17 Haziran 2019 Pazartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Dostluk Kısa Film Festivali’nin Jüri Başkanı Belli Oldu!

Cumhurbaşkanlığı Himayelerinde, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi destekleri ile Balkon Film organizasyonunda bu yıl 14-15-16 Aralık 2018tarihlerinde ilki düzenlenecek olan festivalin yarışma filmlerini değerlendirecek jüriye başkanlık edecek isim belli oldu.

Fethi Gemuhluoğlu’nun “dostluk” felsefesinden yola çıkan, Direktörlüğünü Faysal Soysal’ın ve Genel Sanat Yönetmenliğini Mehmet Lütfi Şen’in yaptığı “Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali”,“Kısa Metraj Film Yarışması” ana yarışma kategorisinden oluşuyor. Yarışmada dereceye girecek filmleri seçecek jüriye ise Antalya, Adana, İstanbul ve Ankara başta olmak üzere birçok ulusal ve uluslararası festivalde ödüller kazanan ve sinemasıyla adından çokça söz ettiren bir isim; Yüksel Aksu başkanlık edecek.

Dondurmam Gaymak, Entelköy Efeköy’e Karşı, İftarlık Gazoz gibi güçlü filmlere imza atan, filmlerindeki konuları şiirsel bir dille anlatan Aksu, trajediden komedi yaratması, özgün bir tarza sahip olması, sineması ve akademisyenliği ile bugüne kadar birçok genç kısa filmciye desteği ve dostluğu ile tanınıyor.

1.’ye 40.000 TL, 2.’ye 20.000 TL, 3.’ye 12.000 TL ile bir kısa filme 15.000 TL değerinde Fethi Gemuhluoğlu Dostluk Ödülü verilecek olan yarışma başvuruları ise FilmFreeway veya festivalin resmi adresi www.dostlukfilmfestivali.comdan 15 Ekim 2018 Pazartesi saat 17.00’a kadar devam ediyor.

Yüksel Aksu – Yönetmen, Senarist, Yapımcı
1966 yılında Muğla’da doğan Yüksel Aksu, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema Televizyon bölümü mezunudur.

İlk yönetmenlik deneyimini 1993’te çektiği Zamanın Labirentinde Karşılaşma isimli kısa film ile geçti. 1999’da Yılan Hikayesi isimli dizinin yönetmenliğini üstlendi. Dizi, köyünden İstanbul’a kan davası nedeni ile gelen Zeyno isimli genç bir kızın yolunun Memoli ile kesişmesini ve sonrasında yaşananları anlatıyor. Dizinin başrollerinde ise Mehmet Ali Alabora, Meltem Cumbul ve Emre Kınay yer aldı. 2005’te Dondurmam Gaymak isimli filmin yönetmenliğini yaptı. Film, kendi yaptığı dondurmayı motoruna yükleyip köy köy gezen dondurmacı Ali’nin motorunu çaldırmasını ve sonrasında motorunu bulma çabasını komik bir dille anlatıyor. Filmin başrollerinde ise Turan Özdemir, Gülnihal Demir, Ali Dural, Hüseyin Dural ve Zeynep Özal yer aldı.

2008’de ise yönetmenliğini Derviş Zaim’in yaptığı Ulak isimli filmde Mehmet karakterini canlandırdı. Film, diyar diyar gezip Ulak İbrahim’in hikayesini anlatan Zekeriya’nın yaşadıklarını anlatıyor. Filmin başrollerinde ise Çetin Tekindor, Hümeyra, Cemal Hünal ve Yetkin Dikinciler yer aldı. Film pek çok festivalden ödülle döndü. 2011’de ise Entelköy Efeköy’e Karşı isimli filmin yönetmen ve senaristliğini yaptı. Film, Ege köyüne ekolojist tavırlı bir grup insanın yerleşmesi ve yöre halkıyla kaynaşmasın ve ilerleyen dönemlerde iki grubunda tepkilerini verme biçimlerini anlatıyor. Filmin başrollerinde ise Şahin Irmak, Ayşe Bosse, Emin Gürsoy, Recep Yener, Nihat Kapız, Ayla Arslancan ve Ümit Olcay yer aldı. Son olarak 2016 yılında İftarlık Gazoz adlı filmi vizyona girdi. Başrollerini Cem Yılmaz ve Berat Efe Parlar'ın paylaştığı bu film; 70'li yıllardaki bir ustanın çırağıyla arasında geçen hem eğlenceli hem de dramatik olayları ele alıyor.

 

 

Belgeselleri 

Underground Kadir ve Sinema Çetesi - 1995

Maksat Namım Yürüsün - 1995 / 1996

Anadolu'nun Son Göçerleri Sarıkeçililer (2010)

 

Kısa Filmleri

Zamanın Labirentinde Karşılaşma - 1993

 

Uzun Metrajlı Filmleri

Dondurmam Gaymak - 2006

Entelköy Efeköy'e Karşı - 2011

İftarlık Gazoz - 2016

 

Dizileri

Bir Dilim Aşk 2004

Büyük Yalan 2004

Pilli Bebek 2003

Yılan Hikayesi 2000

Yasemince 1999

Leyla ile Mecnun 2011

Sevdaluk 2013

 

Oyuncu Olarak Yer Aldığı Yapımlar

Çıngıraklı Top-2009

Ulak-2007

Rahat-2007

Hicran Sokağı- 2007

Kadın İsterse -2004

Güle Güle -1999

Bizim Ev -1995

Mutfakta Biri mi Var?-1993

Sosyete Şaban-1985

 

Ödüller

23. Ankara Film Festivalinde Entelköy Efeköy'e Karşı filmi ile “En İyi Film”, “En İyi Yönetmen”, “En İyi Senaryo” ödüllerini aldı.

47. Altın Portakal Film Festivalinde “Anadolu’nun Son Göçleri” belgeseli ile “En İyi Belgesel Ödülü” ne layık görüldü.

25. İstanbul Film Festivalinde “Dondurmam Gaymak” filmi ile “Jüri Özel Ödülü” ne layık görüldü.

13. Adana Altın Koza Film Festivalinde “Dondurmam Gaymak” filmi ile “Jüri Özel Ödülü”, “Halk Ödülü” ve “En İyi Erkek Oyuncu” ödüllerinin sahibi oldu.

4. Newyork Queens Uluslararası Film Festivalinde “Dondurmam Gaymak” filmi ile “En İyi Yönetmen”, “En İyi Komedi Filmi” ödüllerine layık görüldü.

ABD HBO Komedi Filmleri Festivalinde yine “Dondurmam Gaymak” filmiyle “En İyi Yabancı Film” ödülünü aldı.

2. İsmail Dümbüllü Ödüllerinde de yine Dondurmam Gaymak filmi ile “En İyi Film” ödülünü aldı.

18. Ankara Uluslararası Film Festivalinin “Ulusal Uzun Film Yarışması” dalında “Dondurmam Gaymak” filmi ile “Umut Veren Yeni Yönetmen Ödülü” ve “Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü” alma başarısı gösterdi.

7. Ankara Uluslararası Film Festivalinde "Underground Kadir ve Sinema Çetesi" belgeseli ile “İkincilik ödülü” ne layık görüldü.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Sinema Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar