22 Mayıs 2018 Salı
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Akıllı Belediyecilik: AKILLI TELEFONLARI BİSİKLETLER ŞARJ EDİYOR

Yenilenebilir enerjinin her geçen gün toplumlar için öneminin daha etkin olarak hayatlarımıza girdiği bu günlerde telefonları şarj edebilen bisikletlerle hem spor yapıyor hem de kendi enerjinizi üretebiliyorsunuz.

Eskişehirde güneş enerji panelleri kullanılarak yapılan telefon şarj noktalarından farklı olarak burada bisiklet pedalı çevirerek telefonunuzu şarj edebiliyorsunuz.

Rize belediyesi tarafından yapılan örnek çalışmada kentin bazı noktalarına yerleştirilen bisikletlerde vatandaşlar hem bisiklet kullanarak spor yapıyor, hem de cep telefonlarını şarj etmek için gerekli enerjiyi üretiyor.

Rize Belediyesi resmi web sitesindeki açıklama şöyle:

Akıllı telefon ve tabletlerin şarj sorunu ile vatandaşların hareketsizliğini ilginç bir faaliyette birleştiren Rize Belediyesi, pedal çevirerek cihazların şarj olmasını sağlayacak bisikletleri vatandaşların kullanımına sundu.

Rize Belediyesi, Fener Sahili ve Osman Karavin caddesine yerleştirdiği bisikletli şarj cihazlarıyla vatandaşlara spor yapmaları gerektiğini hatırlatıyor. Projede bir bisikletin üzerine koyulan dinamo sayesinde pedal çevrildikçe elektrik üretiliyor. Üretilen elektrik akıllı telefon ve tabletleri şarj etmek için kullanılabiliyor. Bisikletli cihazı kullanan vatandaşlar, pedal çevirerek spor yaparken, telefonlarını da şarj edebilme olanağına kavuştular.

Çalışmayla birlikte spora dikkat çekilmesinin amaçlandığını belirten Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, “Vatandaşlarımız hem spor yapıp hem de telefonlarını ve çeşitli cihazlarını şarj edebilecekler. Sahilde yapmış olduğumuz yeni düzenlemelerle birlikte bu cihazı da yerleştirdik. Sporla dolu sağlıklı bir yaşama dikkat çekmek için bu çalışmayı gerçekleştirdik” dedi.

Başlangıç olarak 2 ayrı noktaya yerleştirilen bisikletlerin ileride ihtiyaç duyulan farklı yerlere de yerleştirilebileceği kaydedildi.Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekoloji Haberleri

Ana Arı

Karniyol(carnica) Ana arı, üretimi, satışı üzerine site.

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar