26 Mayıs 2020 Salı
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Her işin başı sağlık, sağlığın başı sağlıklı iletişim!

Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi’nin düzenlediği 5. Sağlık İletişimi Sempozyumu, 40’a yakın bildiri sunumu ve 2 özel oturumda 10 davetli konuşmacının katılımıyla gerçekleştirildi. İki gün süren Sempozyum boyunca Türkiye’nin önemli sorunlarından biri olan “sağlık iletişimi” alanındaki sorunlar ve çözüm önerileri ele alındı.

Sempozyumun açılış konuşmaları Anadolu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Güler Günsoy, T.C. Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürü Prof. Dr. Mustafa Taşdemir, Kıbrıs Türk Tabipler Birliği Başkanı Dr. Özlem Gürkut ile Sağlık İletişimi Sempozyumu Organizasyon Komitesi Başkanı Prof. Dr. Erkan Yüksel’in tarafından yapıldı. Konuşmasında Sempozyum’un tarihi hakkında katılımcıları bilgilendiren Prof. Dr. Erkan Yüksel, “Sağlık iletişimi, sağlık ve iletişim bilimlerinin kesişim kümesini oluşturuyor. 5 yıl önce bir Facebook grubu kurarak yola çıktık. “Sağlık İletişimi Akademisyenleri” grubumuz 600’e yakın üyeye ulaştı. Bugün 40’a yakın bildiri, 2 özel oturumda 10 davetli konuşmacı ve 3 özel etkinlikle 2 gün boyunca tekrar sizlerle bir araya gelmenin mutluluğunu yaşıyoruz.” diye konuştu.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Güler Günsoy: “Bu projeyi uluslararası alana taşırsak, pek çok konuda olduğu gibi bu konuda da öncülerden olmaya devam edeceğiz.”

Anadolu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Güler Günsoy, Anadolu Üniversitesi’nin toplumun tüm kesimlerine odaklanmaya ve toplumun sorunlarına ilişkin çözümler üretmeye devam ettiğinin altını çizdiği konuşmasında, son yıllarda Anadolu Üniversitesinin sağlık iletişimini alanında önemli çalışmalara imza attığını kaydetti. Açılışı gerçekleştirilen Sempozyum’un İletişim Bilimleri Fakültesi öncülüğünde beş yıldır organize edildiğini belirten Prof. Dr. Günsoy, “Bu projeyi uluslararası alana taşırsak, pek çok konuda olduğu gibi bu konuda da öncülerden olmaya devam edeceğiz.” diye konuştu. Sosyal medyanın etkisini günbegün artırdığı bir ortamda sağlıkla ilgili haberlerin nasıl algılandığı ve toplumu nereye götürdüğünün önemine dikkat çeken Prof. Dr. Güler Günsoy, “Bu çerçeveden bakıldığında Sağlık İletişimi Sempozyumu’nun toplumsal faydası bir kez daha anlaşılıyor. Bu organizasyonda emeği olan İletişim Bilimleri Fakültesi mensuplarına, öğrencilere ve katılımcılara teşekkürlerimi sunuyor ve verimli olmasını canı gönülden diliyorum.” diyerek sözlerine son verdi.

Prof. Dr. Mustafa Taşdemir: “Sağlığın geliştirilmesi alanında çalışırken elimizdeki en güçlü silah sağlık iletişimi”

Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürü Prof. Dr. Mustafa Taşdemir ise, sağlık iletişiminin ve dolayısıyla Sempozyum’un önemini vurguladığı konuşmasında, yaptıkları işlerin çoğunun sağlığın geliştirilmesi üzerine olduğunu ifade etti. “Bu zor işlerle uğraşırken bizim elimizdeki en güçlü silah sağlık iletişimi.” diyen Prof. Dr. Taşdemir, sempozyumun bu anlamda da önemli olduğunu belirtti ve iyi dileklerle sözlerine son verdi.

Kıbrıs Türk Tabipler Derneği Başkanı Özlem Gürkut ise yaptığı konuşmada sempozyumdan çok yönlü yarar sağlanacağının altını çizdi ve tıp eğitiminde yaşanan dönüşüme değindi. “Artık tıp eğitiminde iletişim dersleri de var, hekimlerde fark yaratan alanlardan biri de, iletişim becerileri diye düşünüyorum.” diyen Gürkut, hastalıkların bireyi olduğu kadar psikolojisini ve toplumdaki yerini de etkilediğini kaydetti.

En iyi bildiri özetleri ödül aldı

En iyi bildiri özetleri ödüllerinin de takdim edildiği Sempozyum’da “Hekimlerin Kötü Haber Verme Deneyimleri Üzerine İstanbul’da Kesitsel Bir saha Çalışması” adlı çalışmalarıyla Öğr. Gör. Didem Hekimoğlu Tunç, Doç. Dr. Fikriye Yılmaz ve Dr. Elif Selcen Beng ile “Tedavi Ayrıcalığı Öğretisinin Hasta-Doktor İletişimindeki Yeri” adlı çalışmalarıyla Emre Akgün, Doç. Dr. Ayhan Uludağ ve Doç. Dr. Yusuf Yalçın İleri en iyi bildiri özeti birincilik ödülünü alırken “Fitness Alanındaki Kişisel Antrenörlerin Instagram’da Bedensel Sermaye Sunumları” adlı çalışmalarıyla Arş. Gör. Deniz Benzer ve Doç. Dr. Figen Ünal Çolak ile “Sağlık Sektörü Kurtları ve Sosyal Medya” adlı çalışmasıyla Öğr. Gör. Esma Gültivin Omay en iyi bildiri özeti ikincilik ödülünün sahibi oldu. Kazananlar ödüllerini Anadolu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Güler Günsoy’un elinden aldı.

Prof. Dr. Şükrü Torun’un “Sabahın Ritmi” etkinliği ile katılımcıları interaktif bir şekilde güne hazırladığı Sempozyum’un ilk gününde Ekrem Borazan ve Aziz Yavuzdoğan’ın “Edebiyatçı Portreleri” karikatür sergisinin açılışı yapıldı. İkinci gün ise yaratıcı drama eğitmeni İmran Duman’ın “Yaratıcı Dramayla Sağlık İletişimi Çalışmaları” isimli etkinliği yer aldı.

Türkiye’nin farklı illerinden gelen 100’ün üzerinde katılımcının İletişim Bilimleri Fakültesi’nin ev sahipliğinde bir araya geldiği 5. Sağlık İletişimi Sempozyumu, bilgilendirici olduğu kadar keyifli geçen iki günün ardından teşekkür belgelerinin takdim edilmesi ve bir sonraki organizasyona yönelik dilek ve temennilerin belirtilmesiyle sona erdi.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Eğitim Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketi

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Eskişehir Düğün Salonları

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.