27 Mayıs 2019 Pazartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

ESOGÜ “Sağlık ve Biyomedikal Temalı Proje Pazarı”na Ev Sahipliği Yaptı

ESOGÜ “Sağlık ve Biyomedikal Temalı Proje Pazarı”na Ev Sahipliği Yaptı
  • 6 Aralık 2018 Perşembe
  • 1925 kez okundu

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi ve Teknoloji Transfer Ofisi Uygulama ve Araştırma Merkezi (ETTOM) işbirliğiyle düzenlenen ve TR33, TR41 ve TR51 kalkınma bölgelerinde ilk defa gerçekleşen “Sağlık ve Biyomedikal Temalı Proje Pazarı”, ESOGÜ Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.

Etkinliğin açılışında konuşan ETTOM Müdürü Doç. Dr. Sertaç Eroğlu, biyoteknoloji alanında öncü ülkelerden biri olabilmek için bu endüstrinin en büyük bileşenini oluşturan medikal biyoteknolojinin altında yer alan biyomedikal donanım, teşhis ve tedavi amaçlı cihazlar, biyomalzemeler, ilaçlar ve aşılar gibi ürünlerin yerli imkanlarla üretimine yönelik olarak teknoloji, uzmanlık ve işbirliklerinin geliştirilmesinin büyük önem arz ettiğini söyledi. Proje pazarı etkinliğini önümüzdeki yıllarda da tekrarlamayı hedeflediklerini belirten Doç. Dr. Sertaç Eroğlu, etkinliğe proje ve tecrübeleriyle katkı sağlayan öğretim üyeleri ve sektör temsilcilerine teşekkür ederken, oluşturulan platformun uzun süreli işbirlikleri için bir ilk adım teşkil etmesini temenni etti.  

ESOGÜ Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Arslantaş, ülkemizin genel sağlık harcamaları ve bu harcamalar içindeki tıbbi malzeme giderinin yıllar içinde artarak büyük miktarlara ulaştığını, bunun da dışarı giden büyük bir döviz miktarına işaret ettiğini söyledi. Ülkemizde kullanılan tıbbi malzemelerin mutlaka yerli ve milli olmasının gerektiğini dile getiren Prof. Dr. Ali Arslantaş, bu noktada ESOGÜ hak sahipliğinde 2018 yılında yapılan patent ve faydalı model başvurularının yüzde 30’unun Tıp Fakültesi’nden çıkmış olmasının Dekan olarak kendisini gururlandırdığını söyledi. Tıp Fakültesi ile ETTOM işbirliğinin tüm hızıyla devam ettiğini belirten Prof. Dr. Ali Arslantaş, proje pazarında projeleri sergilenen öğretim üyelerini kutlarken başarılı bir etkinlik geçirilmesini diledi.  

ESOGÜ Rektörü Prof. Dr. Kemal Şenocak, biyomedikal endüstrisinin sağlık sektörünün önemli bir parçası olduğunu ve bu endüstrinin en önemli bileşeninin ise hastalıkların önlenmesi, teşhisi ve tedavisini kolaylaştıran tıbbi cihazlar olduğunu kaydetti. Prof. Dr. Kemal Şenocak biyomedikal endüstrisinin yaşamsal bir sektör olduğunu, bu durumun da ona hem çok disiplinli bir çalışma zorunluluğu yüklediğini hem de yüksek bir katma değeri beraberinde getirdiğini söyledi. Biyomedikal endüstrisinin ülkemizin 2023 hedeflerine ulaşmasında önemli rol oynayacak endüstrilerden biri olarak görüldüğünü belirten Prof. Dr. Kemal Şenocak, bu noktada T.C. Sağlık Bakanlığı’nın biyomedikal endüstrisi ile ilgili olarak belirlediği 2023 vizyonunun Türkiye’yi; biyomedikal endüstrisinde dışa bağımlılığı en aza indirgenmiş, ileri teknolojili katma değeri yüksek ürünleri de geliştirip üretebilen ve uluslararası standartların oluşumunda etkili küresel bir oyuncu haline getirmeyi hedeflediğini ifade etti. ESOGÜ olarak kendilerinin de ETTOM aracılığı ile üniversite-sanayi işbirliği kapsamında iyi uygulama örnekleri oluşturarak, ülkemiz sanayisinde yüksek teknolojili ve katma değerli ürünler yaratılmasına katkı sağlamaya çalıştıklarını dile getiren Prof. Dr. Kemal Şenocak, 2018 yılı Ekim ayında 40 ortaklı melek yatırım girişimi ile ticarileşen akrep zehrinden anti serum üretme çalışmalarının ‘iyi üretim uygulamaları sistemi’ denilen GMP koşulları ile üretiminin Eskişehir Organize Sanayi Bölgesinde kurulan fabrika kapsamında yapılacağını söyledi. “Sağlık ve Biyomedikal Temalı Proje Pazarı” ve benzeri faaliyetler ile bu alanda iyi örneklerin sayısını artırmayı hedeflediklerini belirten Prof. Dr. Kemal Şenocak, proje pazarına katkıda bulunan herkese teşekkür ederken etkinliğin verimli ve başarılı geçmesini diledi.  
  
Açılışın ardından “Biyomühendislik ve Biyomedikal Alanında Yer Alan İyi Örnek Uygulamaları” konulu tecrübe paylaşımı bölümü gerçekleşti. Bu bölümde Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Hasan Emre Aydın, ESOGÜ Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nusret Köse ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Teyfik Demir’in sunumları yer aldı. ESOGÜ Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Başar Sırmagül’ün konuşmacı olarak katıldığı “ESOGÜ Hastanesi İhtiyaçları ve Sanayi Sektörü İlişkisi” konulu sunumun ardından fuar alanının gezilmesi ve yüz yüze görüşmelerle etkinlik tamamlandı. 

ETTOM’dan yapılan açıklamada, “Sağlık ve Biyomedikal Temalı Proje Pazarı” ile sağlık ve biyomedikal alanında Eskişehir ve bölge üniversitelerinde geliştirilmiş, patent başvurusu veya patentlenebilirlik ön araştırması yapılmış olan projelerin, ilgili sanayi temsilcileri ile buluşturularak milli sağlık teknolojilerinin ticarileşme süreçlerinin hızlandırılmasının hedeflendiği belirtildi. Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Eğitim Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar