20 Haziran 2018 Çarşamba
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Büyükerşen birden bire ipek böcekçiliğine merak saldı!

Büyükerşen birden bire ipek böcekçiliğine merak saldı!
  • 24 Haziran 2017 Cumartesi
  • 4665 kez okundu

Geçtiğimiz hafta Eskişehirde bir anda parlayan konu İpek Böceği oldu. Bu konuda bilindiği gibi daha öncedende yapılan çalışmalar olmasına karşın birden Büyükşehir Belediyesi bu konuyla ilgili bir proje ortaya koydu.  Daha ilçelerin bir çoğu pek çok hizmet beklerken, 1 yıl önce maketi çizilmiş Afet riskli alandaki vatandaşlar adım atılmasını beklerken, 1/25 binlik imar planları konusu hala sonucu bağlanmamışken, trafik sorunu önümüzde dururken, toplu ulaşımın revize edilmesi elzemken NEREDEN ÇIKTI BU İPEK BÖCEĞİ

Konuyu 2eylül gazetesinin usta kalemlerinden Sezai Şen özetlemiş:

Eskişehir halkı evindeki musluktan akan suyu içemiyor. O suyla yemek ya da çay da yapamıyor. Yılmaz Büyükerşen, 18 yıl önce verdiği sözü tutup çeşmelerden içilebilir, sağlıklı su akıtmadı. Bunun için ciddi bir çaba da göstermedi. Umursamıyor da. Bizler de her ay kesemizden bir sürü para vererek içmekte, yemek ve çay yapmakta kullanmak için Kalabak Su almak zorunda kalıyoruz.

Eskişehir halkı, Yılmaz Büyükerşen şehrin en işlek caddelerinden tramvay geçirmeye başladığı günden bu yana trafikte çok büyük sıkıntılar yaşıyor. Trafikte yaşanan keşmekeş Eskişehirlileri çileden çıkarıyor. Seçim öncesinde “Yapacağız, edeceğiz” denilerek bir şeyler söyleniyor ama yaşadığımız trafik çilesi başkanın pek de umurunda olmuyor!

Eskişehir’de alt belediyeler kanalı ile inşaat yapıp kendi otoparkını yapmayan her kişiden otopark parası toplanıyor. Bu paralar Büyükşehir Belediyesi hesabına yatırılıyor. Çok uzun yıllar bu paralar öyle bekletildi. Çok büyük kamuoyu baskısı oluşunca ancak bir-iki otopark yapıldı, yapılıyor. Eskişehir’deki araçlar caddelerde, bulvarda yolların en az bir şeridine ya da kaldırımların üzerine park ediyor. Başkanımız açısından yaşadığımız bu otopark sorunu da çözülmeye değer bir şey değil, olmadı da bugüne kadar!

Eskişehir’de birçok mahallede halen alt yapıda büyük sıkıntılar var, yaşanıyor. Bazı mahallelerde alt yapının tamamen yenilenmesi, değişmesi gerekiyor. Ne var ki Büyükşehir Belediye başkanımız üst tarafta Hayvanat Bahçesi yapmaya harcıyor kaynakları, alt yapı eksikliğimizi, bu nedenle yaşadığımız sıkıntıları umursamıyor!

Eskişehirspor yıllardan beri çok büyük sıkıntılarla mücadelesini sürdürüyor. Birçok şehirde belediyeler öyle ya da böyle bir yol buluyorlar takımlarını desteklemek için. Bizim başkan söz konusu Eskişehirspor olunca “İyi ki kanunlarla kulüplere yardım etmek yasaklanmış” diye seviniyor adeta! AK Partili Meclis üyelerinin sakalar üzerinden Eskişehirspor’a 1,4 milyon liralık bağış yapılmasını sağlama yönündeki isteğine de karşı çıktı Büyükerşen. Anlayacağınız Eskişehirspor’umuzu da pek dikkate almıyor!

Bakın bu kadar önemli konularda bizi, sizi es geçen Başkan Büyükerşen, son zamanlarda “İpek böcekçiliği de ipek böcekçiliği” diye ‘dut’turdu!

Keşke bir günde şu ipek böcekçiliği konusunda gösterdiği hassasiyeti Eskişehir’in trafik, altyapı, otopark, içme suyu için de gösterseydi. Keşke bir gün bu hassasiyetin binde birini Eskişehirspor için gösterseydi. Birden bire güya yok olup gitmekte olan ipek böcekçiliği için duyduğu aşkı Eskişehirspor’u kurtarmak için duysaydı!

Emin olun şu an Eskişehir, bu ülkenin her yerinde altyapısıyla, otoparklarıyla, trafik düzeniyle parmakla gösterilir hale gelirdi. Eskişehirspor da büyük ihtimalle bugün bulunduğu ligde değil Süper Ligde olurdu.

Yapabilir miydi? Şu ipek böcekçiliğine karşı birden bire içinde beliren aşkın onda biri olsaydı emin olun en güzeliyle olurdu!

Araziyi AK partili belediyeye vermemek için mi üretildi proje?

Başkan Büyükerşen birden bire ipek böcekçiliğine merak saldı, aşk duydu ama bu birden bire nasıl oldu?

Nasıl olduğunu biz size anlatalım:

Faruk Güler, 2014 seçimlerinde Sarıcakaya Belediye Başkanı oldu. Laçin Beldesi Ulubük mevkiinde bulunan ve tartışmaların temelini oluşturan 316 dönümlük alanın atıl durduğunu görünce Büyükşehir Belediyesi’ne bir yazı yazdı. Büyükşehir Belediyesi’ne yazdı, çünkü Paylaştırma Komisyonu seçimden sonra hayata geçen yeni kanun gereği bu alanı isteği üzerine Büyükşehir Belediyesi’ne vermişti. Büyükşehir Belediyesi komisyondan bu alanı ‘arıtma tesisi’ yapmak maksadıyla istemişti, talebi uygun görülmüştü. Güya Büyükşehir Belediyesi o bölgedeki birkaç mahallenin kanalizasyonunun Sakarya Nehri’ne direkt olarak dökülmesini ve kirliliğe neden olmasını önleyecekti!

Aradan üç yıl kadar bir süre geçmesine rağmen Büyükşehir Belediyesi bu alana arıtma tesisi kurmadı. Bu arada Sarıcakaya Belediye Başkanı Faruk Güler, bu alanda bir şey yapılmadığını görünce 2014 yılı sonunda (1 Aralık 2014) yazdığı bir yazı ile bu arazinin tarımsal maksatlı ve park ve bahçelerde kullanılan süs bitkileri yetiştirmek üzere Büyükşehir Belediyesi’nden resmi yazı ile istedi. Büyükşehir Belediyesi de “Biz kullanacağız o alanı” diyerek bu talebi reddetti.

O alan, bu talep reddedildikten uzunca bir süre hiçbir şekilde kullanılmadı. Faruk Güler sözlü olarak zaman zaman bu talebini yineledi. Ancak Büyükşehir bir türlü yanaşmadı. Büyükşehir o arsayı verseydi bir üretici kooperatifi (bölgede Kadınlar Kooperatifi diye bilinir) ile işbirliği yaparak Sarıcakaya Belediyesi süs ve aromatik bitkiler yetiştirmeye başlamış olacaktı.

Sizin anlayacağınız aslında esas engellemeyi Büyükşehir Belediyesi yaptı, kooperatif ile birlikte yapılacak üretime engel oldu. Ancak bu yüzden AK Partililer çıngar çıkarmadılar, ortalığı velveleye vermediler. İşi Meclis’te çözmeye çalıştılar. Bu arada Büyükerşen, birçok konuda yaptığı gibi, sanki orada Türk ipek böcekçiliğini kurtaracak kadar büyük bir iş yapıyorlarmış edasıyla basının karşısına çıktı ve AK Partilileri “üretime, üretecinin kazanmasına ve güya yok olup gitmekte olan ipek böcekçiliğini kurtarma girişimlerine engel olmaya çalışmakla” suçladı. Yerel medya da günlerdir gerçeklerle pek de alakası olmayan Büyükerşen’in bu algısına hizmet etmekle meşgul!

Sarıcakaya Belediyesi kekik ihracatı yapıyor ağalar!

Büyükerşen bir basın toplantısı düzenledi bu konuda ve öyle şeyler konuştu ki, sanırsınız ipek böcekçiliği, kekik, lavanta çiçeği üzerinde bir asırdır bilimsel çalışmalar yapmış, hiç kimse bu meseleleri kendisi kadar bilmiyor!

Örneğin Sarıcakaya’nın İğdir Mahallesi’nde iki dönümde kekik ürettiklerinden bahsediyorlar. Sanki böyle bir üretim Eskişehir’de hiç yok havası veriliyor. Ama aslında Sarıcakaya Belediyesi 30 dönümde kekik üretimi yapıyor ve bunu yurt dışına ihraç ediyor!

Büyükşehir Belediyesinin, kanunun kendine verdiği görevler konusunda bir takım çalışmalar yapmasını gayet normal ve yerinde karşılıyoruz. Ancak şehirde yaşayanların yıllardan beri bekleyen sıkıntılarını çözmeyi bir yana bırakıp, bir belediye için çok çok daha sonra gündeme gelebilecek bir takım konularda sanki ülkeyi, çiftçiyi kurtaracak projeler üretiyormuş havalarında açıklamalar yapıp bir takım gerçeklerin, sorunların ve sıkıntıların üzerini örtmeye çalışmasını doğru bulmuyoruz! Bu konuda Eskişehir kamuoyunun bilmesi gereken daha başka gerçekler de var. Kısmetse onları da sizlere aktarmaya devam edeceğiz!

Sezai Şen
2eylul.com.tr

 Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Magazin Haberleri

Ana Arı

Karniyol(carnica) Ana arı, üretimi, satışı üzerine site.

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar