23 Ocak 2020 Perşembe
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Anadolu SODİGEM’den tanıtım lansmanı

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı’nın hayata geçirdiği ve Türkiye’de bir ilk olma özelliğini taşıyan Anadolu Üniversitesi Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (SODİGEM) tanıtım lansmanı, Anadolu Üniversitesi Merkezler ve Birimler Binası’nda gerçekleştirildi. Toplantıya Rektör Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı yanı sıra üniversite yönetimi ile SODİGEM Müdürü Doç. Dr. Levent Eraslan ve SODİGEM yönetimi de katıldı. Etkinlikte, kurulduğu günden bugüne yaptığı çalışmalar ile dikkat çeken merkezin kuruluş pastası kesildi.

Rektör Çomaklı: “SODİGEM ile internet dünyasının dilini araştıracağız”

Etkinliğin açılışında konuşan Rektör Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, internet dünyasının dilinin araştırılmasının gerekliliğine dikkat çekerek şunları söyledi: “SODİGEM aracılığıyla internet dünyasının dilini araştıracağız ve bu alanda neler yapılabileceğini insanlara anlatacağız. İnternet dünyasındaki her şeyin zararlı olduğunu söyleyemeyiz; çünkü bu dünyanın çok büyük faydaları var. Oluşturduğumuz ilişkileri iletişim arzumuzdan dolayı kuruyoruz. Bu nedenle faydalarıyla ortaya koyup, hem önlemler alacağız hem de yararlarından faydalanacağız. İnşallah bu merkezimiz aracılığıyla bütün bu çalışmalarımızı gerçekleştireceğiz.”

“Çocuklarımızı ekolojik bir ortama dahil etmeyi planlıyoruz”

SODİGEM’in, yayınladığı raporla şu an gündemde olduğuna değinen Rektör Prof. Dr. Çomaklı, “Dün Espark Alışveriş Merkezi’nde ve Eskişehir Gar’ında, SODİGEM’le ilgili bilgilendirme ve tanıtımlar yapıldı. Gündemimizde yeni bir projemiz daha var. Çocuklarımızı, dijital dünyadan uzak tutabilmek için ekolojik bir ortama dâhil etmeyi planlıyoruz. Projemize, öncelikle Eskişehirli çocuklardan başlayacağız. Çocuklarımızı bir araya getirerek bir kamp projesi gerçekleştireceğiz” dedi.

Doç. Dr. Eraslan: “İnsanlık tarihi hiç bu kadar çevrimiçi olmamıştı”

Etkinlik hakkında görüşlerini bildiren SODİGEM Müdürü Doç. Dr. Levent Eraslan, ”Dünya nüfusunun üçte ikisi sosyal medya kullanıyor ve insanlık tarihi hiç bu kadar çevrimiçi olmamıştı. Bu çevrimiçi olma hâli aynı zamanda kendi içerisinde da bazı avantaj ve dezavantajları yaratıyor. Örneğin sosyal medya, iyi ve etkili kullanıldığında bizler için etkili bir enformasyon kaynağı ile iletişim ve etkileşim aracı olabiliyor. Ancak olumsuz kullandığımız zaman ise pek çok tehlikeyi içerisinde bulunduran bir ormana dönüşebiliyor. Bu yüzden merkezimiz, Rektörümüz Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı’nın bir projesidir ve onun ortaya koyduğu vizyonla kurulmuştur.”

SODİGEM kısa zamanda elde ettiği başarılarla dikkat çekiyor

SODİGEM’in çok kısa bir süre önce kurulmuş olmasına rağmen farklı alanlarda pek çok etkili çalışmaya imza attığına değinen Doç. Dr. Eraslan, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Sadece sosyal medya değil, kriminal iletişim adını verdiğimiz özellikle sosyal medya ağlarındaki suç süreci, bir terör örgütü olarak FETÖ raporu, uyuşturucuyla mücadelede sosyal ağların etkisini ve sosyal ağların özelliklerini araştıran bir çalışmamız oldu. İlerleyen günlerde süreç içerisinde yapacağımız ve özellikle dijital tehlikeli oyunlarla ilgili olarak yaşlar için sosyal medya kullanımı hakkında bir çalışmamız olacak. ‘Journal of Social Media’ adında bir dergi yayınlayacağız. Bunun yanında sertifika programlarımız olacak. Biliyorsunuz ilk defa Anadolu Üniversitesi kentte bilgilendirici broşürler dağıttı. Ülkenin çeşitli yerlerinde eğitimler vermekteyiz. Yurt dışında çalışmalarımız var. Bu anlamda SODİGEM süreç içerisinde Rektörümüzün motivasyonuyla ilerleyen ve özellikle sosyal ağların, sosyal medyanın, dijital dünyanın anlaşılmasını dönük olarak kurulmuş önemli bir merkezdir. Bugün çok mutluyuz. Çünkü etkinliğimizin başlamasından günümüze neredeyse 35 gün geçti. Fakat biz binlerce habere konu olduk ve 40’a yakın etkinlik yaptık. Rektörümüz sağ olsunlar bu başarımızı kutlamak istediler ve bir pasta kestik. Tüm ekibime ve paydaşlarımıza çok teşekkür ediyoruz.”

 

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Eğitim Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar