27 Mayıs 2020 Çarşamba
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Eskişehir’de Üniversite Öğrencileri Medya Atölyesinde Buluştu

Üniversite öğrencileri UN Women atölyesinde tartıştı: Haberin cinsiyeti olur mu?

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women) Eskişehir’de üniversite öğrencilerine yönelik “Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Medya Atölyesi” düzenledi. 100’e yakın öğrencinin katıldığı atölyede, medyadaki cinsiyetçi dil tartışıldı.

Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Medya Atölyesi, Odunpazarı Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşti. UN Women Programlar Yöneticisi Zeliha Ünaldı ve Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’un açılış konuşmalarıyla başlayan atölyeye, Anadolu Üniversitesi ve Osmangazi Üniversitesi’nden 100’e yakın öğrenci katıldı. Atölyede, toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadınların medyada temsili konuşulurken, medya dili toplumsal cinsiyet eşitliği açısından incelendi.

UN Women Programlar Yöneticisi Zeliha Ünaldı, atölyenin açılışında yaptığı konuşmada, UN Women’ın kadınların güçlenmesi ve toplumsal cinsiyet alanında yaptığı çalışmalardan bahsetti. Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Medya Atölyesinin üçüncüsünü Eskişehir’de düzenlediklerini belirten Zeliha Ünaldı, üniversite öğrencilerine şöyle seslendi: “Kadınlar siyasi arenada, ekonomide, yönetim pozisyonlarında çok az temsil ediliyorlar. Medyada neredeyse hiç temsil edilmiyorlar. Geleceğin medya çalışanları olarak sizlerin bu temsiliyeti artırmak konusunda önemli bir sorumluluğu var. Bu atölyenin size yol göstereceğine ve ufkunuzu açacağına inanıyorum.”

Atölyenin açılışında konuşma yapan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Belediyenin idari kademelerde ve yönetim anlayışında eşitlik ilkesini gözeterek çalıştığını belirtti. Kadınların iş hayatına katılımını artırmak, sosyal ve ekonomik olarak güçlenmesini sağlamak için Belediyenin yaptığı çalışmalardan bahseden Kazım Kurt, “Başta, çeşitli engeller nedeniyle topluma ve iş hayatına karışamamış kadınlarımızı gözeterek, 2014 yılından bu yana 12 farklı lokasyonda Halk Merkezleri açtık ve Odunpazarı Meslek Edindirme Kursları (OMEK) adı altında tamamen ücretsiz kurslar düzenlemekteyiz. Önümüzdeki dönemde kreş hizmetlerini artıracağız. İlçemizde 100 tane kreş açmayı hedefliyoruz. Kreş, hem çocuklar hem kadınlar için bir haktır” dedi. Kazım Kurt, kadınların tüm yaşam alanlarına eşit düzeyde katılımının bir zorunluluk olduğunu ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması konusunda ortak bir çaba içinde olduklarını söyledi.

Atölyenin moderatörlüğünü yapan Anadolu Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Nezih Orhon, kadınlarla ilgili konuların medyaya yansımaları konusunda öğrencilere sunum yaptı. Katılımcıların toplumsal cinsiyete duyarlı medya hakkında farkındalıklarını artırmayı hedefleyen atölyede, “Haberin Cinsiyeti Olur Mu?” sorusu üzerinden spor, müzik ve siyaset haberlerinde cinsiyetçi dil ve kadın siyasetçilerin medyada konumlandırılma şekilleri tartışıldı. Öğrenciler aynı zamanda toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadın haklarının önündeki engellerden olan toplumsal cinsiyete dair kalıp yargıların medyadaki üretimini masaya yatırdı.

Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Medya Atölyesi, Birleşmiş Milletler Kadın Birimi tarafından uygulanan ve İsveç tarafından İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı (SIDA) aracılığıyla fonlanan “Türkiye’de Siyasi Liderlikte ve Siyasi Katılımda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Projesi” kapsamında düzenlendi. Atölyeler, farklı şehirlerde farklı üniversitelerden öğrencilerin katılımıyla 2020 yılında da devam edecek.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Eğitim Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketi

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Eskişehir Düğün Salonları

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.