25 Eylül 2020 Cuma
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Hafızlık İcazet Merasimi

Hafızlık İcazet Merasimi
  • 30 Kasım 2019 Cumartesi
  • 2783 kez okundu

Eskişehir Odunpazarı İlçe Müftülüğüne bağlı Gök meydan Kız Kur’an Kursunda hafızlığını ikmal eden 41 öğrenci için Hafızlık İcazet Merasimi düzenlendi.

ESOGÜ Kongre ve Kültür merkezinde düzenlenen ve büyük bir ilgi ve heyecanın yaşandığı merasime Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın muhterem eşi Seher Erbaş Hanım Efendi, Vali Özdemir Çakacak’ın Eşi Kevser Çakacak, Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Emine Nur Günay, Vali Yardımcıların Eşleri, İl Emniyet Müdürünün Eşi, Seyitgazi İlçe Kaymakamı Kutsal Baytak, İl Protokolünün Eşleri, İl Müftüsü Bekir Gerek, İlçe Müftüleri ve Eşleri, Kur’an Kursu Öğreticileri, öğrenciler, aileleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kur’an’ın mesaj ve anlam dünyasını hayatımıza nakşetmek ve onunla çocuklarımız ve gençlerimizi buluşturmanın önemli bir görev olduğunu belirten Seher Erbaş, icazet programında yaptığı konuşmada biz kitabımıza karşı sorumluluklarımızı hakkıyla ifa edersek; O da bize dünyada izzet, iffet, huzur, itibar ve kudret kazandıracak, ahirette bizi bahtiyar olanlardan kılacaktır. Dedi.

Önemli Olan Kur’an’ı satırlardan sadırlara geçirmektir

Hafızlığın büyük bir şeref olduğunu vurgulayan Erbaş, hafızlara seslenerek; Sizler, her biriniz hıfzınızı tamamladınız, hafız oldunuz ve birer canlı Kur’an’a dönüştünüz, hafızanız Kur’an-ı Kerim’in kaydedildiği bir hafıza, kalbiniz de Cenabı Hakk’ın vahyinin, üzerine yazıldığı bir kalp oldu. Fakat onu okumak ve ezberlemek yetmez, anlamak ve hayatımıza geçirmek gerekmektedir. Çünkü Efendimiz “Kim Kur’an’ı öğrenip, ondaki emirlerle amel ederse, ben onu cennete sevk eden ve cenneti ona gösteren kılavuz olurum.” buyurmuştur. O halde önemli olan Kur’an’ı sıradan bir metin ezberler gibi ezberlemek değil, Kur’anî yaşayışla Müslüman kimliği oluşturmak, her zerresi ilim, irfan, edeple donatılmış şahsiyetli bir kişi olmak, Kur’an’ı satırlardan sadırlara geçirmektir. Şeklinde konuşarak hıfzını tamamlayan ve emeği geçenlere ve Eskişehir İl Müftülüğüne teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

Dünyada en çok okunan, her bir harfi korunan, ebediyyen de korunacak yegâne kitap Kur’an’ı Kerimi ezberleyen 41 Hafızın mutluluğunu paylaştığını ifade eden Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay, Kur'an'ı Kerim nazil olurken henüz bir kitap haline gelmeden önce sahabeler Onu ezberleyerek korurlarmış. Hafızlık en onurlu, makamı yüksek bir sahabe mesleğidir. Bugün burada bu peri gibi yavrularımız da bu makama erişti maşallah, Allah onların duaları yüzüsuyu hürmetine ülkemizin, milletimizin ve tüm müslümanların yardımcısı olsun. Şeklinde konuştu.

İl Müftüsü Bekir Gerek ise hafızlık yapmanın kolay bir iş olmadığını ve hafızların peygamberimizin manevi mirasçıları olduğunu vurgulayarak tüm çabamız çocuklarımıza gençlerimize sahip çıkmak, dinimizi, Kur’an’ımızı milli ve manevi değerlerimizi onlara öğretmek ve gelecek nesillere doğru bir şekilde aktarmaktır. Dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın eğitim hizmetleri genel müdürlüğü döneminde başlattığı 4-6 yaş Kur’an Kurslarının hayata geçmesi, hafızlık müfredatının geliştirilmesi, ihtiyaç odaklı kursların açılmasının bu noktada çok önemli olduğunun altını çizen Müftü Gerek, Eskişehir de 4-6 yaş kurslarının yoğun ilgi ile arttığına ve Orta, Lise ve Üniversite öğrencilerine yönelik Hafızlık projeleri ile yüzlerce öğrencinin hafızlık eğitimi aldığını belirtti.

Müftü Gerek, hafızlığını ikmal eden talebeleri, aile ve hocalarını tebrik ederken onların yetişmesinde emeği geçen başta hocaları olmak üzere Odunpazarı İlçe Müftülüğüne, teşrifleri dolayısı ile DİB eşi Hanımefendi Seher Erbaş’a ve tüm katılımcılara teşekkür etti.

Protokol konuşmalarının ardından hıfzını tamamlayan 41 öğrenciye taç giyme merasimi gerçekleştirilerek, belgeleri verildi.

Program yapılan dua ile son buldu.Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Eğitim Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketleri

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Kır Düğünü

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.