık Hizmetleri Çalıştayı" ESOGÜ Prof. Dr. Necla Özdemir Konferans Salonu'nda gerçekleşti. 1-7 Aralık Acil Sağlık Hizmetleri Haftası dolayısıyla düzenlenen çalıştaya Üniversitemiz Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Arslantaş ve Eskişehir İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Uğur Bilge'nin yanı sıra ESOGÜ Tıp Fakültesi öğretim üyeleri ve öğrencileri ile Eskişehir 112 İl Ambülans Servisi çalışanları katıldı.

 Etkinliğin açılışında konuşan Eskişehir İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Uğur Bilge, Türkiye'nin acil servis konusunda gerek ulaşım süreleri bakımından gerekse müdahale yeterlilikleri bakımından örnek ülkelerden birisi olduğunu belirtti. Eskişehir İl Ambülans Sevisi Başhekimliği tarafından toplumun 112 acil sağlık hizmetleri konusunda bilinçlendirilmesine katkı sağlamak ve farkındalık oluşturmak amacıyla bu yıl başlatılan "Bir nefes kadar acil mi?" kampanyasından bahseden Doç. Dr. Uğur Bilge, 112 acil çağrı merkezine gelen asılsız çağrıların yol açtığı sorunlara dikkat çekti.

 ESOGÜ Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Arslantaş ise acil serviste ve 112 ambülans servisinde çalışan tüm sağlık personelinin ne kadar zor ve şanlı bir görevi yerine getirdiğine dikkat çekti.  Tüm 112 acil sağlık hizmetleri çalışanlarının yoğun baskı ve stres altında, zamanla yarışarak hayat kurtarmak için çabaladığını belirten Prof. Dr. Ali Arslantaş, 112 ekibini büyük ve cefakar bir sağlık ordusu olarak nitelendirerek fedakar çalışmalarından ötürü kendilerini taktir ettiğini belirtti.

 Üç oturum şeklinde tüm gün süren çalıştayın ilk sunumunu "ESOGÜ Acil Sağlık Hizmetleri" başlıklı konuşmasıyla ESOGÜ Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Nurdan Acar yaptı. Ardından "Eskişehir Kamu Hastanelerinde Acil Sağlık Hizmetleri" konulu sunumuyla Eskişehir Kamu Hastaneleri Başkan Yardımcısı Uzm. Dr. Mustafa Çanakçı ve "Hastane Öncesi Acil Sağlık Hizmetleri Yönetimi" konulu sunumuyla Eskişehir İl Ambülans Servisi Başhekimi Dr. Veli Görkem Pala konuşma yaptı. Çalıştayın ikinci oturumunda ise ESOGÜ Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Atilla Özcan Özdemir, "İnme ve Hastane Öncesi Acil ve Acillerde İnme Müdahalesi" konusunda, ESOGÜ Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Evvah Karakılıç "Akut Miyokard İnfarktüsuü ve EKG" konusunda katılımcıları bilgilendirdi. Çalıştay, acil çalışanlarının hazırladığı tiyatro oyununun sahnelenmesi ile sona erdi.Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Eğitim Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar