27 Mayıs 2020 Çarşamba
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Anadolu Üniversitesinden tiyatroya büyük destek

Anadolu Üniversitesinden tiyatroya büyük destek
  • 21 Eylül 2019 Cumartesi
  • 2589 kez okundu

Anadolu Üniversitesi sanatsal faaliyetlere desteğini tiyatro ile sürdürüyor. Yürüttüğü bilimsel ve kültürel çalışmalar ile düzenlediği organizasyonlarla sanatın birçok dalına destek veren Anadolu Üniversitesi, araştırma ve eğitime yönelik alt yapı projesi kapsamında “Uluslararası Tiyatro Festivali” düzenleyecek.

18 Ekim - 9 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan festival, usta isimlerin sahne aldığı oyunlar, atölye ve söyleşilerle; üniversite  öğrencilerini ve Eskişehirlileri tiyatroyla buluşturacak.

Rektör Çomaklı: “Bu bir Türkiye projesidir”

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, senato toplantı salonunda düzenlediği basın toplantısında, Anadolu Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri kapsamında Devlet Konservatuvarıyla birlikte bir çalışma yaptıklarını belirtti. Tiyatro alanında Türkiye’ye örnek olabilecek bir çalışmaya imza attıklarını belirten Rektör Çomaklı şunları kaydetti: “Devlet Konservatuvarımız, yapmış olduğu çalışma neticesinde tiyatro eğitimi konusunda bir araştırma ve güncelleme gerektiği ve bunun da Türkiye genelinde örnek olması hususunu ortaya koydu. Devlet konservatuvarımız önemli paydaşlarla birlikte hareket ederek, bilimsel araştırma projesi ortaya çıkarttı. Tiyatro eğitimi konusunda dönüşümü gerçekleştirmek için önemli bir adım attı. Bu proje neticesinde Devlet Konservatuvarının tiyatro alanına yönelik eğitimlerinde büyük bir farklılık ve devrim niteliğinde bir dönüşüm yaratacağını söylemek mümkündür. Bu bir Türkiye projesidir. Anadolu Üniversitesi de Türkiye’nin kalbini oluşturan üniversitelerden birisidir, tiyatro ile ilgili öncülük yapmak için harekete geçmiştir. Proje kapsamında uluslararası bir tiyatro festivali düzenleyeceğiz. Festival, kentimizin kültür sanat hayatına önemli katkılar yapacak. Aynı zamanda konservatuvar öğrencilerimizi ve hocalarımızı alanın uzmanlarıyla ile bir araya getirerek, çağdaş tiyatro eğitimi verme çabamıza da katkı sağlayacak.”

Festivale Erdal Beşikçioğlu, Mert Fırat, Ozan Güven, Onur Saylak, Şener Şen, Şebnem Bozoklu, Tuba Ünsal ve Zerrin Tekindor gibi isimlerin katılacağını ifade eden Prof. Dr. Çomaklı şöyle konuştu: "Bu projeyle, yaygın tiyatro eğitimi anlayışı ve çağdaş tiyatronun gereksinimleri arasında değerlendirme yapma imkanı bulacağız. Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümünün eğitim programında bu gereksinimlerin karşılığını arayacağız ve durum tespitinde bulunacağız. Oyunculuk eğitiminde güncel gereksinimlere yönelik değerlendirme yapma fırsatı bulacağız. Elde edilen veriler doğrultusunda yeni ders içeriği geliştirme ve programı yenileme imkanı bulacağız. Gelecek projeler için potansiyel iş birlikleri sağlamayı hedefliyoruz. Proje kapsamında 7'si yerli, 3'ü yabancı oyun olmak üzere 10 tiyatro eseri sahnelenecek. Festivale İngiltere, Rusya, Almanya, Hollanda, Çekya, İtalya ve Yunanistan'dan katılım olacak."

Rektör Yardımcısı Koparal: “Projenin sonuçları ülkemizde de kullanılabilecek”

Anadolu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Savaş Koparal da, festivalin önemine dikkat çekti. Prof. Dr. Koparal şunları söyledi: “Devlet Konservatuvarımız, bu projeyle; dünyanın tiyatro alanındaki önemli isimlerini düzenlenen farklı organizasyonlarla, öğretim elemanları ve öğrencileriyle buluşturarak Türkiye’ye model oluşturacak yeni bir araştırma ve eğitim sisteminin de nasıl olacağının projesini vermiş oldu. Bu kapsamda da ülkemizi ilgilendirecek bir Türkiye projesi ortaya çıktı. Festival aracılığıyla Türkiye’nin farklı üniversitelerindeki öğretim elemanlarını ve yöneticilerini de Üniversitemize davet edeceğiz. Bu sayede de sonuçları ülkemizde kullanılabilecek bir proje gerçekleştirilmiş olacak.”

Prof. İpekli: “Devlet Konservatuvarı olarak çok heyecanlıyız”

Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müdürü Prof. Erol İpekli ise şunları söyledi: “Devlet Konservatuvarı ailesi olarak böyle bir festivalin ve projenin içinde bulunmaktan büyük bir mutluluk ve heyecan duyuyoruz. Devlet Konservatuvarımız, üç büyük şehir dışında Anadolu’da kurulan ilk tiyatro okulu olarak ülkemiz adına büyük önem taşıyor.  Geride bıraktığımız 30 yılda da küçümsenmeyecek bir deneyim elde ettik. Tiyatro oyunculuğu alanında, eğitim süreçlerinin güncellenmesi gerekliliği her zaman gündemdedir.  Ülkemiz açısından yaptığımız eğitimin ve sürdürdüğümüz bu modelin, çağın gerekliliklerine uyan ve uymayan yönlerini araştırmak, bu yöntemi geliştirmek, bunu öğrenciler ve öğretmenler açısından bir kez daha değerlendirmek üzere yola çıktık. Çünkü tiyatro çağına tanıklık etmelidir. Bu düşünceyle, bilimsel temelli bir proje hazırladık. Bu proje kapsamında da festivalimiz planlandı.”

Kapalı gişe oynayan oyunlar Eskişehirli seyirciyle buluşacak

Zengin bir içeriğe sahip olan Anadolu Üniversitesi Uluslararası Tiyatro Festivalinde, tiyatro dünyasının önemli isimlerinin yer aldığı, kapalı gişe oynanan oyunlar,  atölye çalışmaları ve söyleşiler izleyicilerle buluşacak. Bu oyunlarda Şener Şen, Zerrin Tekindor, Şebnem Bozoklu, Erdal Beşikçioğlu, Ozan Güven, Mert Fırat, Onur Saylak ve Tuba Ünsal gibi ünlü oyuncular da sahnede olacak.

7'si yerli 3 yabancı 10 oyun ile atölye ve söyleşiler olacak

Festival kapsamında 7'si yerli, 3'ü yabancı oyun olmak üzere 10 tiyatro eseri sahnelenecek. Anadolu Üniversitesi Uluslararası Tiyatro Festivalinin dikkat çeken bölümlerinden biri de atölye çalışmaları olacak. 7'si yabancı, 3'ü Türk olmak üzere alanında uzman 10 kişinin düzenleyeceği 10 atölye çalışması festivalde ayrı bir heyecan katarken, yine bir diğer zengin içerikli program dahilinde gerçekleştirilecek olan 10 söyleşiyle Türk ve yabancı tiyatrocular, bilgi ve deneyimlerini paylaşacak.

Anadolu Üniversitesi Uluslararası Tiyatro Festivali’nde sahnelenecek oyunların programı ise şöyle;

18 Ekim: Arzu Tramvayı

19 Ekim: Teatro Delusio

20 Ekim: Correction

25 Ekim: Tartuffe

30 Ekim: Cimri

1 Kasım: Bir Delinin Hatıra Defteri

5 Kasım: Don Kişot'um Ben

7 Kasım: Joseph K.

8 Kasım: Zengin Mutfağı

9 Kasım: Kürk Mantolu Madonna

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Eğitim Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketi

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Eskişehir Düğün Salonları

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.