28 Mayıs 2018 Pazartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

2. TEPEBAŞI YEREL TOHUM VE FİDE TAKAS ŞENLİĞİ YAPILDI

Eskişehir Tepebaşı Belediyesinin ev sahipliğinde Özdilek AVM yanındaki koruluk alanda “2. Tepebaşı Yerel Tohum ve Fide Takas Şenliği” düzenlendi.

2006 yılında çıkarılan 5553 sayılı Tohumculuk Yasasıyla tescillenmemiş tohum satışının yasaklanması ile Türkiye genelinde yok olmaya yüz tutan yerel tohumların korunması ve yaşatılmasını sağlamak amacıyla 2010 yılından itibaren ülkemizde 37 tane yerel tohum takas şenlikleri düzenleniyor. Eskişehir’de ise yerli, yerel, doğal, atalık, evladiyelik, komşumuzdan gelen geleneksel köylü tohumlarının yaşatılmasını amacıyla düzenlenen şenlik, Tepebaşı Sağlıklı Kent Konseyi, Tepebaşı Gençlik Meclisi, ESKİ Tohum, Özdilek Alışveriş Merkezi, Kahve Dünyası ve Keskin Gıda’nın katkılarıyla gerçekleşti.

Şenlikte ayrıca; Aydın’dan Karaot Derneği, Antalya’dan Dost Doğan Tarım Sağlıklı Toplum Derneği, Muğla’dan Yerel Tohum Derneği ve Bursa’dan Eko-der, Nilüfer Belediyesi’de yer aldı.

Tepebaşı Belediye Başkanı Dt Ahmet Ataç burada yaptığı konuşmasında “2010 yılından beri 37 noktada bu tohum takas şenliği yapılıyor. Bizde bu yıl ikincisini yapıyoruz gerçekten çok güzel bir etkinlik yani ülkemizde unutulan ve veya unutturulmak istenen bir sürü şey var. Eğer Türk halkı bunlara sahip çıkarsa inanın bu ülke tekrar normalleşecek emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Bizler bunu Eskişehir’de devam ettireceğiz. Bu güzellikleri çocuklarımız adına geleceğe taşıyalım onlarında iyi şeyler görmesini sağlayalım “dedi.

Tohum Takas Şenliği’nde; kayıt yaptıran katılımcılar birbirleri ile pembe domates, çitlemelik kabak, fındık domates, kavun, ıspanak, pazı, maydanoz, dereotu, roka, biber çeşitleri gibi tohum ve fide takasında bulundular. Ayrıca kayıt yaptıran kişilere toplamda 8 bin civarında fide (patlıcan, domates ve biber fideleri) ücretsiz olarak dağıtıldı.

Eko-Şov’un Ritm Grubu’nun ve Ayrık Otu Grubu’nun konseri ile piknik havasında gerçekleşen şenliğe çok sayıda davetli katıldı.

 Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekoloji Haberleri

Ana Arı

Karniyol(carnica) Ana arı, üretimi, satışı üzerine site.

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar