9 Nisan 2020 Perşembe
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Akarçay, Dijitalleşme ve Yeni Medyayı Anlattı

Akarçay, Dijitalleşme ve Yeni Medyayı Anlattı
  • 12 Şubat 2020 Çarşamba
  • 3555 kez okundu

ESOGÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gülbin Özdamar Akarçay Dijitalleşme ve Yeni Medyayı Anlattı

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Kurumsal İletişim Uygulama ve Araştırma Merkezi Medya Birimi’nin çeşitli konularda, alanında uzman öğretim üyeleri ile hazırladığı ESOGÜ Gündem’de bu hafta ESOGÜ Sanat ve Tasarım Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Gülbin Özdamar Akarçay, dijitalleşme ve yeni medya konusunu ele aldı.

Doç. Dr. Gülbin Özdamar Akarçay iletişim teknolojilerinin gelişmesi ile birlikte hayatımıza giren internet ağ sisteminin günümüzdeki enformasyon toplumunu inşa ettiğini söyledi. İnternetin başlangıç dönemlerinde kullanıcının pasif olduğunu hatırlatan Doç. Dr. Gülbin Özdamar Akarçay, yeni internet ortamında ise kullanıcının aktif hale geldiğini ve bu ortamın tüm iletişim biçimlerini değiştirdiğini belirtti. Geçmişte gazete, televizyon ve dergilere özgü olan bilgilendirme misyonunun gelişen iletişim aygıtları ile yeni medyaya taşındığını söyleyen Doç. Dr. Gülbin Özdamar Akarçay bunun Web 2.0 teknolojisi ile internetin sağladığı geniş mecralar, izleyicinin aktif konumu ve verinin sayısallaşmasından kaynaklandığını belirtti.

Yeni medyayı geleneksel medyadan ayıran özellikleri hızlı olması, sanal mecrada zamansız ve mekansız bir şekilde yer alması ve izleyicinin aktif olması olarak sıralayan Doç. Dr. Gülbin Özdamar Akarçay, yeni medyada izleyicinin anlık tepkilerini karşı tarafa aktarabilmesinin önemine dikkat çekti. Cep telefonlarının tek başına birçok etkinliğe olanak sağlayan önemli araçlar olarak hayatımıza girmesi ile insanların 24 saat online olma imkanı elde ettiğini belirten Doç. Dr. Gülbin Özdamar Akarçay, online olma durumunun 19. yüzyıl flanörlüğü ile benzerlik gösterdiğini ifade etti. İnternetin sağladığı sosyalleşmenin gündelik yaşama yansımaması durumuna da değinen Doç. Dr. Gülbin Özdamar Akarçay, gençlerin bir araya geldiklerinde dahi yüz yüze iletişim kurmadıklarına dikkat çekti. 

Doç. Dr. Gülbin Özdamar Akarçay, sosyal medya ağlarının sağladığı olanaklar ile artık insanların yayınevine ihtiyaç duymadan kitaplarını yayınlayabildiklerini, televizyon kanallarına ihtiyaç duymadan kendi programlarını çekebildiklerini, canlı yayınlar yapabildiklerini belirtti. İletişim teknolojilerinin bu teknolojiyi üreten ülkeler aracılığıyla şekillendirildiğine dikkat çeken Doç. Dr. Gülbin Özdamar Akarçay, iletişim teknolojisi üretemeyen ülkelerin üretilmiş teknolojinin esiri durumuna düşebileceğini kaydetti.

İnternet ve yeni medyanın büyük bir veri çöplüğü olduğunu söyleyen Doç. Dr. Gülbin Özdamar Akarçay,  önemli olanın dijital okuryazarlık olduğunu vurgulayarak, yeni medyayı nasıl ve ne amaçla kullanacağımızı öğrenmenin ve çocuklarımıza aktarmanın gerekliliğinin altını çizdi. Yeni medyanın artık insanların eli kolu haline geldiğini, bilgi alma isteğinin ve sosyalleşmenin bir aracı olduğunu belirten Doç. Dr. Gülbin Özdamar Akarçay, önemli olanın neyi, ne kadar, nasıl ve ne amaçla kullanacağımızı bilinçli bir şekilde tercih etmek olduğunun altını çizdi.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Magazin Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Düğün Salonları

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.