9 Ağustos 2020 Pazar
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Eskişehir Kayaç Parkı

Toprak oluşumu kayaç ayrışma sürecinin en önemli sonucudur. Parçalanma ürünü olan toprağın oluşumunu anlamak için “jeoloji” bilmek gereklidir. Bu park, ziyaretçilere ülkemizde yayılış gösteren kayaçları büyük boyutlarda (1 m3) toplu bir şekilde zaman ve mekânı bir araya getirip görsel olarak sunmayı ve bilgilendirmeyi hedeflemektedir. 

Alan, Eskişehir merkezine yaklaşık 10 km mesafededir. Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğü, Orman Fidanlık Müdürlüğü sınırları içinde boyu 185 m, eni 36 m üçgen şeklinde (çevre: 375 m) olan, 4226 m2’lik bir alanda tesis edilmiştir. Bu alan (3) parçaya ayrılmıştır.

A.  Mağmatik Kayaçlar (1739 m2), (30) adet Kayaç

B.  Metamorfik Kayaçlar (672 m2), (18) adet Kayaç

C.  Tortul Kayaçlar (1771 m2), (33) adet Kayaç olmak üzere toplamda (her ilimizi temsilen) 81 adet kayaç sergilenmektedir.

Bu park sayesinde uygulamada çalışan meslektaşlarımıza ve doğaseverlere pratik bilgiler sunulmaktadır. Bunlardan bir kaçı şunlardır;

Hangi anakayalar hangi tür toprakları (kumlu mu ?, killi mi ?) veriyor ? Bu ayrışma (sertlik derecesi ne ?) hızlı mı ? yavaş mı oluyor ?  Ayrışan topraklar hangi bitki besin elementlerini (kireçli mi, kireçsiz mi ?) içeriyor ve bu topraklar hangi ağaç türlerinin yetişme ortamına uygun olup olmadığı, arazide hangi tür ekipmanla makinalı toprak işleme yapmak mümkün olup olmadığı hususu açıklığa kavuşur.

Jeoloji-Orman İlişkisi.pdfGönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekoloji Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketleri

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Kır Düğünü

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.