25 Eylül 2020 Cuma
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Anadolu Üniversitesi’nde masal saati

Anadolu Üniversitesi’nde masal saati
  • 30 Kasım 2019 Cumartesi
  • 2673 kez okundu

Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı tarafından düzenlenen “Masal Anlatımı ve Söyleşi” etkinliği 28 Kasım Perşembe Günü Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Ergin Orbey Uygulama Sahnesi’nde gerçekleştirildi. Etkinliğe masal anlatıcısı olan Sıla Topçam konuşmacı olarak katıldı.

Masalların korkunç gelmesi olması zihnimizdeki düşünceler

Masalların yetişkinlere yer yer ürkütücü gelebildiğini belirten Sıla Topçam, “Masalların bazen ürkütücü gelmesinin sebebi; biraz da bizim kafamızdaki fotoğrafların kirli olmasından kaynaklı. Çocuklar masalda kurdun karnı yarılırken kötü şeyler düşünmüyor. İçerisinden çıkan iyi şeylere odaklanıyor. Biz ise kafamızın içinde kötü şeyleri düşünüyoruz. Bu yüzden masallar bize ürkütücü gelebiliyor.” şeklinde konuştu.

Çocuklara masal anlatmadan önce yetişkinlerin ön okuma yapması gerektiğini belirten Topçam, “İçimize sinmeyen masalları anlatmamak gerekli. Masal anlatırken biraz içselleştirmek gerekiyor. Masalları okurken mutlu son da aramamak gerekiyor. Masallar mutlu sonla bitmez adil sonla biter.” dedi

Etkinliğe Japonya’dan ‘47 Ronin’ masalını anlatarak başlayan Sıla Topçam, sonrasında İskoçya’dan ‘Selkie’ masalını anlattı. Masalların anlatımından sonra etkinliğe katılan öğrencilerin sorularını yanıtlayan Topçam, masallarda anonimliğin esas olduğunun altını çizdi. Topçam, “Masalın anlatanı belli olur ancak yazanı belli olmaz. Masallar anlatılan şeylerdir. Masada duran kitap masal değildir.” ifadelerini kullandı.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Eğitim Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketleri

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Kır Düğünü

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.