8 Temmuz 2020 Çarşamba
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Arıkaya Artık Lavanta Kokacak

Arıkaya Artık Lavanta Kokacak
  • 29 Temmuz 2019 Pazartesi
  • 1883 kez okundu

Orman teşkilatının yatırımları ile Eskişehir’in Alpu ilçesine bağlı Arıkaya Mahallesinin kaderi değişiyor. Biyoyakıt tesisi, trüf mantarı ormanı ve badem ağaçlandırma sahasının ardından geçen sene dikilen 16 bin adet lavanta fidanı ilk yıl olmasına rağmen çiçek açtı.

Köye hakim bir tepede 19 dekar alana 770 adet badem fidanı dikildi. Bu fidanların arasına da 16 bin kök lavanta fidesi dikildi. Temmuz ayının gelmesi ile birlikte lavantalar çiçek açarak etrafa hoş kokular saçmaya başladı.

Çalışmaları yerinde görmek için Arıkaya Orman Mahallesine giden Orman Bölge Müdürü Recep Temel ve Çatacık Orman İşletme Müdürü Erdal Doğan köylüler ile görüştü. Orman teşkilatının artık sadece çam fidanı dikmediğini söyleyen bölge Müdürü Recep Temel “Şimdi mahalle olan orman köylerimizde yaşayanların gelirini artırmak için gelir getirici tür ağaçlandırmaları yapıyoruz. Genellikle ceviz ve badem ormanı kuruyoruz. Arıkaya Mahallemizde de 770 adet badem fidanı, aralarına da 16 bin kök lavanta diktik. Bu yöreye lavanta ilk kez dikildi. İlk fidanları, 10 Ekim 2018 tarihinde Tarım ve Orman Bakanımız Dr.Bekir Pakdemirli ve Orman Genel Müdürümüz Bekir Karacabey’in köyü ziyaretleri sırasında dikmiştik. Aradan sadece 9 ay geçti ve köyün çehresi değişti. 3 yıl süre ile bakımlarını yapacağız. Sonra da köyde yaşayan 60 haneye eşit olarak paylaştıracağız. 49 yıl boyunca gelirini alacaklar. İsterlerse lavanta balı da üretebilecekler” dedi.

Kendine has kokusu ve görsel güzelliği olan lavantalar köye ayrı bir renk kattı. Bilindiği gibi çok yıllık olan lavantalar kozmetik ve parfümeri sanayisinde aranan bir ürün. Lavanta balı da kıymetli bir gıda. Ayrıca lavanta bahçeleri birçok ziyaretçiyi de kendisine çekiyor.Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekoloji Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketleri

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Kır Düğünü

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.