18 Ağustos 2019 Pazar
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Böcek İlaçlamasında Nelere Dikkat Etmeli?

Geçtiğimiz günlerde Eskişehir’de yaşanan zehirlenme olayından sonra, ilaçlama konusunda ne gibi önlemler alınmalı, nasıl hareket edilmesi konusu gündeme geldi.

Vişnelik mahallesinde bir apartmanda Pire sorunu yaşanmasından sonra Odunpazarı Belediyesinden destek isteyen vatandaşların yardımına belediye ekipleri geldiler. 2 farklı ilaçlama sonrasında sorunun devam etmesi nedeniyle 3. bir ilaçlama daha yapıldı. Ancak bu kez apartman sakinleri ilaçlamadan etkilendiler ve 2 apartman sakini de hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı.

Peki ilaçlama neden 3 kez tekrarlandı ve ilk 2 sefer vatandaşlar bundan etkilenmezken son defasında neden bu olay yaşandı?

Biz de konunun uzmanlarından bilgi alarak hem bu olayı irdelemek hem de bundan sonra bu gibi sorunlar yaşayan, haşereler ile mücadele etmek zorunda kaldıklarından vatandaşlar nasıl bir yol izlemelidir sorusuna yanıt aradık.

Kırmızı Toprak Mahallesi, Ercan sokakta hizmet veren Esento Çevri Sağlığı Sistemleri firmasından aynı zamanda Ziraat Mühendisi olan ve hem ilaçlama hizmetleri hem de böcek ve haşere ilaçları satışı yapan Yasin Başpehlivanla konuştuk.

Başpehlivan, haşere ile mücadele konusunda öncelikle uygulamaların haşerenin türüne göre yapılması gerektiğinin altını çizdi. Pire gibi haşerelerde pirelerin üreme özelliklerinin 4 evreden oluştuğunu ifade eden Başpehlivan, ilaçlama konusunda bu evrelerin dikkate alınması gerektiğini aksi takdirde mevcut pireler yok edilse de, mevcutta var olan yumurtaların yok edilmemesi nedeniyle tekrar pire sorunu ile karşılaşılabileceğini bu bakımdan ilaçlamayı tek seferde yapabilmek için bu olasılığında dikkate alınarak uygulanması gerektiğini belirtti.

Mevcut olayla ilgili elbette ilaçlama ekibinin ve apartman sakinlerinin dinlenmesi gerektiğini ve yapılan en son vatandaşların da etkilendiği uygulamanın nasıl uygulandığına bakılması gerektiğini ifade etti.

Başpehlivan, ilaçlama konusunun ciddiye alınması gereken bir konu olduğunu insan sağlığın ve ilaçlama yapılan alanlarda varsa evcil hayvanların dikkate alınması gerektiğini de sözlerine eklerken mevcut ilaçlamalar konusunda ev kullanıcıları için ürünler olduğu gibi profesyonel ürünler olduğunun ve bu ürünlerin uygulanması sırasında güvenlik önlemlerinin alınmasının zorunlu olduğunun, uygulamayı yapacak kişilerin mutlaka maske gibi ekipmanlar kullanması gerektiğini vurguladı.

Özellikle ilaçlama konusunda ilaçlama yapılacak olan alanın büyüklüğü, özellikleri gibi konuların önemli olduğunu. Bu tarz ilaçlamalar konusunda mutlaka uzman görüşü alınması gerektiğini, eğer gerekiyorsa uzman bir ekip tarafından uygulama yapılması gerektiğini ifade eden Başpehlivan, tüketiciler için satılan ilaçların üzerinde talimatların bulunduğunu mutlaka talimatlara uyulması gerektiğini, üzerinde Profesyonel uyarısı bulunan ürünlerin ise mutlaka Maske gibi ekipmanlarla uygulanmasının zorunlu olduğunu aksi takdirde ciddi sağlık sorunları ile karşılaşılabileceğini de altını çizdi.

Videodaki sohbetimiz sonrasında özellikle kamusal hizmet birimlerince yapılan İlaçlamalar konusunda da görüşünü aldığımız Başpehlivan. Çevresel ilaçlamaların özellikle gün doğumu sonrasında veya gün batımından hemen sonra yapılması gerektiğini, özellikle kalabalık alanlarda açık alanlarda öğle saatlerinde yapılan ilaçlamanın halk sağlığına zararlı olabileceğini de sözlerine ekledi.

Böcek ilaçlama ve haşere ile mücadele konusunda bilgi ve destek almak için vatandaşların kendilerini her zaman arayabileceklerini. Bazı çevre dostu, kişisel uygulamalar için geliştirilmiş ürünlerin Eskişehirde bulunabileceği tek adresin kendileri olduğunu ifade ederken Eskişehirlilerin böcek ilaçlama, haşere ile mücadele konusunda profesyonel destek ihtiyaçlarına da çözümler ürettiklerini ifade etti.

İlaçlama konusunda vatandaşların mutlaka profesyonel bilgiye başvurmaların önemi konusunda hassas davranmaları ve eksik bilgilerle hareket etmenin doğurabileceği sonuçların ciddiyetini unutmamalılar..

Bilgi ve destek için:

http://www.esento.com.tr/

Ofis Tel :+ 90 222 228 01 29
Mobil1:+ 90 549 548 26 84 Mobil2:+ 90 549 547 26 87  Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekoloji Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar