8 Ağustos 2020 Cumartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Anadolu Üniversitesi akademisyenine “Palm Akademi Şövalye Derecesi”

Fransız Millî Eğitim ve Gençlik Bakanlığı’nın, “Palmes Akadémiques” nişanlarından “Chevalier” ödülü, İstanbul Fransız Sarayı’nda gerçekleştirilen törenle sahiplerini buldu. Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Yabancı Diller Eğitim Bölümü Fransız Dili Eğitimi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Gülnihal Gülmez, Fransız kültürüne katkıları ve başarılı kariyerinden ötürü Fransız Hükümeti tarafından bu ödüle layık görüldü. 

Prof. Dr. Gülnihal Gülmez: “Ödülün asıl kaynağının Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi olduğunu düşünüyorum”

Uluslararası alanda yaptığı çalışmalarla adından sıkça söz ettiren Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sisteminin ödülü kazanmasında önemli yeri olduğunu aktaran Prof. Dr. Gülmez, “Ödülü almamın asıl nedeninin Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi olduğunu düşünüyorum. Fransızca eğitimi alanında Açıköğretim Fakültesi’nin, yenilikçi hareketleri içinde yer almış insanlardan yalnızca biriyim. Dolayısıyla bu yenilikçi hareketlerin ödülü almamda büyük rolünün olduğunu düşünüyorum. Türkiye’de; dinamikliği ile farklılık yaratan, çalışan kişilerin önünü açan ve desteğini her zaman hissettiğim Anadolu Üniversitesi’nde çalışıyorum. Bu nedenle üniversiteme sonsuz teşekkürlerimi sunarım.” ifadelerini kullandı. 

 “Uluslararası ilişkilerin geliştirilmesi ile ödüle aday olunuyor”

Fransız dili ve kültürünün geliştirilmesinde hizmeti geçen kişilerin; kültürel, akademik ve başka iş birliği alanlarında üstün hizmet verenlerin bu ödüle lâyık görüldüğünü belirten Prof. Dr. Gülnihal Gülmez, “Bu ödülü diğer birkaç akademisyen arkadaşımla birlikte aldık.  Hepsi Fransızca eğitime hizmet etmiş kişiler. İstanbul Üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversitesinden akademisyenlerin yanı sıra Fransız Kültür Merkezi’nde çok uzun süredir hizmet vermiş müdürler de bulunuyor. Fransız hükümeti tarafında yararlı görülen ve söz konusu ülkeyle iş birliğine katkıda bulunan kişiler bu ödülü almaya hak kazanıyor.” şeklinde konuştu.  

“Benim için geç kalınmış bir ödül oldu”

Anadolu Üniversitesi’nin destekleyici tavrı sayesinde geçmiş yıllarda büyük başarılara imza attıklarını anlatan Gülmez, geçmişte bu ödüle layık görülebilecek birçok çalışmayı da Fransız Büyükelçiliğine sunmadığını iletti ve şu şekilde devam etti:

 “Kendi açımdan konuşacak olursam, aslında benim için geç kalınmış bir ödül oldu.  Çünkü Anadolu Üniversitesi’nin yaratıcı, yapıcı ve destekleyici kimliği sayesinde, özellikle Açıköğretim Fakültesi için 90’lı yıllarda, o dönem Anabilim Dalı Başkanımız olan Bahadır Gülmez’le birlikte lisans tamamlama programları çerçevesinde Fransızca eğitimiyle ilgili 6 ay içerisinde toplam 6 kitabı basıma hazır hale getirmiştik. O dönemde bu çalışmalarımıza tanık olan ve ufak katkılarda bulunan Fransız Kültür Merkezi Müdürüyle konuşurken; ‘Çılgınca bir iş başardınız mutlaka büyükelçinin bundan haberi olsun” demişti. Fakat biz gençtik ve yapacağımız daha birçok iş vardı. Pek de önemsemedik. Eğer yaptığımızla yetinseydik belki o zamanlar bu ödülü almış olurduk. Bunu söylememin sebebi, ben 1,5 yıl sonra emekli olacağım. Ben 35 yılın sonunda 65 yaşımda ödülü aldım. Genç arkadaşlarıma çok daha erken almalarını öneririm. Arkadan gelecek arkadaşlar yaptıkları çalışmalarla her zaman aday gösterilebilirler. Mutluyum, çünkü Fransızca sevdiğim bir dil. Bana çok değerli ufuklar açmış bir dil. Bu dili öğretmek için çalıştım.” diye konuştu

 

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Eğitim Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketleri

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Kır Düğünü

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.