23 Mayıs 2018 Çarşamba
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

En İyi Temizlik KİRLETMEMEKTİR

“İçme/kullanma suyumuz Porsuk Baraj Gölü Havzası; en iyi temizlik kirletmemektir… “

Eskişehir kent merkezinin içme suyunda ki riskleri değerlendiren Tüketiciyi Destekleme Derneği Genel Başkanı Süleyman BAKAL “içme suyumuzun temiz olmasının başlangıç noktası, içme suyu elde ettiğimiz kaynağın temiz/kendini yenileyebilir olmasıdır.”Dedi.

Genel Başkan Süleyman BAKAL konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yapmıştır:

Sağlık Bakanı Prof.Dr. Recep AKDAĞ’ın Eskişehir kent merkezinin içme suyunda risk var açıklamasına Eskişehir Büyükşehir Belediye(EBB) Başkanı Prof.DrYılmaz BÜYÜKERŞEN “…içme ve kullanma sularımızda bugüne kadar herhangi bir sorun tespit edilmemiştir.” Cevabını verdi.

Eskişehir kent merkezi içme ve kullanma suyunu Porsuk Baraj Gölü Havzasından (PBGH)temin etmekte olup, en iyi arıtma/temizlik kirletmemektir.

“İçme ve kullanma temin edilen Porsuk Baraj Gölünün su kalitesinin korunması, iyileştirilmesi ve sürdürülebilir kullanımının sağlanması maksadıyla “ PBGH Özel Hükümlerinin “YÜRÜRLÜĞE GİRİŞ TARİHİ   20.03.2013 –KÜTAHYA ,13.04.2013 ESKİŞEHİR” olarak belirlenmiştir. “

4982 Sayılı Bilgi Edinme Kanunu çerçevesinde edindiğimiz bilgilere göre ; Su Yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından Orman ve Su İşleri Bakanımız  Sn.Prof Dr.Veysel EROĞLU’na 24.082016  tarihinde “yapılan sunum neticesinde;

*Kütahya Atıksu Arıtma Tesisi İnşaatının hızlandırılması,

*Eskişehir İçme Suyu Arıtma Tesisinin ozonlama tesisi ilavesinin araştırılması,

*Porsuk Baraj Gölü Havzasındaki Münferit sanayilerin OSB altında toplanması,

*Porsuk Baraj Gölü Havzasındaki münferit hayvancılık faaliyetlerinin baraja uzak bir bölgede toplanarak hayvansal atıkların ortak bertarafınınn sağlanması ve yayılı kirletici kontrolü için gerekli tedbirlerin alınması, hususları sayın Bakanımız tarafından  talimatlandırılmıştır.”

Kütahya Valiliği EBB’nin PBGH’nda denetim yapma talebini ,EBB ‘nin 2560 Sayılı 1.Maddesine göre yetkisi olmasına rağmen,  reddetmiştir.(Kütahya Valiliği-05 Ağustos 2016-Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü-90682620-150/3356)

 

ÇÖZÜM: Konuyu siyasallaştırmadan, buz gibi, ortak devlet aklını kullanarak PBGH’nı nasıl koruyacağımız konusunda iş birliği yapmaktır. “içme suyumuzun temiz olmasının başlangıç noktası, içme suyu elde ettiğimiz kaynağın temiz/kendini yenileyebilir olmasıdır.”

Dezenfektan yan ürünü olarak bilinen kimyasalları önlemenin yolu, Kütahya’nın suya bıraktığı organik yükü azaltmak ve Eskişehir arıtma tesisinde ileri arıtma modellerini verimli bir şekilde uygulamaktır.

Süleyman BAKAL
Genel BaşkanGönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekoloji Haberleri

Ana Arı

Karniyol(carnica) Ana arı, üretimi, satışı üzerine site.

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar