24 Eylül 2021 Cuma
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Yaz Kur’an kurslarımıza kayıt yaptıran çocuklarımızın sayısı 1 milyon oldu

Ordu Gürgentepe'de yapımı tamamlanan Müftülük Hizmet Binası açılışı öncesi namazda vatandaşlara seslenen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Yaz Kur’an kursuna kayıtların bir günde bir milyona ulaştığını açıkladı.

Bir dizi açılış ve temel atma programı çerçevesinde memleketi Ordu'ya gelen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ın ilk durağı Gürgentepe ilçesi oldu.

Gürgentepe Merkez Camii'nde öğle namazı kıldıran Diyanet Prof. Dr. Erbaş, Müftülük Hizmet Binası, Kur'an kursu ve Gençlik Merkezi açılışını gerçekleştirdi.

Açılış öncesi camide cemaate seslenen Başkan Erbaş, birlik ve beraberliğin sembol yeri camilerin imarının önemine değinerek, "Camilerimizi nasıl bina olarak imar ediyorsak içini de öyle imar etmek zorundayız. Tezyinatı ve hatları önemlidir. Ama bunlardan daha önemlisi cemaatinin bol, gençlerle ve çocuklarla içlerinin süslenmiş olmasıdır.” dedi.

Yaz Kur'an kurslarımıza kayıt yaptıran öğrenci sayısı 1 milyona ulaştı

Erbaş, bir yıllık özlemin ardından açılan Yaz Kur'an kursları kayıtlarının bir günde bir milyona ulaştığını belirterek, "Yaz Kur'an kurslarımıza kayıt yaptıran çocuklarımızın sayısı dün akşam itibariyle 1 milyon oldu. Yaz Kur’an kursları, bizim milletimizin temel dini bilgilerini öğrendiği asıl yerdir. Araştırmalara göre nüfusumuzun yarısından çoğu temel dini bilgilerini camilerden Yaz Kur’an kurslarından öğreniyor.” diye konuştu.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, namazdan sonra İlçe Müftülük Hizmet Binası, Kur’an Kursu ve Gençlik Merkezinin açılışını yaptı.

Müftüler, şehirlerin manevi mimarlarıdır

Açılışta konuşan Başkan Erbaş, ihsanın yapıldığı en önemi yerlerin toplumun tamamının istifade edeceği yer olan camiler, okullar, Kur'an kursları gibi insana ve topluma hizmet eden müesseseler olduğunu ifade etti.

Prof. Erbaş, Hz. Peygamber (s.a.s.)'in hicret ettiği Yesrib'i Medine'ye yani şehre çevirirken ilk yaptığı faaliyetin ibadethane (Mescid-i Nebevi) ve eğitim öğretim yeri (suffe) inşa etmek olduğunu vurguladı.

Erbaş, şehirlerin kalbinin camiler olduğunu vurgulayarak, “Şehrimizde on dokuz ilçemiz var. Her bir müftümüz, bulunduğu şehrin manevi mimarlığını yapıyor. İmamlarımız, müezzinlerimiz, Kur’an kursu öğreticilerimiz bulundukları mahallelerin manevi rehberliğini yapıyor.” dedi.

Başkan Erbaş'a Ordu Valisi Tuncay Sonel, Diyanet İşleri Başkanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürü Mehmet Bilgin, Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Mustafa Irmaklı, Cami Hizmetleri Daire Başkanı Cemalettin Gezgiç, İl Müftüsü İsmail Çiçek ve ilçe müftüleri eşlik etti.

Kaynak: Diyanet Haber


Gönderen: esgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Eğitim Haberleri

Eskişehir Öğrenci Apartları, Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Espark Karşısı Günlük Kiralık Ev

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar