25 Haziran 2018 Pazartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

“SAĞLIK İÇİN PEDALLIYORUZ” ETKİNLİĞİ

“SAĞLIK İÇİN PEDALLIYORUZ” ETKİNLİĞİ
  • 17 Mayıs 2017 Çarşamba
  • 2446 kez okundu

Eskişehir Halk Sağlığı Müdürü Dr Kadir DEMİREL:Dünya Sağlık Örgütü sağlığı korumak ve geliştirmek için; sedanter çevreleri azaltıp fiziksel aktivite engellerini yok etmeyi hedeflemekte ve buna uygun stratejiler geliştirmektedir. Bunu yaparken; bütünleştirici, çok sektörlü ve ortaklık temelli yaklaşımların desteklenmesi gerekliliğini vurgulamaktadır. Çocuk ve adolesanlar başta olmak üzere toplumun her kesiminin fiziksel aktivite düzeyinin artırılması ve fiziksel aktivite engellerinin ortadan kaldırılması gerektiğini söylemektedir.

Ülkemizde yapılan pek çok çalışmada fiziksel aktivite düzeyini saptamak amaçlanmıştır. Bu araştırmalardan Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması 2010 sonuçlarına göre; 12 yaş üstü bireylerin %71,9’unun hareketsiz olduğu, %9,7’sinin yetersiz düzeyde fiziksel aktivite yaptığı bulunmuştur. Sağlık Bakanlığı tarafından 2011 yılında yapılan Kronik Hastalıklar Risk Faktörleri Araştırması’na göre ülke genelinde kadınların %87 ‘si, erkeklerin ise %77’sinin yeterli ölçüde fiziksel aktivite yapmadığı belirlenmiştir. Yapılan araştırmalar ışığında; Ülkemizde de fiziksel aktivite düzeyini artırmak amacıyla hedefler belirleyerek stratejiler geliştirmek, toplumu fiziksel aktiviteye özendirmek, fiziksel aktiviteye ulaşma engellerini ortadan kaldırmak için yerel ve ulusal düzeyde çalışmalar yapılmaktadır.

Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı kapsamında düzenli fiziksel aktivite alışkanlığı kazandırmayı teşvik etmek ve halkımızda farkındalık oluşturmak için Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından organize edilen ve İl Sağlık Müdürlüğü, Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Eskişehir Bisikletliler Derneği, VeLESBİD Eskişehir Derneği destek verdiği etkinliğimize 100’den fazla bisikletli katılmıştır.

14 Mayıs 2017 saat 16.00’da gerçekleşen “Sağlık İçin Pedallıyoruz” etkinliğinin güzergâhı Valilik Meydanından başlayıp İki Eylül Cad-Yunus Emre Cad-Hasan Polatkan Cad-Zübeyde Hanım Cad-Cengiz Topel Cad-İki Eylül Cad şeklinde devam edip Valilik Meydanında son bulmuştur.

 Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Sağlık Haberleri

Ana Arı

Karniyol(carnica) Ana arı, üretimi, satışı üzerine site.

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar