28 Ocak 2020 Salı
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Açıköğretim Söyleşi Günlerinde iyi bir akademik sunumun nasıl olması gerektiği konuşuldu

Açıköğretim Söyleşi Günlerinde iyi bir akademik sunumun nasıl olması gerektiği konuşuldu
  • 2 Aralık 2019 Pazartesi
  • 1579 kez okundu

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Söyleşi Günleri, alanında uzman konuşmacıları ağırlamaya devam ediyor. Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi, Basın ve Yayın Bölüm Başkanı Prof. Dr. Erkan Yüksel’in konuşmacı olarak katıldığı “İyi bir akademik sunum nasıl olmalı?” başlıklı seminer, Açıköğretim Fakültesi 9. Kat Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Prof. Dr. Erkan Yüksel’in konuyla ilgili, güncel hayattan verdiği çeşitli örneklerle zenginleştirdiği etkinliğe öğrenciler ve akademisyenlerin ilgisi yoğun oldu.

İyi kavramının tanımıyla sunumuna başlayan Yüksel, iyi bir akademik sunuma ilişkin bilişsel, duygusal ve davranışsal olmak üzere 3 boyut olduğu söyledi. Prof. Dr. Yüksel şöyle konuştu: “Bir haberde 5N1K (Ne, Nasıl, Neden, Nerede, Ne zaman, Kim) sorularına yanıt yoksa o, haber değildir. Bildiri sunarken de durum farklı değil; kime, neyi, nasıl ve nerede sunuyoruz gibi sorularla ve yanıtlarla bu süreci geliştiriyoruz."

Prof. Dr. Yüksel: “Problemi saptayıp çözümü seçmek çok önemli”

Bilişsel boyutta, içerik konusuna dikkat çeken Prof. Dr. Erkan Yüksel, bir problem üzerine çözüm üretmeye yönelik bildiri hazırlandığını ve bu noktada problemin tanımlanması, çözüme ilişkin birtakım öngörülerde de bulunulmasının önemine vurgu yaptı. Bu süreci hasta-doktor ilişkisinde hastalığın teşhisinin konulması için yürütülen aşamalara benzeten Prof. Dr. Yüksel: "Tıp alanında hastaya teşhis konulabilmesi için birçok test tekniği var. İletişim alanında da içerik analizi, anket, gözlem ve birtakım çözümleme teknikleri var. Bu noktada problemi saptayıp o soruna yönelik çözüm tekniği seçebilmek çok önemli. Çalışma sonunda da duruma ilişkin bir teşhis, yorum ve tavsiye ortaya konulmalı" şeklinde konuştu.

Bir akademik sunumda, başlık, araştırma problemi, amaç, yöntem, bulgular, yorum, sonuç ve öneri bölümleri olduğunu söyleyen Prof. Dr. Yüksel, araştırmanın başlığı ile yapılan çalışma arasında uyum olması gerektiği noktasının altını çizdi. Prof. Dr. Yüksel şunları söyledi: "Araştırma probleminin net ve açık olmaması karşılaşılacak en önemli sorunlardan birisi olacaktır, problem cümlenizi 15-20 sözcük ile sonunda soru işareti olacak şekilde ifade edebiliyorsanız çalışmanızın %50'si bitmiş demektir." 

Doğru tanımlanmış araştırma sorusunun yanı sıra yöntem bilgisine sahip olmanın da önemli olduğunu söyleyen Yüksel, sunumda en geniş yer verilmesi gerekilen noktanın bulgular kısmı olduğunu kaydetti. 

“Sunumda kısa, net ve anlaşılır cümle yapısı kullanılmalı”

Araştırma probleminin çözümüne yönelik eksikler olduğunu söyleyen Prof. Dr. Erkan Yüksel, bu görüşünü şu şekilde örneklendirdi: "Türkiye'den sunulan bildirileri dinleyen, yurtdışındaki akademisyenlerden en çok duyduğum eleştiri 'fikir, görüş yok' şeklinde oluyor. Bir soruna ilişkin geliştirilmiş bir öneri olmadığı yönünde eleştiriler yapılıyor. Probleminize bir sonuç, öneri getirmelisiniz." 

Duygusal boyutun akademik hayatta ikinci plana itildiğini; fakat iyi bir sunum yapılması isteniyorsa bu boyuta da dikkat edilmesi gerektiğini ifade eden, Prof. Dr. Yüksel, sunumda kısa, net ve anlaşılır cümle yapısına, sistematik ve bağlantılı bir anlatım olmasına dikkat edilmesi gerektiğini belirtti ve ekledi: "Az, çoktur. Bir şeyin çok olması, kaliteli olduğu anlamına gelmez. Sunum yapacağınız kişileri tanıyın, onlarla tanışın. Sunum esnasında hata yapmaktan ve eleştiriden korkmayın. Salondaki dinleyicilerle empati kurun." ifadelerini kullandı.

Son boyut olan davranışsal boyutta en önemli noktanın kendini tanımak olduğunu söyleyen Prof. Dr. Yüksel, sunum anında ses tonunun önemine vurgu yaptı: "Ses tonu kendimize olan güvenimizle çok yakından ilişkilidir. Salonun en arkasındaki kişi bile sizi duyabilmeli." 

Ses tonuyla birlikte, üslubun, telaffuzun, anlaşılırlığın, duruşun, göz temasının ve etkileşimin önemine de dikkat çeken Yüksel, sunum süresine de dikkat etmeyi ihmal etmemek gerektiğini söyledi ve ekledi: "Sunumu bölümlendirmekte fayda var, tezde de aynı durum söz konusu. Başlıklandırmak bizi daha iyi bir noktaya götürebilir. Bilimsel araştırma metni içeriğinden uzaklaşmayalım, son bölümümüzü kaynakçaya ayıralım."

Seminer soru-cevap bölümünün ardından Açıköğretim Fakültesi Uzaktan Öğretim Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gülsün Meriç’in, Prof. Dr. Erkan Yüksel'e teşekkür belgesi takdimi ile sona erdi.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Eğitim Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar