20 Ağustos 2018 Pazartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Vatandaş "Sıfır Atık"ı Sevdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayelerinde 81 ilde başlatılan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca uygulaması yürütülen Sıfır Atık Projesi büyük ilgi gördü.

Temel olarak kağıt, plastik, cam, metal, atık yağların geri kazanımı, organik atıklar ve geri dönüşmeyen atıkların bertarafı Sıfır Atık Yönetimi Eylem Planı kapsamında yer alıyor.

Atıkların kaynağında ayrı olarak toplanmasının, çevrenin korunması ve Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlaması bekleniyor.

Bakanlık Hizmet Binasında 10 Ayda 94 Ton Kağıt Toplandı

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ana hizmet binasından başlatılan proje kapsamında, Çevre Bakanlığı hizmet binasında 10 ayda 94 ton kağıt, 24 ton plastik, 5 ton cam, 3,4 ton metal, 4 ton organik atık, 1,7 ton yemek artığı ve 1,8 ton bitkisel atık yağ toplanarak, ekonomiye kazandırıldı.

Bu şekilde 1699 ağacın kesilmesinin de önüne geçildi, 384 varil petrolden tasarruf edildi.

Ayrıca cam ve metalin geri dönüşümüyle de 10,4 ton hammadde tasarrufu sağlanırken, 1,7 ton mama, 1,5 ton kompost ve 1860 litre biyodizel üretildi.

Sıfır Atık Projesi'nin aşamalı olarak Türkiye Büyük Millet Meclisinde, Başbakanlıkta, bakanlıklarda, bakanlıkların bağlı ve ilgili kurum ve kuruluşlarında, okullarda, üniversitelerde, hastanelerde, alışveriş merkezlerinde, eğlen-dinlen tesislerinde ve büyük iş yerlerinde yaygınlaştırılması hedefleniyor. Sıfır Atık Yönetimi Eylem Planı kapsamında, 2023'te projenin Türkiye genelinde uygulamaya geçmesi planlanıyor.

Proje kapsamında 2023 yılında oluşan atığın ise yüzde 35'inin geri kazanım, yüzde 65'inin ise düzenli depolama yönetimi ile bertaraf edilmesi amaçlanıyor.

Bakanlık tarafından 2018'de 1500 binada Sıfır Atık Sistemi'nin kurulması planlanırken, ALO 181 Çağrı Merkezi'nde oluşturulan "Sıfır Atık Tanıtım Ekibi" 14 okulda bugüne kadar 10 binin üzerinde öğrenciye geri dönüşüm bilinci ve çevreci anlayış konularında sunum yaptı.

Sıfır Atık Projesi'nin yaygınlaşmasına büyük önem veren Bakanlık, projeye ilişkin merak edilen soruların yanıtlarını ALO 181 üzerinden yanıtlıyor.

Çağrı merkezince Sıfır Atık Projesi'nin hedefini soran vatandaşlara, "Sıfır Atık, israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşum sebeplerinin gözden geçirilerek bu oluşumun engellenmesi veya minimize edilmesini amaçlar. Atık yönetim felsefesi olarak tanımlanan Sıfır Atık, atığın oluşması durumunda kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanımının sağlanmasını da kapsayan bir hedeftir." yanıtı veriliyor.

Projeye ilgi arttıkça özellikle son günlerde çağrı merkezine öğrenci, veli, yönetici ve vatandaşlardan çok sayıda telefon geliyor. Sıfır Atık Projesi'ne en fazla ilgi duyan il İstanbul olurken, gelen çağrılar arasında ilgi çekici soru, istek, öneri kadar gülümseten çağrılar da yer alıyor.

Öğrenciden "Sıfır Atık Müfredata Konulsun" Talebi

Bir vatandaşın atık yağları lavaboya döken eşini şikayet etmesi, bir başka vatandaşın ise atık yağların denizi kirlettiğini öğrenince balık yemekten vazgeçtiğini anlatması bu çağrılar arasında yer aldı.

Ayrıca "Sıfır Atık'a özel yürüyüşler düzenlenmesi" önerisi getirilirken ilkokul öğrencisi bir çocuğun, Sıfır Atık'ın ders müfredatına konulması talebi de dikkati çekti. Bir başka öğrencinin de kendi evlerinde atık kutuları oluşturarak Sıfır Atık Projesi'ni ailece desteklediklerini belirtmesi de projeye ilişkin farkındalığın arttığının göstergesi olarak değerlendirildi.Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekoloji Haberleri

Ana Arı

Karniyol(carnica) Ana arı, üretimi, satışı üzerine site.

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar