12 Ağustos 2020 Çarşamba
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

TÜBİTAK 2244 SANAYİ DOKTORA PROGRAMI

TÜBİTAK 2244 SANAYİ DOKTORA PROGRAMI
  • 4 Eylül 2019 Çarşamba
  • 2403 kez okundu

ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞBİRLİĞİNE KATALİZÖR: TÜBİTAK 2244 SANAYİ DOKTORA PROGRAMI

Eskişehir Teknik Üniversitesi Araştırma ve Lisansüstü Süreçler Direktörlüğü tarafından Üniversite-Sanayi ve AR-GE iş birliklerini güçlendirmek için gerçekleştirilen faaliyetler arasında bu kez “TUBİTAK 2244 Sanayi Doktora Programı Bilgilendirme Toplantıları” yer aldı.  20 ve 27 Ağustos 2019 tarihlerinde iki oturum şeklinde gerçekleştirilen “TUBİTAK 2244 Sanayi Doktora Programı Bilgilendirme Toplantısı”, Rektör Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, Araştırma ve Lisansüstü Süreçler Direktörü Prof. Dr. Servet Turan, Araştırma ve Lisansüstü Süreçler Direktör Yardımcısı Doç. Dr. Gürkan Öztürk’ün yanı sıra Eskişehir Teknik Üniversitesi Öğretim Üyeleri, AR-GE Merkezi ve Tekno-Park Firma yetkililerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Rektör Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu: “TUBİTAK 2244 Sanayi Doktora Programı Üniversitemizin nitelikli insan kaynağını değerlendirmek için iyi bir fırsat.”

Toplantıda söz alan Rektör Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, Araştırma ve Lisansüstü Süreçler Direktörlüğü tarafından Eskişehir Teknik Üniversitesi lisansüstü eğitim-öğretim kalite ve standartlarını ileriye taşıma sürecine katkı sağlamak amacıyla gerçekleştirilen bu tür girişimlerden duyduğu memnuniyeti dile getirerek konuşmasına başladı. Nitelikli bir araştırma üniversitesi olmak için Eskişehir Teknik Üniversitesinin lisansüstü eğitim öğretime yoğun bir biçimde odaklanması gerektiğini de vurgulayan Rektör Prof. Dr. Döğeroğlu konuşmasına şu şekilde devam etti: “Eskişehir Teknik Üniversitesi olarak lisansüstü eğitim sürecini kapsayan yüksek lisans ve doktora programlarına kayıtlı öğrenci sayımızı artırmak öncelikli hedeflerimiz arasında yer alıyor. Bu hedef doğrultusunda 2244 Sanayi Doktora Programı ve 100/2000 YÖK Doktora Bursu gibi sağlam adımlarla ilerleyebilmemizi destekleyen öğrenci katılımlı uygulamalar sayesinde nitelikli insan kaynağımızı verimli bir biçimde artırmış ve bu kaynağı değerlendirmiş olacağız.”

“Araştırma Üniversitesi olmanın gerekliliklerini yerine getirmek için çalışıyoruz.”

Sanayi, AR-GE Merkezleri ve Üniversite iş birliklerinin başarılı bir biçimde geliştirilmesi için nitelikli insan kaynağına ihtiyaç olduğunu ifade den Rektör Prof. Dr. Döğeroğlu, “Araştırma üniversitesi olmayı kendine hedef ve ilke edinen Üniversitemiz bu hedefe ulaşmak için sahip olduğu tüm olanakları en iyi şekilde değerlendirmek için yoğun bir şekilde çalışmaya devam ediyor. Zira geçen dönem %15 olan lisansüstü programlara kayıtlı öğrencilerimizin oranı bu dönem %20’lere kadar ulaşmış durumda. Gelecek dönem ise bu rakamı %30’a kadar artırmayı hedefliyoruz. Hedeflerimize ulaşabilmemiz için disiplinli ve istikrarlı bir biçimde çalışmamız gerekiyor. Bu bağlamda Sanayi, Sektör ve AR-GE Merkezleri ile Üniversite arasındaki bağları güçlendirecek olan TUBİTAK 2244 Sanayi Doktora Projesi de oldukça önemli bir yere sahip. Üniversitemizin doktoralı insan kaynağının akademik bilgi birikimlerini somut bir çıktı olarak ortaya koyması en büyük hedeflerimiz arasında yer alıyor. Lisansüstü eğitim öğrencilerimizin değerlendirilebileceği böyle önemli projeleri hayata geçirdikleri için Üniversitemiz Araştırma ve Lisansüstü Süreçler Direktörlüğü’ne ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü’ne teşekkürlerimi sunarım.” 

Araştırma ve Lisansüstü Süreçler Direktörü Prof. Dr. Servet Turan: “Öğrenciye doktora imkânı ve istihdam; sanayiciye üniversite altyapısına erişim, proje yapma ve doktoralı eleman; üniversiteye ise araştırmacı yetiştirme ve proje geliştirme imkânı sunan TÜBİTAK 2244 sanayi doktora programı imkânı kesinlikle değerlendirilmeli.”

TUBİTAK 2244 Sanayi Doktora Programı başvuru ve işleyiş süreci hakkında tecrübe ve bilgilerini aktaran Prof. Dr. Turan, lisansüstü süreçlerde değerlendirilebilecek öğrenci merkezli proje ve hibe programları hakkında oldukça detaylı bir sunum gerçekleştirdi.

Araştırma ve Lisansüstü Süreçler Direktörlüğü olarak öncelikli hedeflerinin nitelikli bir araştırma üniversitesi olmak olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Turan, “Projede yer alan her paydaşa önemli katkıları olan TÜBİTAK 2244 Sanayi Doktora Programı gibi lisansüstü öğrenci merkezli proje ve uygulamalar sayesinde sanayimizde ihtiyaç duyulan doktora derecesine sahip nitelikli insan kaynağının üniversite-sanayi iş birliği ile yetiştirilmesi ve üniversitemizin nitelikli çıktılarını artırmayı hedefliyoruz.” dedi

Eskişehir Teknik Üniversitesi’nin lise öğrencilerinden mezunlara kadar geniş bir paydaş grubunu içine alan büyük bir aile olduğunu da sözlerine ekleyen Prof. Dr. Turan, “Üniversite ve sektörü ortak bir noktada buluşturmayı hedefleyen başarılı bir üniversite olmak için sektör ve sanayi ile Üniversitemiz arasında gerçekleştirilecek iş birliklerine odaklanmalıyız. Mevcut lisansüstü eğitim ve öğretim potansiyelimizi geliştirmek için gösterdiğimiz çabaların sürdürülebilir ve istikrarlı olması gerekiyor. Bu noktada hem Üniversitemiz öğretim üyeleri hem de öğrencilerimizin kurumumuzu ve bizleri en iyi şekilde temsil edeceğinden şüphe duymuyoruz. Gerçek anlamda çaba sarf edildiğinde hem Kurumumuz hem de şahıslar olarak başarılı olabileceğimize yürekten inanıyorum.” dedi.

Sunumun ardından gerçekleştirilen ve çok sayıda önemli sorunun cevap bulduğu soru cevap kısmından sonra Rektörlük Fuaye Alanı’nda konuklara ikram servis edildi. 

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Eğitim Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketleri

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Kır Düğünü

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.