23 Mart 2019 Cumartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

AV SEZONU SONA ERDİ

Orman Ve Su İşleri Bakanlığı V.Bölge Müdürlüğüne bağlı Eskişehir Orman ve Su İşleri Şuıbe Müdürlüğü 2017-2018 Av sezonunun 25.02.2018'de sona ermesi ile ilgili bir yazılı açıklama yaptı

4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu doğaya, yaban hayvanlarının yaşam alanlarına ve içinde barındırdığı biyoçeşitlilik ile var olan ekosistemlere zarar veren yasa dışı avcılığın önlenmesi yanında sürdürülebilir avcılık yapılabilmesi için bazı düzenlemeleri içerir.

Kanunda yasal avlanmanın: avına izin verilen yaban hayvanı türlerini, izin verilen yerlerde. tespit edilen zaman ve miktarlar ile belirlenen esas ve usullerle olacağı kayıtlıdır. Dolayısıyla bilimsel avcılıkta belli sürelerden söz edilir.
Yılın her döneminde ve kuralsız avcılığın hem çevreye zarar verdiği hem de bazı yaban hayvanlarının türlerinin yok olmasına neden olduğu yaşadığımız bir gerçektir. Av hayvanlarının üreme, eş tutma ve yavru büyütme zamanlarında avlanmalarına yasak getirilerek yaban hayvanlarının planlı ve sürdürülebilir şekilde avcılığı sağlanmaktadır.

Yaban hayvanlarından 58 adedinin avına Bakanlığımızın uhdesinde kurulan Merkez Av Komisyonu tarafından av sezonu içinde avlanmak üzere belli sürelerde izin verilmektedir.

Eskişehir ilimizde 29 adet Devlet ve Genel Avlağı mevcut olup avlaklarımız av zenginliği ile tüm yurttan avcı çekmektedir.
İlimizde 2017-2018 av sezonunda 102 kişi hakkında 4915 sayılı Kara Avcılığı kanunu'na muhalefetten idari işlem uygulanmış olup. usulsüz kullanılan 28 adet av tüfeğinin de mülkiyeti kamuya geçirilmiştir.

İlimizde 2017-2018 av sezonu 25.02.2018 tarihinde kapanmıştır. Av sezonunun sona ermesiyle birlikte avcılığa gönül veren insanların kaçak ava yönelmemelerini, yaban hayvanlarının yaşam karelerini onları rahatsız etmeden fotoğraflamalarını, doğayla iç içe geçirdikleri sürelerde ülkemizin fotoğraf albümüne yeni sayfalar kazandırmalarını diliyoruz.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı
V. Bölge Müdürlüğü
Eskişehir Şube MüdürlüğüGönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekoloji Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar