29 Şubat 2020 Cumartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Rektör Çomaklı, Karacahisar Kalesi’nde incelemelerde bulundu

Rektör Çomaklı, Karacahisar Kalesi’nde incelemelerde bulundu
  • 29 Ağustos 2019 Perşembe
  • 3977 kez okundu

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, Anadolu Üniversitesi Karacahisar kazı alanını ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Kazı alanı hakkında Dr. Öğr. Üyesi Hasan Yılmazyaşar’dan bilgi alan Rektör Çomaklı, kazı alanın öneminin büyük olduğunu ve gün yüzüne çıkması gerektiğini belirtti. Rektör Çomaklı kazı alanında çalışan öğrencilerle de sohbet etti.

Rektör Çomaklı: “Karacahisar Kalesi başlangıç noktasıdır”

Milletlerin kendilerini tarih sahnesinde gördükleri yerlerin yaşam alanları olduğunun altını çizen Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı kazı alanı incelemeleri sırasında şu açıklamalarda bulundu: “Bu yerleşim yerlerini ortaya çıkarmadığımız sürece milletlerin kendilerini bulmaları mümkün değildir. Bu nedenle tarih sahnesinde de yer bulamazlar. Osmanlı İmparatorluğu da Türk tarihi açısından önemli teşkilatlanmalardan bir tanesidir.  Karacahisar Kalesi de bu yerleşmenin başladığı yer olduğu için bizler için çok önemli. Osmanlı zamanında Karacahisar Kalesi’nde hutbe okunmuş ve Osman Gazi adına sikke basılarak Beyliğin bağımsızlığı ilan edilmiştir. Bu bölge de 1999’yılından itibaren çalışmalara başlanmış.  Bu sürecin tekrar başlamasında Sayın Cumhurbaşkanımızın büyük bir etkisi bulunmakta. Bizler de Anadolu Üniversitesi olarak bu çalışmaya destek veriyoruz. Burada hocalarımız ve öğrencilerimiz bu yaşam alanını ortaya çıkarmaya çalışıyorlar. Burada bizim için önemli olan bir husus var. Böyle yerleri ortaya çıkarmazsak tarihimizle yüzleşemeyiz. Buradan çıkartılan tarihi eserler bizim tarihimize ışık tutmakta. Karacahisar Kalesinin önemli olmasının nedenlerinden biri de; devlet olarak teşkilatlanmanın bu noktada başlaması. Şuan da kitaplarda yer alan dizi ve filmlerde gördüğümüz olayların başlangıç noktası burasıdır. Türk tarihi tabii ki sadece Osmanlıdan oluşmuyor geriye doğru birçok Türk Devleti bulunmakta. Anadolu Üniversitesi olarak bu kazı alanını önemsiyoruz.  Bu alanda girişimlerimizi yaptık. Hocalarımız bu konuda çok azimli bizler de elimizden ne geliyorsa yapmaya çalışacağız. Kazı alanı çalışmalarında ulaşmak istediğimiz bir sonuç var. Geçmişe dönük olarak ahde vefamızı göstermemiz gerekiyor. Bu çalışmalar ilerlerse Osman Bey başta olmak üzere burayı fetheden savaşçıların ruhlarına Kur’an-ı Kerim okutmayı ve başka etkinlikler düzenlemeyi planlıyoruz.“

Karacahisar Kalesi’nin Tarihçesi

Karacahisar Kalesi ilk kez 1288 yılında Osmanlı Beyliği tarafından fethedildi. 1299 yılında Karacahisar Kalesi’nde hutbe okundu ve Osman Gazi adına sikke basılarak Beyliğin bağımsızlığı ilan edildi.

Eskişehir Karacahisar Kalesi Osmanlı Beyliği’nin kurulduğu, bağımsızlığın ilan edildiği yerleşim olması bakımından son derece özel bir temsiliyete sahiptir. Kuruluş dönemi Osmanlısına dair belgelerin son derece az olması dolayısı ile dönemin birçok olgusuna ışık tutma potansiyele sahip çalışmalardan belki de en önemlisi arkeolojik çalışmalardır ki Karacahisar Kalesi Kazıları da Türkiye’deki az sayıdaki Osmanlı arkeolojisinin temsillerinden birisidir.

Kazının Önemi

Karacahisar Kalesi kazıları söz konusu tarihsel önemin bilinciyle başlatılmış, aynı farkındalıkla devam etmektedir. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Anadolu Üniversitesi’nin destekleriyle sürdürülen kazı çalışmaları ile eş zamanlı kalenin restore edilerek ziyarete açılması gerek tarih bilinci ve farkındalığı gerekse ülkemizin en kıymetli tarih ve kültür miraslarından birisinin hak ettiği temsiliyetle Türk Halkı ile buluşması açısından son derece önemlidir.

Kazı Çalışmalarının Tarihçesi

Eskişehir Karacahisar Kalesi Eskişehir merkeze 7 km. mesafedeki Karacahisar Mahallesi’nde, Eskişehir’e hâkim 1010 m. yüksekliğe sahip bir plato üzerinde yer alıyor. 1999 yılında Prof. Dr. Halil İnalcık önderliğinde Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji, Sanat Tarihi ve Tarih Bölümlerinde görev yapan akademisyenlerin dahil olduğu bir heyet ilk defa Karacahisar Kalesi’nde yüzey araştırmalarına başlamıştır. Akabinde Prof. Dr. Ebru Parman yönetimindeki bir ekip tarafından 2000-2001 yılında başlatılan kazı çalışmaları 2005 yılına kadar sürmüş, 2010-2014 yılları arasında kazı çalışmaları Prof. Dr. Erol Altınsapan’ın başkanlığında devam etmiştir.

Kazı Çalışmaları Nasıl Yürütülüyor?

Karacahisar Kalesi Kazısı 2019 yılı çalışmaları Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün desteği ile Eskişehir Müze Müdürlüğü Başkanlığı’nda Anadolu Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi Hasan Yılmazyaşar’ın Bilimsel Koordinatörlüğü’nde gerçekleştirilecektir.

19 Ağustos 2019 Pazartesi günü başlayan çalışmaların ve 2 ay boyunca devam etmesi planlanıyor. Kazı çalışmalarına katılmak üzere Anadolu Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Hacı Bayram Veli Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi ve Uşak Üniversitesi’nde görevli Sanat Tarihi, Arkeoloji ve Tarih bölümlerinde farklı uzmanlık alanlarına sahip öğretim üyeleri ve araştırma görevlileri ile sanat tarihi uzmanları ve Anadolu Üniversitesi Sanat Tarihi bölümü öğrencilerinden oluşan 30 kişilik bir bilimsel ekip kazı çalışmalarını yürütüyor.

Karacahisar Kalesi Kazılarının 2019-2010 çalışmaları Anadolu Üniversitesi tarafından Bilimsel Araştırma Projesi olarak desteklenmesi uygun görülürken, bu proje kapsamında teknik donanım araçları ile birlikte, kazı ekibinin kazı alanına ulaşımı, yemek ihtiyacı, araç kiralama hizmet alımları, çeviri hizmetleri gibi kazının işleyişi için son derece önemli giderlerinin Anadolu Üniversitesi tarafından karşılanması kararlaştırılmış ve onaylanmıştır.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Eğitim Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Düğün Salonları

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.