24 Eylül 2020 Perşembe
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

At İle Tedaviye Bir Destek de Orman Müdürlüğünden

​Tarım ve Orman Bakanı Dr.Bekir Pakdemirli’nin Üniversitelerle işbirliği yapılması talimatı üzerine başlayan girişimler Eskişehir’de meyvesini vermeye başladı. Osmangazi Üniversitesi ile kurulan Tıbbi Bitki Bahçesinden sonra Hippoterapi Merkezinde de çalışmalar son hız devam ediyor. Bilindiği gibi Rektör Prof.Dr.Kemal Şenocak ile Orman Bölge Müdürü Recep Temel 19 Şubat 2020 tarihinde bu konu ile ilgili bir protokol imzalamıştı.

At ile tedavi anlamına da gelen Hippoterapi projesi aynı zamanda Avrupa Birliğince de destekleniyor. Projenin taraflarından biri olan Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğü, Osmangazi Üniversitesine bitişik olan Meşelik ormanı içinde atların barınma yerlerini, antrenman alanlarını ve ekoturizim patikalarını hazırladı.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu tarafından kabul edilen “Let’s Develop Networks and Create Opportunities for Hippotherapy ” isimli proje, Sağlığa Erişim kapmasında Türkiye’de Hippoterapi ağının oluşturulmasını amaçlamaktadır. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü, Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğü, Genç Akademi Spor Kulübü Derneği, Handy Club Ostrava, Çekya Hippoterapi Federasyonu, Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Eskişehir Bilecik Veteriner Hekimler Odası, Arslan Spor Kulübü Derneği ve Gençleri Geleceğe Hazırlama ve İşsizlikle Mücadele Derneği ortaklığında yürütülmektedir. 46 ay sürecek olan proje, Türkiye’de Sağlık Bakanlığınca onaylanan ilk ve tek merkezdir.

 

Hippoterapi Nedir?

Hippoterapi, atların çok boyutlu hareketini kullanan bir tedavi şeklidir. Tıp doktorları,

psikiyatristler, psikologlar, fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzmanları ile fizyoterapistler,

ergoterapistler ve at uzmanları nezaretinde, atları bir terapi vasıtası olarak kullanarak

yapılan bir tedavi şekli olan hippoterapi ; mental, fiziksel, bilişsel, duygusal, sosyal,

öğrenmeye ve davranışa ait engeli olan kişilerde iyileştirme hedefleri olan bir işlemdir.

Tedavide fiziksel açıdan engelli bireylerin bozuk olan denge ve koordinasyonun

düzeltilmesi, düşük ya da yüksek kas kasılmalarının dengelenmesi, dik duruşunun

kuvvetlendirilmesi, leğen kemiği ve üst vücudunun mobilleştirilmesi hedeflenmektedir.

Gelişme gerilikleri ve bozukluklarının düzeltilmesinin yanı sıra güven, benlik saygısı ve yaşam kalitesinde iyileşme üzerine de hippoterapi etkinlik sağlamaktadır.Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekoloji Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketleri

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Kır Düğünü

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.