19 Haziran 2019 Çarşamba
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

SKANDAL! Ciğerine iğne saplanan köpek barınakta ölmüş!

Eskişehir’de bir köpek, veteriner denetimi olmadan Belediye Toplama Ekibi tarafından vurulan iğnenin ciğerine gelmesi nedeni ile belediyeye ait hayvan barınağında öldü.

İddialara göre; Sümer Mahallesi sakinleri tarafından bakım ve beslenmesi sürekli olarak gerçekleştirilen bir küpeli köpek, Odunpazarı Belediyesi Hayvan Sağlık İstasyonu Toplama Ekibi tarafından iki adet uyuşturucu iğne atılarak ve ‘saldırı var’ denilerek, vatandaşların tepkilerine rağmen alındı.

 

KÖPEĞİN BAŞINA GELENLERİ VATANDAŞTAN SAKLAMAYA ÇALIŞMIŞLAR!

Odunpazarı Belediyesi Toplama Ekibinin veteriner hekim olmadan attığı iki uyuşturucu iğneden birisi ciğerine saplandı. Hayvan Odunpazarı Hayvan Bakımevi’ne götürüldü. Vatandaşlar daha sonra köpeği görmek için Odunpazarı Hayvan Bakımevi’ne gittiler ancak kendileri bir süre oyalandı. Yetkililerle görüştürülmeyen hayvan sever vatandaşlar bir süre sonra köpeğin öldüğünü öğrendiler.

Olayın duyulması üzerine Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) Temsilcisi Ayten Tutkun başta olmak üzere hayvan sever vatandaşlar yaşananlara tepki gösterip, dilekçe ile Odunpazarı Belediyesi’nden bilgi talebinde bulundular.

 

AYTEN TUTKUN VE HAYVAN SEVERLER BÜYÜK TEPKİ GÖSTERDİ

Tutkun dilekçesinde, küpeli köpeğin veteriner kontrolü olmadan iğnelendiğini, bunun yönetmeliğe aykırı olduğunu belirterek “Hayvanların Korunmasına Dair Uygulama Yönetmeliği Madde 20-1 (d) ‘Sahipsiz hayvanlar öncelikle kafes ve ağ ile yakalanır. Bu metotlarla yakalamanın mümkün olmadığı durumlarda yakalama sopasıyla da yakalama yapılabilir. Uyuşturucu tüfek uygulamaları ile yakalama ancak veteriner hekim kontrolü altında yapılır’ maddesine aykırı olarak yasa dışı kontrolsüz şekilde narkotik madde kullanmıştır.

Ayrıca kısırlaştırılmış, aşılanarak, küpelenmiş ve bölgesinde hayvan korumacıların gözetiminde yaşamaya çalışan köpekler sözlü beyana dayalı yaşadıkları alandan alınamaz. Bu olayda saldırı olduğu barınak sorumlusu M.Ö.  telefonda tarafıma söylemiş belgesini sorduğumda saldırıya uğrayan kişinin tıbbi müdahele yaptırmadığını ifade etmiştir. Kuduz şüpheli ısırık vakalarında hayvan müşahede altına alınırken belediyelerin ilgili kurumlara yazılı bildirme sorumluluğu vardır. Kişinin de aşı programına başlatılması gerekmektedir.

 

“KANUNA AYKIRI VE USULSÜZ TOPLAMA YAPILDI!”

Odunpazarı Belediyesi toplama ekibi veteriner hekim olmaksızın iki uyuşturucu atarak (bir iğne ciğerine saplanmıştır) kanuna aykırı ve usulsüz toplama yapmış, küpeli köpeğin ve çevrede bulunan insanların da hayatını riske atmıştır.

Bakımevine alınan köpeğin akıbetinin araştırılmasını ve 04.04.2018 tarihinde Odunpazarı Belediyesinin bildirmek zorunda olduğu ilgili resmi kurumlara bildirim yapıp yapmadığının araştırılmasını, 5199 sayılı hayvanları koruma kanun ve yönetmeliği ilgili maddelerince gereğinin yapılarak 4982 sayılı Bilgi Edinme Yasası gereği yapılan işlemlerden dolayı tarafıma bilgi verilmesini saygılarımla arz ederim” dedi.

 

eskisehirdenhaberler.comGönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekoloji Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar