2 Temmuz 2020 Perşembe
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

"EN BAŞARILI OLİMPİYATLARA ADAYIZ"

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle gelecek yıla ertelenen Tokyo Olimpiyat Oyunları'nda Türkiye adına en başarılı organizasyonu geçirmeye aday olduklarını belirtirken, "Olimpiyatlara hazırdık ama olanda hayır vardır. Sakatlığı olan arkadaşlarımız vardı. Onlar için bu süreç bir avantaja dönüştü. Diğer arkadaşlarımız daha da motive oldu" dedi.

Bakan Kasapoğlu,  Amerikan Basketbol Ligi (NBA) takımlarından Cleveland Cavaliers'ta forma giyen milli basketbolcu Cedi Osman'ın Instagram üzerinden yaptığı canlı yayına katıldı.

Cedi Osman'ın sorularını yanıtlayan Bakan Kasapoğlu, gelecek yıla ertelenen Tokyo Olimpiyatları ile ilgili, "Olimpiyatlara hazırdık ama olanda hayır vardır. Sakatlığı olan arkadaşlarımız vardı. İbrahim Çolak ve Taha Akgül bir operasyon geçirdi. Onlar için bu süreç bir avantaja dönüştü. Diğer arkadaşlarımız daha da motive oldu. Bunu bir fırsata çevirmemiz lazım. Bu inancı da arkadaşlarımızda görüyorum. En başarılı olimpiyatlara adayız. Bunu birlikte başaracağız. Buna inanıyoruz" dedi.

Cedi Osman'ın Türkiye'nin olimpiyat tarihinden sorduğu 5 soruyu da doğru yanıtlayan Bakan Kasapoğlu, sorulara konu olan eskrim, judo ve güreşle ilgili, "Eskrim önemsediğim bir branş. Bu branşta çok iddialıyız ve güçlü geliyoruz. Geçtiğimiz yıl çok ciddi başarılar kazandık. Tokyo Olimpiyatları'na bu yıl gitseydi judoda da güzel beklentilerimiz vardı. Kota müsabakalarında güzel sonuçlar aldık. Eskrim, judo ve güreşte olimpiyatlar için güzel ümitlerimiz var." ifadelerini kullandı.

“Hedefi sürekli yukarılara koyacağız"

Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, Türkiye'nin genç nüfusuna dikkati çekerek, Cedi Osman gibi başarılı sporcular yetiştirmeleri gerektiğini söyledi.

Gençlerin başarılı olması için tüm fırsatları sunduklarını aktaran Kasapoğlu, "Cedi Osman gibi örnekleri artırmamız lazım. Spor altyapısında da çok ciddiyiz. Her yerde mükemmel tesisler var. Farklı branşlarda havuzlardan kortlara ve statlara kadar birçok tesisimiz var. Statlarımız Avrupa'da yok. Bizdeki statlar modernliği, kapasite ve inşaat kapasitesiyle dört dörtlük. Altyapı ve tesis var. Pek çok organizasyon düzenliyoruz ama daha da fazla yapmamız lazım. Durağanlık yok. Hedefi sürekli yukarılara koyacağız" değerlendirmesinde bulundu.

Cedi Osman'ın takipçilerinden basketbol altyapısıyla ilgili gelen bir soru üzerine Bakan Kasapoğlu, şöyle konuştu:

"Hangi branşta olursa olsun yetenekli arkadaşlarımızın keşfedilmesinden yanayım. Bunun için yetenek tarama projemiz var. Bilimsel olarak belirlediğimiz 10 farklı parametreyi ölçüyoruz. İlkokul 3 ve 4. sınıf öğrencilerine uyguluyoruz. Geçen yıl 1 milyon 200 bin çocuğumuzun taramasını yaptık. Şu anda 100 bin çocuğumuz yetenek havuzunda. Bu yıl Mart ayında yapacaktık ama koronavirüsten dolayı yaza erteledik. Kulüplerin altyapıya yatırım yapması için teşvik çalışmalarımız da var."

 "Milli ve yerli sporcu odaklı bir politikayı önemsiyoruz"

Bakan Kasapoğlu, milli ve yerli sporcu odaklı politikayı önemsediklerini söyledi.

Türkiye'nin genç nüfus olarak Avrupa'nın en avantajlı ülkesi olduğunu aktaran Bakan Kasapoğlu, "20 milyon genç nüfusla Avrupa'nın en çok genç nüfusuna sahip ülkesiyiz. O yüzden yetenekleri keşfetmek ve bunu teşvik etmemiz lazım. Bir kulüp sporcu yetiştirirse kolaylık sağlama projelerimiz var. Üretim, milli ve yerli sporcu odaklı bir politikayı önemsiyoruz. Elbette yabancı ve başarılı sporcuya saygımız var ama bizde de ciddi yetenekler var. Sen bizi yurt dışında onurlu, başarılı bir şekilde temsil ediyorsun. Neden daha fazla Cedi Osman'ımız olmasın. Amacımız bu. Futbolda da Avrupa'da oynayan başarılı arkadaşlarımız var. Onları da artırmamız lazım" değerlendirmesinde bulundu.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın düzenlediği "10 bin pota" projesine ilişkin açıklamalarda bulunan Bakan Kasapoğlu, "Daha çok Cedi çıkaracağız. Cedi Osmanlardan daha çok olacak. Basketbola yeteneği olan gençlerimize her türlü imkanı sunacağız. Pota ise pota, top ise top... Bize yer gösterin saha yapalım, diyoruz. Potasız okul bırakmayacağız. Her türlü imkan var. Yeter ki doğru kurgulayalım" diye konuştu.

Bakan Kasapoğlu, söyleşide Cedi'nin belirleyeceği 1000 kişiye basketbol topu hediye etmek istediğini ifade etti.Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Spor Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketleri

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Kır Düğünü

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.