24 Ekim 2021 Pazar
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

ESTÜ MERKEZ ATÖLYESİ KURULDU

ESTÜ MERKEZ ATÖLYESİ KURULDU
  • 23 Eylül 2021 Perşembe
  • 2176 kez okundu

ESKİŞEHİR TEKNİK ÜNİVERSİTESİ MERKEZ ATÖLYESİ YENİLİKÇİ TASARIMLAR ÜRETİYOR

Üniversitelerin genel kullanım amaçlı ihtiyaçlarının sanayide üretimine kıyasla daha hızlı ve ekonomik olarak karşılanması amacıyla atölyelere ihtiyaç duyuluyor. Fen ve mühendislik bilim alanlarının deneysel tasarım ve arazi uygulaması gerektiren çalışmalarında, projeye özgü üretimler nedeniyle atölyelere olan ihtiyaç kaçınılmaz hale getiriyor. Söz konusu ihtiyaçlar doğrultusunda, Eskişehir Teknik Üniversitesi eğitim, araştırma ve toplumsal katkı kapsamındaki faaliyetlerine destek vermek üzere 29.12.2020 tarihinde ESTÜ Merkez Atölyesi kuruldu.

Makine - teçhizat altyapısı ve tecrübeli personel istihdamı açısından köklü bir geçmişe sahip olan Merkez Atölyesi, ilk olarak 2001 yılında “Zemin Makineleri Tamir Bakım Atölyesi” adı altında çalışmalarına başladı. İlgili dönem itibariyle 1999 Kocaeli ve Düzce depremleri sonrasında ihtiyaç duyulan zemin etüdü ve zemin iyileştirme çalışmalarına yönelik altyapı sağlanarak, Eskişehir ve çevre illerde uygulama projeleri gerçekleştirildi. Atölye sorumlusu Prof. Dr. Mustafa Tuncan’ın öncülüğünde projelendirilen prefabrik sanayi yapısının tamamlanmasının ardından, 2009 yılında İki Eylül Kampüsü içerisindeki konumuna taşındı ve Merkez Atölye kuruluncaya kadar Mühendislik Fakültesi Atölyesi olarak hizmet verdi.

ESTÜ Merkez Atölyesi’nin Şubat 2021 itibariyle İnşaat Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden Dr. Öğr. Üyesi Burak Evirgen, Merkez Atölyesi Müdürü olarak atandı, Makine Mühendisliği Bölümü öğretim elemanlarından Arş. Gör. Eren Kaya ise Müdür Yardımcısı olarak görevlendirildi. Üniversitemizin Fakülte ve Meslek Yüksek Okullarındaki ihtiyaçlarına yönelik atölyenin işleri ve işleyişi ile ilgili kararlar almak üzere ilgili birimlerden temsilciler görevlendirilerek Atölye Yönetim Kurulu oluşturuldu.

Merkez atölyesi; talaşlı imalat birimi, çelik konstrüksiyon birimi ve zemin makineleri tamir-bakım birimi olmak üzere üç bölümden oluşuyor. Makine alt yapısı göz önünde bulundurulduğunda, merkez atölyesinin orta ölçekli bir fabrika niteliğinde olduğu belirtilebilir. Cihaz bilgilerine Estekiz portalı (http://estekiz.eskisehir.edu.tr) üzerinden ulaşılabilir. Atölyede, üniversitemiz sınırları içerisindeki genel kullanıma yönelik Yapı İşleri veya Fakülte Sekreterliklerinin ihtiyaçları doğrultusunda rutin işler yapılıyor ve öğretim elemanlarının projelerinde özel tasarım gerektiren ve çelik detaylar içeren deney sistemlerinin üretimi sağlanıyor.Gönderen: esgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Eğitim Haberleri

Eskişehir Öğrenci Apartları, Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Espark Karşısı Günlük Kiralık Ev

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar