25 Eylül 2020 Cuma
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Anadolu Üniversitesi ve ESO’dan ortak sempozyum

Anadolu Üniversitesi ve Eskişehir Sanayi Odası (ESO) işbirliğiyle "Kişisel Verilerin Korunmasında Yeni Gelişmeler" konferansı, 5 Aralık Perşembe günü gerçekleştirildi. ESO’da düzenlenen konferansa, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, Kişisel Verileri Koruma Kurumu (KVKK) Başkanı Prof. Dr. Faruk Bilir, ESO Başkanı Celalettin Kesikbaş ve çok sayıda davetli katıldı.

ESO Başkanı Kesikbaş: “Anadolu Üniversitesi ile güzel çalışmalar planlıyoruz”

Program açılışında konuşan ESO Başkanı Celalettin Kesikbaş, kişisel verilerin korunması konusunun popüler bir konu olduğundan bahsederek, “Bu yıl ve bundan sonraki yıllar Anadolu Üniversitesi ile çok güzel etkinlikler gerçekleştireceğiz. Üniversitemiz ile birlikte sanayi üniversite dediğimiz bu konuda ile yakın zaman içerisinde güzel çalışmalar başlayacak. Bütün Türkiye için Kişisel Verilerin Korunması Kanunu acaba neler getirecek, neler götürecek trend topik bir konu. Ne yapacağımızı bilmiyoruz ya da yarım biliyoruz; ama benim bildiğim kadarıyla 1-2 aydır sanayiciler kendi aramızda bunu konuşuyoruz. Bunun ile ilgili bir takım boşluklarımız var. Toplantımız eksiklerimizi tamamlamaya vesile olur.” ifadelerini kullandı.

Rektör Çomaklı: “Öğrencilerimiz bizden daha zeki”

Anadolu Üniversitesi Rektörü Şafak Ertan Çomaklı ise açılışta konuşmasında şunları söyledi: “Bu etkinliğin popüler olmasının bir özelliği de şu anda günlük hayatta sık karşılaşılan bir takım sorunların çözüm noktasında hususların dile getirilmesidir. Biz umut ediyoruz ki kişisel verilerle ilgili düzenlemeler ülkemizde geleceğe dönük sorunları halledecek görünüyor. Başkanımız sanayiyle ilgili yapacakları etkinliklerde Anadolu Üniversitesi kulüpleriyle iş birliği planladıklarını söylediler. Üniversite kulüplerine önem vermemizin nedenlerinden biri de öğrencilerimiz bizlerin geleceği. Her zaman söylediğim şey ben çocuklarımı sizlere teslim edeceğiz. Bu bilgiler bizden çok size lazım. Yeni nesil bizden daha zeki olduğunuzu düşünüyoruz, bizden daha iyi olduğunuzu düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

KVKK Başkanı Prof. Dr. Bilir: “Bir şeyi paylaşmadan önce hesabını iyi yapmak gerek”

Cep telefonlarına indirilen uygulamaların mutlaka gizlilik politikalarının okunması gerektiğine dikkat çeken Kişisel Verileri Koruma Kurumu Başkanı Prof. Dr. Faruk Bilir, “Bu kanunların iki temel amacı var. Birincisi kişisel verilerin işlenmesi sırasında temel hak ve özgürlükleri korumak, ikincisi de bu alanı disipline etmek. Farkında ol güvende kal. Teknolojiyi, sosyal medyayı kullanalım; ama o uygulamaları indirirken onların gizlilik politikalarını ve güvenlik politikalarını mutlaka okuyalım. Bu uygulamalar, bu sosyal medya araçları bizim hangi verilerimize ulaşıyor, bu verilerle neler yapıyorlar. Hepsini görebileceğiz ve yine biz aslında şunu söylüyoruz, bir şeyi paylaşmadan önce neleri paylaşmaktan çok neleri paylaşmamalıyım hesabı yapmak gerekiyor. Gerçekten de iki kez düşünmek gerekiyor ve bunlar bizim kendi paylaştığımız veriler. Fakat bunlar üzerinde kontrolümüzün ve denetimimizin olmasını istiyorsak bunların mutlaka güvenlik politikalarını, gizlilik ayarlarını ve aydınlatma metinlerini okumamız gerekiyor.” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hüseyin Özcan başkanlığında “Genel İlkeler Bağlamında Veri İşleme Şartları” Demet Arslaner Keklikkıran, “Veri Sorumlularının Yükümlülükleri” Tuba Kendir Tunalı ve “Veri Sorumluları Sicil Bilgi Sistemi” Mustafa Erbilli başlıklı sunumlarını gerçekleştirdiler. Sempozyumun öğleden sonra oturumları Anadolu Üniversitesi Öğrenci Merkezi Salon 2016’da devam etti. 

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Eğitim Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketleri

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Kır Düğünü

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.