12 Ağustos 2020 Çarşamba
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Psikoloji ve Yaşam Kulübünden "Toplumsal Cinsiyet ve Bağlanma" etkinliği

Psikoloji ve Yaşam Kulübünden "Toplumsal Cinsiyet ve Bağlanma" etkinliği
  • 4 Aralık 2019 Çarşamba
  • 1554 kez okundu

Anadolu Üniversitesi Psikoloji ve Yaşam Kulübü tarafından "Toplumsal Cinsiyet ve Bağlanma" başlıklı bir etkinlik gerçekleştirildi. Öğrenci Merkezi Salon 2009’da düzenlenen etkinlikte, Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Elif Cimşir, toplumsal cinsiyet konusuna değinirken, Eskişehir Seçil Akkurt Anaokulunda Psikolojik Danışman olarak görev alan Rana Turan ise bağlanma konusu hakkında konuştu. Etkinliğe çok fazla sayıda öğrenci katıldı.

Dr. Öğr. Üyesi Cimşir: “Toplumsal cinsiyet, toplumdan topluma değişen bir şeydir."

Toplumsal cinsiyet konulu sunumunda Dr. Öğr. Üyesi Elif Cimşir,  toplumsal cinsiyet kavramının toplumun, kadın veya erkek olmaya hangi anlamı yüklediği ile ilgili olduğunu söyledi. Dr. Öğr. Üyesi Cimşir şöyle konuştu: “Kadın olmaya; şefkat verme, bakım verme, ilgili olma, bağımlı olma gibi özellikler atfediyoruz. Erkek olmaya daha aktif, atılgan, kuvvetli gibi özellikler atfediyoruz. Böyle şeyler belirlediğimiz için erkek ve kadından böyle beklentilerimiz oluyor. Biyolojik cinsiyet, biyolojik evrensel dünya genelinde değişmez. Toplumsal cinsiyet ise toplumdan topluma değişen bir şeydir.”

Dr. Öğr. Üyesi Cimşir sözlerine şöyle devam etti: “Günümüzde kadın olmak biraz daha kolay görünüyor. Anneannelerimiz yaşadığı çağda yaşamıyoruz. Bizler birtakım avantajlar elde ettik, birtakım haklarımızı kazandık. Toplumsal cinsiyette hala kadından iyi bir anne iyi bir eş beklentisi içerisindeyiz. Özellikle kadınların bu kimliği içerisinde iyi bir kadın kimliğine uymazsa, dışlanırsın bunlara uymazsan çok makbul kadın olmazsın şekliye yaklaşıyoruz. Dolayısıyla baktığımız zaman medya, sosyal çevre aracılığıyla, eğitim aracılığıyla biz bu beklentileri tekrarlıyoruz. Bu tür roller sürekli kendini yeniliyor. Çalışan kadın imajına baktığımız zaman ise genelde kadınlar çalışıyorlarsa süper kadın diye anılıyor.  Hem iş de hem evde yine beklentilerini yerine getirmek zorunda gibi hissediyor.”

Uzman Psikolojik Danışman Rana Turan: "Bağlanma, bebeklikten itibaren karşımıza çıkıyor."

Eskişehir Seçil Akkurt Anaokulunda psikolojik danışman olarak görev alan Rana Turan bağlanma konusunu ele aldığı konuşmasında şunları dile getirdi: "Bağlanma, yakınlığa karşı uzaklık yaşanılan bir dönemdir. Evrimsel açıdan baktığımızda ise bağlanma bizim hayatta kalmayı istememizden kaynaklanıyor. Pek çok insan davranışı hayatta kalmak için yapılıyor. Hem hayatta kalmayı sağladığı için hem de bizim güvenlik ihtiyacımızı karşıladığından dolayı bağlanmaya ihtiyaç duyuyoruz. Bizler için önemli olan bireylere ihtiyaç duyduğumuz anda varlarsa eğer, onlarla ilişkiler geliştirmeye başlıyoruz. Bu durum bebeklikte başlıyor. Özellikle Psikanalitik Kuramda bu anne olarak geçer; ama her zaman anne olması gerekmiyor, baba, anneanne veya dede de olabiliyor. Bakım veren ile kurduğumuz ilişki bebeklikten itibaren bağlanma olarak karşımıza çıkıyor. Bakımı veren ve çocuk arasında oluşan bu ilişki yaşam boyunca devam ediyor. Yani şu anki ilişkileriniz de bebeklikteki ilişkilerinize dayanıyor. Eşlerin, arkadaşların, aşk ilişkilerin birbirine bağlanmasının altında aslında bağlanma türleri yatıyor. Bir süre sonra psikolojik olarak yaşam doyumu, hayattan keyif alma gibi örnekler bağlanmaya kadar gittiği araştırılıyor."

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Eğitim Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketleri

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Kır Düğünü

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.