29 Ekim 2021 Cuma
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

OGM bu yıl ilk kez TEKNOFEST’te

OGM bu yıl ilk kez TEKNOFEST’te
  • 22 Eylül 2021 Çarşamba
  • 1644 kez okundu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın büyük önem atfettiği Türkiye'nin ilk ve tek havacılık, uzay ve teknoloji festivalinde Genel Müdürlüğümüz de bu yıl ilk kez katılıyor. Yüksek teknolojiyi kullanan nadir kamu kurumlardan olan Orman Teşkilatımız, festivalde orman yangınlarında kullandığı İHA (Bayraktar), komuta helikopterleri, arazözler, su tankerleri, insansız kuleler, karar destek sistemi, araç takip sistemi (Arvento) ve Yangın-Cell gibi sahip olduğu teknolojileri sergiliyor.

Dünyada örneği olmayan ve bu yıl geliştirilen, depremlerin ormanlara olan etkilerini simüle eden 'deprem simülasyonu' ile rüzgarların etkisini gösteren ''rüzgâr simülasyonu'' OGM tarafından ilk defa festivalde gösteriliyor.

21-26 Eylül tarihleri arasında Atatürk Havalimanı'nda düzenlenen festivalde ayrıca, katılımcılara anlık olarak İHA'lardan ve kule kameralarından gelen görüntülerin nasıl takip edildiği, araçların yangın mahalline nasıl sevk edildiği ve koordinasyonun nasıl sağlandığını canlı olarak izletiliyor.

Türkiye'de ilk örneği olan ve OGM'nin gerçekleştird​iği tüm faaliyetleri anlık olarak takip edildiğini, raporlandığını ve denetlendiğini gösteren yerli yazılıma sahip Orman Bilgi Sistemi (ORBİS) de ana ekran ve mobil uygulamaları üzerinden sergileniyor.

Yoğun ilgi ve katılımın olduğu Teknofest'in ilk gününde Genel Müdürlük standı ve sergilenen araçlar gençler tarafından ilgiyle takip ediliyor. ​

 Gönderen: esgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekoloji Haberleri

Eskişehir Öğrenci Apartları, Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Espark Karşısı Günlük Kiralık Ev

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar