23 Ocak 2020 Perşembe
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Eskişehir Teknik Üniversitesi Tanıtım Günleri

Eskişehir Teknik Üniversitesi Tanıtım Günleri
  • 3 Ağustos 2019 Cumartesi
  • 2015 kez okundu

“ESKİŞEHİR TEKNİK ÜNİVERSİTESİ TANITIM GÜNLERİ 2019” ETKİNLİĞİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

 

Eskişehir Teknik Üniversitesi öğrenci merkezli eğitim öğretim politikalarını hayata geçirmeye devam ediyor.  

Aday öğrencilerin Üniversitemizi yakından tanımaları ve doğru tercih yapabilmeleri amacıyla 25-26 Temmuz 2019 tarihlerinde Eskişehir Teknik Üniversitesi Tanıtım Günleri etkinliği gerçekleştirildi. Rektörlük Konferans Salonu’nda 25 Temmuz 2019 Perşembe günü gerçekleştirilen açılış törenine Rektör Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, Öğrenci Dekanı Prof. Dr. Müfide Banar’ın yanı sıra dekanlar, akademik ve idari personelimiz ile aday öğrenciler ve aileleri katıldı.

Rektör Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu: “Üniversitemiz sahip olduğu 60 yıllık köklü geçmişi ve kuvvetli altyapısıyla devraldığı bayrağı ileriye taşımaya devam ediyor.”

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Rektör Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, Eskişehir Teknik Üniversitesi’nin yeni kurulan değil; yeniden yapılanan bir üniversite olduğunu vurgulayarak söze başladı. Eskişehir Teknik Üniversitesi olarak hedeflerinin yaklaşık altmış yıllık köklü geçmişinden devraldığı güçlü altyapı ve donanımı yeni adıyla birlikte daha ileriye taşımak olduğunun da altını çizen Rektör Prof. Dr. Döğeroğlu sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Sevgili aday öğrencilerimiz; hayatınız açısından çok önemli bir dönemden geçiyorsunuz. Lütfen tercihlerinizi size en uygun meslekten yana kullanın. Bu dönemde rehber öğretmenleriniz, aileleriniz, arkadaşlarınız ve sizi seven herkes tarafından yönlendirilmeye çalışılacaksınız. Ancak bu noktada son sözü sadece sizin söylemeniz gerekiyor. Tercihinizi size en uygun olduğunu düşündüğünüz meslekten yana kullanmanız yaşam boyu mutlu olmanız için atacağınız en önemli adımdır.”

“Eskişehir Teknik Üniversitesi olarak iddialıyız!”

Öğrencilik hayatlarını Eskişehir’de sürdürmek isteyen öğrencilere seslenen Rektör Prof. Dr. Döğeroğlu, Eskişehir’in modern kent mimarisiyle, öğrenci dostu halkı ve bilim, kültür, sanat merkezi oluşuyla bir öğrenci için yaşanabilecek en ideal şehirler arasında olduğunu da sözlerine ekledi. Eskişehir’in eğitim alanında sadece Türkiye’de değil dünyada da tercih edilen ülkeler arasında ön sıralarda yer aldığına da dikkat çeken Rektör Prof. Dr. Döğeroğlu, “Eğitim öğretim hayatlarına Eskişehir’de devam etmek isteyen öğrencilerin çok şanslı olduklarını düşünüyorum. Nitekim hem şehir olarak hem de üniversite olarak çok güçlü ve modern bir altyapıya sahibiz. Hem şehir açısından hem de sahip olduğumuz eğitim kalitesi açısından Eskişehir Teknik Üniversitesi olarak iddialıyız. Üniversitemiz bünyesinde yer alan fakülte, enstitü ve meslek yüksekokullarının her biri kendi alanında öncü birimler.” ifadelerini kullandı. 

Prof. Dr. Müfide Banar: “Küresel standartlarda mezunlar yetiştiriyoruz.”

Rektör Prof. Dr. Döğeroğlu’nun ardından söz alan Eskişehir Teknik Üniversitesi Öğrenci Dekanı Prof. Dr. Müfide Banar ise konuşmasına Eskişehir Teknik Üniversitesi’nin eğitim öğretim politikalarından bahsederek başladı. Eskişehir’de öğrenci olmanın ayrıcalıklarını vurgulayan Dekan Prof. Dr. Banar, “Eskişehir’de öğrenci olmak bir şanstır; Eskişehir Teknik Üniversitesi’nde öğrenci olmak ise doğru tercihtir.” dedi. Aday öğrencilerin hayatlarına doğru yön verebilmek adına çok önemli bir dönemden geçtiklerini de sözlerine ekleyen Prof. Dr. Banar, “Küresel standartlarda mezunlar yetiştiriyoruz. Üniversitemizin sahip olduğu 26 lisans programının yarısı akredite durumda. Bizden aldığınız diplomalar ile uluslararası başarılara da imza atabilirsiniz.” dedi. Eskişehir Teknik Üniversitesini tanıtan bir sunum yaparak aday öğrencileri ve ailelerini bilgilendiren Dekan Prof. Dr. Banar, “Sizlerin uzun yıllar boyunca çaba sarf ederek geldiğiniz bu nokta bundan sonraki yaşamınızı ciddi derecede etkileyecek bir tercih sürecine dayanıyor. Her şeyden önce kendi iç sesinize kulak vermenizi ve ESTÜ’lü olmanın haklı gururunu yaşamanızı temenni ediyorum.  Lütfen kendi tercihlerinizin ve hayatınızın sorumluluklarını almayı ihmal etmeyin.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Doç. Dr. Saye Nihan Çabuk: “Biz, kocaman bir aileyiz.”

Uluslararası İlişkiler Birimi Müdürü Doç. Dr. Saye Nihan Çabuk, birim misyon ve sorumluluklarından bahsederek söze başladı. Uluslararası İlişkiler dendiğinde akla gelen Erasmus+ Öğrenim ve Staj Hareketliliği ile Mevlana programlarının Eskişehir Teknik Üniversitesi için öncelikli programlar olduğunu da sözlerine ekleyen Doç. Dr. Çabuk, “Üniversitemiz her alanda olduğu gibi öğrenci değişim programları alanında da uluslararası eğitim öğretim kalite standartlarını yakalamış durumdadır. Avrupa’da 65 üniversite ile 111 programda; Avrupa dışı coğrafyada ise 27 üniversite ile 111 programda anlaşmalarımız bulunmaktadır. Yeniden yapılanma sürecinde olan tüm üniversiteler içerisinde uluslararası öğrenci değişim hareketliliğine en çok öğrenci gönderen üniversite olarak önümüzdeki dönem içerisinde de 200’den fazla öğrenci ve personel için hareketlilik hibemizi almış durumdayız. Üniversitemizin uluslararası platformda sahip olduğu bu büyük rakamların aday öğrencilerimiz için kayda değer olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Mevlana Programı kapsamında Kazakistan, Çin, Brezilya gibi geniş ve farklı coğrafyalarda yer alan 12 ülke ile toplam 61 anlaşmanın yürütüldüğünü de sözlerine ekleyen Doç. Dr. Çabuk, “Teknik Üniversite olmamızın gerekliliklerini yerine getirerek nitelikli anlaşmalar yapmaya devam ediyoruz, 2020 yılında da mevcut anlaşmalarımızı artırarak uluslararası platformda söz sahibi olmaya devam edeceğiz. Hayatınızı etkileyecek tercihler yaparken üniversitelerin uluslararası anlamda ne kadar yer edindiğine ve bu alandaki başarılarına dikkat etmenizi öneririm.” ifadelerini de sözlerine ekledi. 

Doç. Dr. Gürkan Öztürk: “Liseden lisansüstü eğitim dönemine kadar .”

Araştırma ve Lisansüstü Süreçler Direktör Yardımcısı Doç. Dr. Gürkan Öztürk, “Paydaş Buluşmaları” adıyla düzenli olarak toplantılar düzenlediklerini ve bu toplantılar vasıtasıyla Eskişehir Teknik Üniversitesi Akademisyen ve öğrencilerini bilimsel proje hazırlama süreçleri konusunda bilgilendirdiklerini belirtti. Eskişehir Teknik Üniversitesi olarak lise döneminden lisansüstü döneme kadarki süreçte tüm öğrencilerinin yanında olduklarını da sözlerine ekleyen Doç. Dr. Öztürk, “Büyük bir azim ve isteklilikle araştırma üniversitesi olma yolunda ilerliyoruz. Üniversitelerin temel görevleri; eğitim-öğretim, toplumsal katkı ve araştırma alanlarında kalkınma sağlamaktır. Eskişehir Teknik Üniversitesi olarak nitelikli akademisyen ve öğrencilerimiz sayesinde araştırma konusunda oldukça iddialıyız.” dedi.

Lisansüstü süreçler konusunda önemli hedeflerinin olduğuna da değinen Doç. Dr. Öztürk, “Öncelikli hedeflerimiz arasında lisansüstü öğrenci sayımızı 2 binden 4 bine yükseltmek, Türkiye’deki teknik üniversiteler arasında ilk üç sıraya yerleşebilmek, üniversite-sanayi işbirlikleri dendiğinde akla gelen ilk üniversite olmak gibi erişilebilir ancak ciddi çalışma gerektiren hedeflerimiz söz konusu. Bütün hedeflerimize sahip olduğumuz güçlü altyapı sayesinde ulaşabileceğimizden hiç kuşkunuz olmasın.” ifadeleriyle konuşmasını sonlandırdı.  

Elife Güler: “Rehberiniz iç sesiniz olsun.”

Aday öğrencilere seslenen Eskişehir Teknik Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanı Elife Güler, Eskişehir Teknik Üniversitesi’nin öğrenci merkezli eğitim öğretim konusunda oldukça yetkin ve hassas olduğunu vurgulayarak söze başladı. Akreditasyon ve uluslararası anlaşmalar gibi alanlarda donanım sahibi olan Üniversitemizin öğrenciler için önemli bir değeri olduğunun da altını çizen Güler, “Değerli aday öğrencilerimiz; hayatınız sizin ellerinizde. Lütfen tercih yaparken en ince detayı dahi göz önünde bulundurarak hareket edin. Tercih kılavuzlarında yer alan her bir maddeyi dikkatlice okuyun; zira en ufak detaylar dahi ileride daha büyük sorunlarla karşılaşmanıza neden oluyor. Rehberiniz iç sesiniz olsun.” dedi.

Genç Yıldızlardan Aday Öğrencilere Çağrı

Eskişehir Teknik Üniversitesi’nin genç yıldızları hidrojen enerjili araç projesi Hidroana Azur, güneş enerjili araç projesi Sunatolia 2 ve İnsansız Hava Aracı Projesi İHA ekibi üyeleri de tanıtım günlerinde aday öğrencilere seslendi. Üniversitemizin gurur kaynağı olan bu üç projenin gelişim ve ilerleme süreçlerinden bahseden ekip üyeleri aday öğrencilere, “Hayallerinizin peşinden gidin.” çağrısında bulundu. Başarılı olmak için insanların sevdikleri meslekleri yapması gerektiğini de vurgulayan genç yıldızlar, “İçinde tutku varsa yaptığınız her iş muhteşem olur. Yaptığınız işe tutkuyla bağlanın.” şeklinde tavsiyelerde bulundu.

Soru cevap kısmının ardından tanıtım günleri açılış etkinliği sona erdi. Etkinliğin öğleden sonraki kısmında ise aday öğrenciler ve aileleri bölüm ve programlar hakkında fakülte ve meslek yüksekokullarında yer alan stantlardan bilgi aldılar.

Genç Yıldızlar’dan Tanıtım Günlerine Destek

Eskişehir Teknik Üniversitesi 2018-2019 Tanıtım Günleri etkinliği kapsamında üniversitemizin genç yıldızları hidrojen enerjili araç projesi Hidroana Azur, güneş enerjili araç projesi Sunatolia 2 ve İnsansız Hava Aracı Projesi İHA ekibi üyeleri, şehrin yoğun ziyaretçi alan noktalarına tanıtım stantları kurarak şehir sakinlerine ve aday öğrencilere Eskişehir Teknik Üniversitesi hakkında merak edilen bilgileri aktardılar. 

www.eskisehirapartlar.netGönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Eğitim Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar