23 Ocak 2020 Perşembe
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

YÖK ATLAS 2019 TERCİH DÖNEMİNDE DE ADAYLARIN BİR NUMARALI KAYNAK SİTESİ OLDU

YÖK ATLAS 2019 TERCİH DÖNEMİNDE DE ADAYLARIN BİR NUMARALI KAYNAK SİTESİ OLDU
  • 3 Ağustos 2019 Cumartesi
  • 2039 kez okundu

“2019 Yılında YÖK Atlas'ı Kullanan 2,6 Milyonu Aştı…"

Yükseköğretim Kurulunca (YÖK), üniversite ve bölüm tercihi yapacak adayların daha bilinçli karar vermesini sağlamak amacıyla hizmete sunulan Yükseköğretim Program Atlası (YÖK Atlas), üniversite tercih döneminde 2 milyon 669 bin kişi tekil kullanıcı sayısına ulaştı.

YÖK tarafından üniversite ve bölüm tercihi yapacaklara yol göstermesi amacıyla 10 Mart 2016'da "https://yokatlas.yok.gov.tr" internet adresinden hizmete sunulan YÖK Atlas, hem adaylar hem de rehberlik hizmeti veren hocalar tarafından yoğun şekilde kullanıldı.

YÖK yetkililerinden edinilen bilgiye göre, adaylara adeta rehber öğretmenlik yapan YÖK Atlas, hizmete sunulduğu günden bugüne kadar 20 milyon 94 bin kişi tarafından kullanıldı.

YKS tercih döneminde 2,6 milyon kişi faydalandı

İlk hizmete sunulduğu 2016'daki üniversite tercih döneminde 940 bin kişinin faydalandığı YÖK Atlas'ın kullanım sayısı her yıl arttı.

YÖK Atlas, 2017 tercih döneminde 1 milyon 384 bin kişi tarafından kullanılırken, 2018'de bu sayı 1 milyon 963 bin oldu.

Bu yıl, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarının açıklandığı 17 Temmuz'dan, tercihlerin sona erdiği 29 Temmuz'a kadar geçen sürede YÖK Atlas, 2 milyon 669 bin tekil kullanıcı sayısına ulaştı.

YÖK Atlas'ın, eylülde tamamlanacak ek yerleştirme döneminin sonuna kadar 2,9 milyon kişi tarafından kullanılması bekleniyor.

 

yok_atlas_tablo_1_2.jpg                           ​​

 

En fazla cep telefonu ve tablet üzerinden giriş yapıldı

Sistemi kullananların yüzde 38'i YÖK Atlas'a bilgisayar üzerinden ulaşırken, yüzde 62'si cep telefonu veya tabletten giriş yaptı.

Kullanıcıların yüzde 23,7'si İstanbul, yüzde 15,9'u Ankara, yüzde 7,7'si İzmir, yüzde 6,2'si Adana, yüzde 4,1'i Bursa, yüzde 3,7'si Antalya, yüzde 3,6'sı da Gaziantep'ten sisteme ulaştı.

Adaylar ortalama 8 bölüm inceledi

Ziyaretçilerin sistemde kalma ve arama izlerinden derlenen istatistiklere göre, adaylar tercih dönemi boyunca sistemi ortalama 3'er kez kullandı.

Adaylar, her kullanımda sitede ortalama 7 dakika 40 saniye zaman geçirdi ve 8 farklı bölümü inceledi.

En çok ilgi gösterilen lisans bölümü hukuk

Bu yıl lisans düzeyinde tercih yapacaklar, binlerce üniversite programı arasında sırasıyla en çok hukuk, tıp ve diş hekimliği bölümlerini inceledi.

Bu alanları, hemşirelik, bilgisayar mühendisliği, psikoloji, beslenme ve diyetetik, eczacılık, sınıf öğretmenliği ile gastronomi ve mutfak sanatları izledi.

Geçen yıl en çok ziyaret edilen 30 lisans bölümü arasında yer alan inşaat mühendisliği, işletme, Türk dili ve edebiyatı, iktisat, tarih, uluslararası ilişkiler, ingiliz dili ve edebiyatı, siyaset bilimi ve kamu yönetimi ile moleküler biyoloji ve genetik bölümleri bu yıl listeye giremedi.

En çok ilgi gösterilen ön lisans bölümleri

Ön lisans adaylarının en çok ilgi gösterdiği bölümler ise sırasıyla ilk ve acil yardım, anestezi ve bilgisayar programcılığı oldu.

Bu bölümleri, sırasıyla sivil havacılık kabin hizmetleri, tıbbi laboratuvar teknikleri, adalet, ağız ve diş sağlığı, tıbbi görüntüleme teknikleri, fizyoterapi ile ameliyathane hizmetleri izledi.

Geçen yıl en çok ziyaret edilen 30 ön lisans bölümü arasında yer alan inşaat teknolojisi, iş sağlığı ve güvenliği, optisyenlik, harita ve kadastro ile muhasebe ve vergi uygulamaları bu yıl listede yer almadı.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Eğitim Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar