28 Ocak 2020 Salı
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Anadolu TÖMER’de mezuniyet sevinci

Anadolu TÖMER’de mezuniyet sevinci
  • 20 Temmuz 2019 Cumartesi
  • 2613 kez okundu

Anadolu Üniversitesi Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (Anadolu TÖMER) tarafından düzenlenen “2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılı Türkçe Hazırlık Kursları Mezuniyet Töreni”, 18 Temmuz Perşembe günü gerçekleştirildi.   Anadolu Üniversitesi Öğrenci Merkezi Salon 2016’da düzenlenen törene; Anadolu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Güler Günsoy, TÖMER Müdürü Öğr. Gör. Dr. Ferdi Bozkurt ile birlikte çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı. Tören kapsamında, 9 aylık eğitimlerini başarıyla tamamlayan uluslararası öğrencilere mezuniyet belgeleri verildi. Hayli renkli görüntülerin de yaşandığı törende, öğrenciler hazırladıkları gösterileri izleyenler için sergilediler.

Prof. Dr. Güler Günsoy: "Türkçe bir dünya dilidir"

Türkçenin geniş bir coğrafyada yer bulduğuna ve bir dünya dili olduğuna dikkat çeken Anadolu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Güler Günsoy, TÖMER sayesinde farklı ülkelerden gelen öğrencilerin de Türkçeyi rahatça konuşabildiklerini ifade etti. Prof. Dr. Günsoy, Türkçenin, Balkanlardan başlayarak Hazar’a kadar uzanan geniş bir coğrafyada hâkim olan bir dil olduğunun altını çizdi.

"Türkçemiz aynı zamanda bir gönül köprüsüdür"

“TÖMER sayesinde bu güzel dilimiz farklı coğrafyalardan gelen dostlarımızca da konuşulur hâle gelmiştir.” diyen Günsoy, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Türkiye sahip olunan bu zenginlikler ve Türkçe bilen dostlarımızın artmasıyla birlikte daha da büyümektedir. Burada öğrendiğiniz Türkçe ile kendi ülkelerinize de döndüğünüz zaman TÖMER mezunu ve Türkçe bilen insanlar olarak, aynı zamanda ülkemizin gönüllü elçileri hâline geliyorsunuz. Bu nedenle Türkçemiz sadece bir dil değil, aynı zamanda da bir gönül köprüsüdür. Türkçe gibi matematiksel zorlukta olan bir dili oldukça başarılı şekilde kursiyerlere öğreten başta TÖMER Müdürü Öğr. Gör. Dr. Ferdi Bozkurt’a olmak üzere değerli hocalarımıza da çok teşekkür ediyorum. Bu güzel dili öğrenmeyi başaran kardeşlerimiz, dostlarımız, ülkemizin gönül elçilerine de gittikleri yerlerde de sürekli konuşmalarını temenni ediyorum.”

Öğr. Gör. Dr. Bozkurt: "Ne mutlu ki sizler de artık Türkçeyi biliyorsunuz"

Türkçenin öğrenilmesi kadar öğretilmesinin de zor olduğuna vurgu yapan TÖMER Müdürü Öğr. Gör. Dr. Ferdi Bozkurt, bu yıl 3’üncü kez öğrenimlerini başarıyla tamamlayan öğrencileri mezun etmenin mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi. Öğrenilen dilin yanında kültürün de ilerlediğinin altını çizen Bozkurt, “Anadolu TÖMER olarak ilk günkü heyecanımız devam etmektedir. Çünkü hocalarımızla birlikte sadece Türkçe öğretmediğimizi, Fatih Sultan Mehmet’in deyişiyle gönülleri fethetmekte olduğumuzun bilincindeyiz. Siz öğrencilerimize Türkçeyi öğrettik ve artık bölümlerinize gönderiyoruz. Ne mutlu ki sizler de artık Türkçeyi biliyorsunuz.” diye konuştu.

"Dilimizi öğrendiniz ve kültürümüzün kapı aralığından içeri girdiğiniz"

Öğr. Gör. Dr. Ferdi Bozkurt sözlerini şöyle sürdürdü: “Sizler dilimizi öğrendiniz ve kültürümüzün kapı aralığından içeri girdiğiniz. Türkçe öğrenilmesi zor olduğu kadar öğretilmesi de zor bir dildir. İlk günden beri yoğun bir emek harcayan hocalarımıza teşekkür ediyorum. Bizler sizleri çok sevdik. Her biriniz bizim için önemlisiniz ve ayrı birer değersiniz. Gönlümüz, kapımız sizlere her zaman açık ve gelecekte de açık olacak. Zira biz Türkler, Anadolu da yetişen Hz. Mevlana’nın ‘Gel, ne olursan ol yine gel’ sözünü benimseyen bir milletiz. Sizlerin de eğitim faaliyetleri boyunca buna şahit olduğunuzu anlattıklarınızdan biliyorum.”

"Türkiye, insani yardımda ilk sırada"

Anadolu TÖMER’den bu yıl yaklaşık 120 öğrencinin mezun olduğunu dile getiren Öğr. Gör. Dr. Bozkurt, “Türkiye Cumhuriyeti; dil, din, ırk ayrımı yapmaksızın öğrencilerimize burs imkânı sağlamakta ve inşallah sizden sonra da sağlamaya devem edecek. Küresel insani yardım 2018 raporuna göre; Türkiye 2017 yılında en çok insani yardım yapan ülke oldu. Biz dünyanın en zengin ülkesi değiliz; ama Avrupalı kuruluşlarca hazırlanmış rapora göre dünyanın en gönlü zengin ve geniş ülkesiyiz. Bununla da bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak gurur duyuyorum.  Ülkemiz güçlü oldukça bu imkânlarında artacağına yürekten inanıyorum.” dedi.

"Ülkelerinize döndüğünüzde önemli görevlerde yer alacaksınız"

Öğrencilerin bir kısmının savaş gerçeğiyle yüzleştikleri zor coğrafyalardan geldiklerini belirten Öğr. Gör. Dr. Ferdi Bozkurt, “Bu konu gerçekken önemli, çünkü savaşı yenip barışı kurmak gerekecek. Bu işi de hep birlikte el ele vererek yapmamız gerekiyor. Arkadaşlar, kendi gücünüzü hafife almayın. Ülkelerinize döndüğünüzde önemli görevlerde ve noktalarda yer alacaksınız. Eğitimli, donanımlı ve dünyayı tanıyan kişiler olarak buradan dönmeniz gerekiyor. Bunun içinde çok çalışmanız gerekecek. Başarılarınızdan dolayı hepinizi tebrik ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Mustafa Hasan: "Türkiye iyi bir eğitim alabilmemiz için bizlere kaplarını açtı"

Mezun öğrenciler adına konuşan Mustafa Hasan, iyi bir eğitim almak için Türkiye’ye geldiklerini belirtti. İlk başlarda çok zor olmasına rağmen büyük bir gayretle Türkçeyi öğrendiklerini ifade eden Hasan, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Türkiye iyi bir eğitim alabilmemiz için bizlere kaplarını açtı ve bunun için de bizlerin, Türkçeyi iyi bir şekilde öğrenmesi gerekiyordu. Bu amaçla bizim için çok zor olmasına rağmen Anadolu TÖMER hazırlık kurslarına katılarak. Büyük bir gayret ve istekle Türkçeyi öğrenebildik. Hepimiz farklı ülkelerden gelip farklı dillerde konuşuyorduk. Birbirimizi anlayamıyorduk. Şimdi söylenilenleri herkes anlıyor. Çünkü hepimiz Türkçe öğrendik ve konuşabiliyoruz. Bu yolda gayretlerinden dolayı tüm arkadaşlarımı tebrik ediyorum.”

"Bizlerle yakından ilgilenen rektörümüze teşekkür ediyoruz"

Türkiye’de sadece Türkçe öğrenmekle kalmayarak aynı zamanda ülkenin kültürünü de yakından tanıma fırsatı bulduklarına dikkat çeken Hasan, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bugün gurur ve hüzün dolu bir gün. Dokuz aylık bir öğrenim süresini geride bıraktık ve sona geldik. Bu son; aynı zamanda bizlere yeni başlangıçlar da sağlayacak. Sevgili hocalarımızla birlikte burada çok büyük bir aile olduk ve bu böyle devem edecek. Bizlere kapılarını açan Türkiye’ye, bizi kucaklayan Anadolu Üniversitesi’ne, hocalarımıza ve özellikle de bizlerle yakından ilgilenen Rektörümüz Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı’ya teşekkür ediyoruz.”

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Eğitim Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar