5 Ağustos 2020 Çarşamba
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Emre Erdoğan Japonya’daki Tsugaru Boğazı’nı yüzerek geçen ilk Türk oldu

Emre Erdoğan Japonya’daki Tsugaru Boğazı’nı yüzerek geçen ilk Türk oldu
  • 28 Ağustos 2019 Çarşamba
  • 1894 kez okundu

Açık deniz yüzücüsü Emre Erdoğan Sensodyne Promine sponsorluğunda Japonya'daki Tsugaru Boğazı'nı tamamladı. Tsugaru Boğazını yüzerek geçen ilk Türk olan Emre Erdoğan, her koşulda güçlü mottosu ile yola çıktı, dünyanın en zorlu parkurlarından biri olan boğazı 7 saat 36 dakika yüzerek, bu parkuru en kısa sürede yüzen ilk 3 yüzücü arasında yer aldı. 

Açık deniz yüzücüsü Emre Erdoğan Sensodyne Promine’nin desteğiyle, Japonya’da 19,5 km uzunluğundaki Tsugaru Boğazını, 7 saat 36 dakika yüzerek geçti. Daha önce Hawai parkurunu hava şartları ve köpekbalığı saldırısı yüzünden tamamlayamadığını belirten Emre Erdoğan, Tsugaru parkurunu geçen ilk Türk olarak böyle bir başarıyı ülkemize kazandırdığı için çok mutlu olduğunu söyledi.

Erdoğan yaşadıklarını şöyle özetledi: “Aslında ben bu yolculuğa ‘her koşulda güçlü’ mesajımla yola çıktım. Yanımda eşim Gizem ve babam vardı. Yarıştan önce bize havanın ne kadar sert olacağını ve köpekbalığı riskini söylediler. Açıkçası oldukça tedirgin edici bir durumdu bu. Fakat tüm bu zorluklara rağmen Tsugaru Boğazı’nı geçtim.”

Bu zorlu parkuru tamamlayan ilk Türk olan Erdoğan, Dünya Açık Su Yüzme Komitesi tarafından belirlenen Oceans Seven’ın zorlu parkurlarından Cebelitarık ile İngiliz Boğazını geçen ilk Türk yüzücü olmuş; Büyük Okyanus-Catalina Boğazını da Türkiye rekoruyla tamamlamıştı.

Bu parkur için yaklaşık bir senedir özel olarak çalışan Emre Erdoğan; haftanın 5 günü birer saat kara antrenmanı, haftada 9 kez su antrenmanı ile hazırlandı.Her su antremanında 5-10 kilometre yüzdüğünü söyleyen Erdoğan, "Bu yarış benim için Everest’e tırmanmak gibiydi. Bayrağımızı Japonya’da dalgalandırdığım için çok gururluyum. Bundan sonraki hedef yine Oceans Seven parkurlarından North Channel veya Cook Boğazı olacak.” dedi.

Cebelitarık ve İngiliz Kanalı’nı geçen ilk Türk sporcu Emre Erdoğan Hakkında 

2015 yılında Cebelitarık Boğazı (Strait of Gibraltar), 2016’da İngiliz Boğazı (The English Channel), 2017’de Katalina Boğazı’nı (Catalina Channel) geçen Emre Erdoğan, bu deneyimlerini şöyle aktarıyor: “17 kilometrekarelik Cebelitarık Boğazı’nı (Strait of Gibraltar) 4 saat 40 dakikada geçtim. Türkiye’den ikinci kişi olarak katıldığım parkurda; ısıya veya denizanasına karşı koruma sağlayan bir kıyafet olmadan, 16 ila 18 derece arasında gidip gelen su sıcaklığına sahip, akıntı hızının 5 km ye kadar çıktığı zorlu bir boğazda yüzdüm ve ilk denizimi bitirmiş oldum.İngiliz Boğazı’nda en zor deneyimim soğuk su, akıntı ve deniz anaları oldu. Akıntı sebebiyle 36 kilometrelik parkurda 45 kilometre yüzdüm. Sezonun en hızlı erkek yüzücüsü seçildim ve bu alanda kupa alan ilk Türk sporcu oldum. Bununla birlikte Cebelitarık ve İngiliz Kanalını geçen ilk Türk sporcu unvanını da aldım.9 saat 50 dakika boyunca yüzdüğüm Katalina Boğazı (Catalina Channel) geçişimde ise büyük beyaz köpekbalığının evi olarak bilinen Catalina adasından gece 23:00’da suya atlayarak yüzmeye başladım. 7,5 saat boyunca 18 derece su sıcaklığında gece karanlığında yüzdüm. Bunun sadece 2 saat 20 dakikası aydınlıkta geçti. Gece boyunca yüzülmesi sebebiyle psikolojik olarak dünyadaki en çok baskı hissedilen parkuru başarıyla tamamladım.”

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Spor Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketleri

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Kır Düğünü

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.