28 Şubat 2020 Cuma
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Açıköğretim Sisteminin ana hedefleri uluslararasılaşma ve dijitalleşme

Anadolu Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Açıköğretim Fakültesi Dekan vekili Prof. Dr. Selim Başar, Açıköğretim Sistemi hakkında bilgi verdi. Başar, Açıköğretim Sisteminin 2020 itibarıyla dijitalleşme ve uluslararasılaşma noktasında önemli adımlar atacağını söyledi.

Açıköğretim Sistemi hakkında bilgi veren Anadolu Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Açıköğretim Fakültesi Dekan vekili Prof. Dr. Selim Başar, “Açıköğretim Sistemi; Açıköğretim Fakültesi, İşletme Fakültesi ve İktisat Fakültesi olmak üzere üç fakülteden oluşmaktadır. Bu sistemde toplam 60 programımız bulunmaktadır. Açıköğretim Sisteminde aktif öğrenci sayımız 1 milyon 52 bin. Öğrenci sayısına göre dünyada 3. sırada yer alıyoruz. Açıköğretim Sisteminde mezun öğrenci sayımız ise 6 milyonu aşmış durumda. Materyallerimiz statik değil, bu materyalleri güncelliyoruz. Daha az ilgi görenleri çıkarıyoruz, yenilerini ekliyoruz. Dinamik bir yapıya sahibiz” diye konuştu.

Açıköğretim Sisteminin diğer boyutlarından söz eden Rektör Yardımcısı Başar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Açıköğretim Sisteminin bir diğer ayağı uzaktan eğitimdir. Uzaktan eğitimi; tezsiz yüksek lisans ve uzaktan yüksek lisans dediğimiz kısım oluşturmaktadır. Burada da 30’a yakın programımız bulunmaktadır. Her dönem yüzde 95 doluluk oranına sahibiz. Ayrıca, e-Sertifika programlarımız yoluyla katılım belgesi ya da başarı belgesi verilmektedir. Günümüz itibarıyla 126 e-Sertifika programımız bulunmaktadır. Kurumlardan bu konuda çok fazla talep alıyoruz. Bir de AKADEMA sistemimiz var. Bu da tamamen ücretsiz, toplum yararına çalışan eğitim programıdır.”

Türkiye’de 81 ilin tamamında, yurtdışında 28 ülkede 70 sınav merkezinde aktif

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sisteminin 81 ilin tamamında faaliyet gösterdiğini belirten Rektör Yardımcısı Başar, “Yurtdışında ise 28 ülkede, 70 sınav merkezi ile hizmet vermekteyiz. Yurtdışı merkezlerimizin önümüzdeki süreçte daha da artacağını söyleyebilirim” dedi.

Başar: İkinci üniversiteye kayıt oranımız giderek artıyor

Anadolu Üniversitesinde bu yıl büyük ilgi gören ikinci üniversiteden de söz eden Başar, “İkinci üniversiteye kayıt oranımız, giderek artıyor. Her zaman söylediğimiz ‘yaşam boyu öğrenme’ sloganı, ikinci üniversitede kendisini hissettirmektedir. Biz bunu ikinci üniversitenin yanı sıra e-Sertifika, AKADEMA, Tazelenme Üniversitesi gibi daha pek çok alanda uygulamaktayız” diye konuştu.

Mevcut öğrenciler de ikinci üniversiteye kayıt yaptırabilecek

İkinci üniversite ile ilgili öğrencilere bir de müjde veren Başar, “İkinci üniversiteyle ilgili bu sene yeni yapılanmaya geçeceğiz. Şu anda bir üniversiteden mezun olup ikinci bir üniversiteyi okuyan öğrencilerimiz var. Biz buna, mevcut durumda örgün sistemde üniversite okuyan öğrencilerimizi de dahil etmek hedefindeyiz. Türkiye’nin her yerinde herhangi bir bölümde okuyan öğrencilere, ikinci üniversiteye kayıt çağrısında bulunmak istiyoruz” dedi.

Final sonuçları da erken açıklanacak

Açıköğretim Sisteminde gerçekleşen vize sınav sonuçlarının 5 gün gibi rekor bir sürede açıklandığını söyleyen Başar, “Açıköğretim Sistemindeki ders düzenlemeleri ve Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezindeki (BAUM) yazılımcı personelin hazırladığı yazılımlar bir araya gelince daha güzel ve hızlı bir sonuç ortaya çıktı. Bununla ilgili emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Bu, üniversitemiz için bir gururdur. Final sınav sonuçlarını da yine bu şekilde erken açıklayacağız. Öğrencilerimiz sınav sonuçlarını yine erken bekleyebilirler” diye konuştu.

Başar: Bu yıl bir uluslararasılaşma seferberliği başlatıyoruz

“2020 yılında uluslararasılaşma hedefimizi devam ettirmek istiyoruz” diyen Rektör Yardımcısı Başar, şunları söyledi: “Bu yıl üniversitemizde, uluslararasılaşma seferberliği başlatıyoruz. Rektörümüz de bu konuya büyük önem veriyor. Yurtdışındaki Türklere olabildiğince daha çok ulaşmak istiyoruz. Yabancı ülke vatandaşlarına yönelik de programlarımız var. Onlara, Türkçe öğrenme fırsatı veriyoruz. A1’den, C2’ye kadar seviyelerde Türkçe eğitimi veriyoruz. Dünyanın büyük üniversiteleri açıköğretim sistemini keşfettiler. Geleceğin eğitiminin bu olacağı belli. Biz bunu 37 yıldır yapıyoruz. Hatta mektuplu eğitimi sayarsak 1976’dan beri yapıyoruz. Açıköğretimde dünyadaki en eski üniversitelerden biriyiz. Bu dönem, Batı Avrupa’dan uzaktan tezsiz yüksek lisansa öğrenci alıyoruz. Söz konusu eğitimin bağlantı ofisi Köln’de olacak. KKTC’de de programımızı açtık, öğrenci alıyoruz. Uluslararasılaşma anlamında bunlar da oldukça önemli. Bu konuda Rektörümüz de yurtdışındaki her programımıza katılıyor, destek veriyor. Süreçte aktif olarak yer alıyor.”

Anadolu Üniversitesi dijitalleşme konusunda önemli adımlar atıyor

Başar, bir diğer ana hedefin ise dijitalleşme olduğunu vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Günümüz dünyasında dijitalleşme büyük önem taşıyor. Anadolu Üniversitesi olarak dijitalleşme konusunda çok önemli adımlar atıyoruz. Dünya dijitalleşiyor, öğrencinin talepleri de bu yönde değişiyor. Öğrenci artık kitaptan ders çalışmak yerine, videodan izlemeyi, canlı ders izlemeyi, o canlı derse interaktif olarak katılıp hocasına soru sorabilmeyi istiyor. Biz bütün bu dijital gelişmeleri yakından takip ediyor ve yeniliklere ayak uyduruyoruz. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi yetkilileri bugünlerde üniversitemizi ziyaret edecek. Dijital Dönüşüm Ofisi ile de fikir alışverişinde bulunacağız. Ayrıca, Açıköğretim Sistemi içerisinde yer alan Öğrenme Teknolojileri Araştırma Geliştirme (ÖTAG) biriminde, yapay zeka ve arttırılmış gerçeklikle ilgili çalışmalar başladı. Bu amaçla bir laboratuvar kuruyoruz.”

Açıköğretim Sisteminin 4 mobil uygulaması tek uygulamada birleşecek

Açıköğretim Sisteminde, AÖS Sorular, Anadolu ÖYS, Özet Oku ve 3D AÖS olmak üzere 4 ayrı mobil uygulama bulunduğunu söyleyen Başar, yeni bir çalışmaya başladıklarını belirtti. Başar, bütün uygulamaları tek bir mobil uygulamada bir araya getirmeyi planladıklarını ifade ederek bunun, kullanım açısından kolaylık sağlayacağını düşündüklerini sözlerine ekledi.

Açık Kütüphanede bir yılda 33 binin üzerinde materyal indirildi

Açık Kütüphanede 44 bin 304 materyalin bulunduğunu söyleyen Başar, “Bu materyallerin indirilme sayısı ise 2019 yılı sonu itibarıyla 33 binin üzerinde. Bu önemli bir rakam. Amacımız, mümkün olduğu kadar çok kişinin bilgiden yararlanması ve bilginin yayılmasıdır. Açık Kütüphane de bizim için statik değil, dinamik bir yapı. Sürekli takibini ve yenilemelerini yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

AÖS’deki Çevrimiçi Öğrenci Topluluklarına yoğun ilgi var

Başar, Açıköğretim Sisteminde; Sinema Topluluğu, Kitap Topluluğu, Fotoğraf Topluluğu, Tarih Topluluğu, Bilişim Topluluğu ve Müzik Topluluğu olmak üzere altı Çevrimiçi Öğrenci Topluluğu bulunduğunu söyledi. Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı’nın öğrenci kulüplerine büyük önem verdiğini belirten Başar, “Örgün sistemde aktif olan öğrenci kulüpleri, açıköğretim sisteminde ise Çevrimiçi Öğrenci Toplulukları olarak uygulanıyor. İlgi ve talebin yoğun olduğu bu oluşumda yeni topluluklar da açmak istiyoruz. Rektörümüzün önderliğinde üniversitemizde öğrenci kulüplerine ilişkin önemli bir yapılanma söz konusu. Şu anda 7 bine yakın öğrencimiz, bu kulüplerde aktif görev alıyor” diye konuştu. 

İstek ve taleplere en hızlı şekilde dönüş yapılıyor

Açıköğretim Sistemindeki öğrencilerin istek ve taleplerine en hızlı ve doğru şekilde dönüş yapıldığını söyleyen Başar, “Öğrenci sayımız yüksek olduğu için, öğrencilerin istek ve taleplerine hızlı bir şekilde cevap verebilmek de önem taşıyor. Bununla ilgili yeni bir yapılanmaya gittik. Bir ekip kurduk, nasıl daha hızlı cevap verebiliriz, nasıl bir yenilenme sürecine girmeliyiz konusunda tartışıyoruz. Bunun için web sitemizde düzenlemeler yapıyoruz. Öğrencilere ne kadar hızlı yanıt verip sorunlarını çözebiliriz, bunun için çalışıyoruz” diye konuştu.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Eğitim Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Düğün Salonları

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.