16 Aralık 2018 Pazar
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Jeopark Şekillenmeye Başladı

​Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğü bir ilke daha imza atıyor. Orman Fidanlığının içindeki “Açık Hava Kayaç Bahçesi” (Yapay Jeopark) projesi şekillenmeye başladı. Jeoparkın ülkemizde bir eşi daha yok.

Orman Yüksek Mühendisi Dr. Nejat Çelik’in başlattığı proje daha tamamlanmadan ilgi görmeye başladı.  Jeoparkın amacı; Toprağın hammaddesi olan kayaçların tanıtılması. Parçalanıp aşındığında hangi tür topraklara dönüşerek oluşan topraklarda hangi tür bitkilerin yetişme ortamına uygun olduğunun anlatılması. Yani kısaca zaman, mekan ve maliyet masrafını bir araya getirerek, ülkemizin eşsiz doğal güzelliklerini oluşturan, başta toprak ve bitkilerin hammaddesi olan anakaya çeşitliliğini genç nesillere tanıtmak.

Orman Fidanlığının içinde ki 5 dekarlık bir alanda kurulan jeoparkta 76 kaide bulunuyor. 22 Orman Bölge Müdürlüğünden gönderilen 60 farklı kayaç ise bu kaidelerin üzerine (doğal bir heykel gibi) konulmuş durumda. Kalan parçalarda geldiğinde proje tamamlanmış olacak. Pamukkale traverteninden Erzurum’un obsidyenine, Afyonkarahisar’ın mermerinden Eskişehir’in kalsedonuna kadar birçok maden ve kaya kütlesi sergilenecek. Objeler, Magmatik Kayaçlar, Metamorfik Kayaçlar ve Tortul Kayaçlar olmak üzere 3 ana bölümde sahaya yerleştirildi. Hava şartlarından ve yağıştan etkilenen kayaçların üzerinde yağmur barınakları olacak.

Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey ve Eskişehir Orman Bölge Müdürü Recep Temel geçtiğimiz günlerde çalışmaları yerinde inceledi. Dr.Nejat Çelik’ten bir de brifing alan Genel Müdür Sayın Bekir Karacabey, Yapay Jeopark’ın ülkemizde bir boşluğu dolduracağını söyledi ve çalışmaların ilkbahara kadar tamamlanmasını istedi. Sayın Karacabey, her ilden bir kayaç olacak şekilde kaide sayısının 81’e çıkarılması talimatını da verdi.

Jeoparkta objelerin arasında yürüyüş yolları bulunacak ve tanıtım levhaları konacak.Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekoloji Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar