9 Aralık 2019 Pazartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Rektör Çomaklı, ES TV ekranlarında FET֒yü anlattı

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, ES TV’de canlı yayınlanan “Haber Masası” programına konuk oldu. Rektör Çomaklı programda ES TV Genel Yayın Yönetmeni Ali Baş’ın sorularını yanıtladı. Rektör Çomaklı, 15 Temmuz 2016 gecesi milletimize, devletimize, demokrasimize, seçilmiş hükümetimize ve toplumsal barışımıza karşı hain darbe girişiminde bulunan Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ), geçmişten günümüze kadar ne şekilde bir yapılanma ve eylem süreci geçirdiğine dair bilinmeyenleri seyircilerle paylaştı.

Rektör Çomaklı: "Örgütün 100 yılı aşan bir altyapısı var"

15 Temmuz sürecine uzanan süreci anlatan Rektör Çomaklı, örgütün 100 yılı aşan bir altyapıya sahip olduğuna dikkat çekti. Rektör Çomaklı şöyle konuştu: "Bu örgüt değişik şekillerde toplumumuzda ve devletimizde yer edinmiş, 1960’lardan sonra da bir yöntem değişikliğine gitmiştir.Özellikle son dönemdesızma yöntemini kullanarak toplumu ve devleti ele geçirmeye çalıştıklarını görüyoruz. 15 Temmuz aslında bunların son bir çırpınışıydı.”

"17-25 Aralık sürecinde ise yargı ve polis eliyle darbe gerçekleştirilmeye çalışıldı"

Örgütün gelişim evresinin iyi anlaşılması gerektiğine dikkat çeken Rektör Prof. Dr. Çomaklı, “1980’lerde eğitim adı altında başlayan bu oluşum, 1990’larda Sivil Toplum Kuruluşları (STK) aracılığıyla toplumda yer edinmeleri ve 2000’lerde ise dini kullanarak bizim insanımızı kandırabileceklerini keşfetmeleriyle devam etmiştir. 15 Temmuz öncesindeki 40 yıllık süreçte bunlar kendilerine rahat bir yapılanma yatağı hazırlamışlardı. Yani bu bir dere yatağı gibiydi ve sular istedikleri gibi akabiliyordu.” dedi.

Son yıllarda yaşanan bazı olaylara değinen Rektör Çomaklı, “7 Şubat’ta ortaya çıkan Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) kriziyle devlet dışında bir müdahalenin olduğu anlaşıldı. MİT krizinden sonra gelişen 17-25 Aralık sürecinde ise yargı ve polis eliyle darbe gerçekleştirilmeye çalışıldı.Burada ise örgüt iyice gün yüzüne çıktı.” İfadelerini kullandı.

"Türk halkı örgüte karşı gerekli tutumu sergilemiştir"

Örgütün etkili bir şekilde kullandığı yapıların başında ise tek elden kontrol edilen medya organlarının geldiğini belirten Çomaklı, şunları söyledi: “Örgütün medya organları tarafsız değildi, tek kanal üzerinden yayınlarını yürütüyorlardı. Bu noktada işlerin daha uç noktalara gitmiş olması ise insanların kafalarında örgütsel bir yapı olduğu düşüncesini uyandırdı. İnsanlar bu yapılanmanın aklıselim bir hareket olmadığını, eğitim ve yardım amacının ise güdülmediğini anladı. İşte bu nokta da Türk halkı örgüte karşı gerekli tutumunu sergilemiştir. Milletin bunu sezmesi de örgütün silahlı bir şekilde devlete müdahale edebilecek noktaları ele geçirmeye çalışmasına sebebiyet verdi. Aksi takdirde bu örgüt bir 40 sene daha gidecekti. Ancak bu noktada milletin direnişi ile yüz yüze kaldılar.”

"Örgüt hiçbir zaman siyasete girmeyi tercih etmedi"

FETÖ’nün hiçbir zaman siyasete girmeyi tercih etmediğinin altını çizen Rektör Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, örgütün siyasi argümanları kullanmasının ise çıkarları açısından daha işine geldiğini belirtti ve ekledi:“Yaptığımız araştırmalar neticesinde 81 ilde ve ilçelerinde gerekli teşkilatlanmalarını yaptıklarını tespit ettik. Örgüt aynı zamanda halkı küçük görüyordu ve onların sorunlarıyla uğraşmaktansa elinde bulunduracağı bürokratlarla herkesi yönetebileceklerini düşünmüşlerdi. Burada bir vesayet yönetim anlayışı benimsediklerini ve sergilediklerini görüyoruz.”

Örgütün bürokraside, emniyette, askeriye de yani kısacası devletin pek çok noktasına yerleştiğini ifade eden Rektör Çomaklı,  “Bu paralel devlet yapılanmasının ortaya çıkmaya başlamasıyla dason olarak bu hain darbe girişiminde bulundular.” diye konuştu.

"Devlet işinde iyi niyet olmaz, hukuk olur"

FETÖ ile mücadele konusunda bundan sonra ne yapılması gerektiğine de değinen Rektör Çomaklı, “Biz 2200 yıllık geleneğiolan bir devlete sahibiz. Böylebir devletten umudumuzu kesmemek lâzım. Devlete hiç kimse boyun eğmez ve devlete olan borcunu da emeğiyle ya da parasıyla bir şekilde öder. Devlet dekimseyi mağdur etmez. Eğer irademizi devlet dışındakilere teslim edersek, ilk yanlışımızı burada yapmış oluruz. Biz hukuk devletiyiz ve seçim kültürü oturmuş bir devletiz. Bundan dolayı da hukukun dışına çıkmamalıyız. Mesela bu örgüt himmet adı altında milletimizden haraç toplamıştır vebu da bir suçtur. Devlet işinde iyi niyet olmaz, hukuk olur.” dedi.

"FETÖ ile mücadele devam ediyor"

FETÖ ile mücadelenin devam ettiğinin altını çizen Prof. Dr. Çomaklı, “Örgüttekilerin, yaşam tarzlarını farklı göstererek bir algı operasyonu içerisine girdiklerini görüyoruz. Aslında bu tarz kişileri tespit etmek çok kolay. Eğer birisi devlet dışındaki birilerinden emir alıyor ve vaatlerde bulunuyorsa örgütten demektir.” diye konuştu.

"FETÖ, dijital dünyanın ilk terör örgütüdür"

Üniversite bünyesinde kurulan Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (SODİGEM) kuruluş sürecine ve yürütülen çalışmalara da değinen Rektör Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, şu bilgileri aktardı: “Dijital dünya dediğimiz yeni bir dünya oluşuyor. İnsanların fiziksel ihtiyaçlarının haricinde yaşantılarının döndüğü bir dünya var. Çevremizdeki kişiler bunu sosyal medya olarak algılıyorlar. Aslında sosyal medya, bu dünyanın yalnızca yüzde 20 ya da 30’unu oluşturuyor. Bizim amacımız da bu merkez aracılığıyla bu dünyada olanları, insanımıza anlatmak. Aynı zamanda devlet güvenliğiyle de alakalı olan bu dijital dünyayı tarıyoruz. Bu taramalarımız esnasında da FETÖ’nün sosyal medya ve dijital dünyadaki örgütsel yapısı ortaya çıktı. 15 Temmuz 2016’da yapamadıklarını bu mecra aracılığıyla yapma hedefine giriştiklerini gördük. Dijital dünyanın dilini bilmediğimiz için de aslında örgüt olduğunun da farkında değiliz. Dijital dünyanın aynı zamanda ilk terör örgütüdür bunlar. Özellikle devlette görev yapan arkadaşlarımız özel yaşamlarını sosyal medya üzerinden fazla yaymasınlar. Bu örgüt açık aramada, montajda ve sahtecilikte ün yapmış durumda ve bu yüzden herkesin bunu dikkate almasını tavsiye ediyorum.”

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Eğitim Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar