20 Haziran 2018 Çarşamba
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Şok dalga tedavisiyle topuk dikenine ağrısız çözüm

Şok dalga tedavisiyle topuk dikenine ağrısız çözüm
  • 17 Temmuz 2017 Pazartesi
  • 2411 kez okundu

Şok Dalga Tedavisi/ESWT, hakkında bilgi veren Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Türkan Tünerir, tedavinin; topuk dikeni rahatsızlıklarında hastaya cerrahi olmayan, kortizonsuz bir tedavi imkânı sunduğunu kaydetti.
 
ESWT'nin "Extracorporeal Shock Wave Therapy" anlamına geldiğini Türkçesi'nin ise; 'Vücut Dışından Uygulanan Şok Dalga Tedavisi" veya kısaca "Şok Dalga Tedavisi" olarak adlandırıldığını aktaran Dr. Tünerir, yöntemin hangi hastalıklarda kullanıldığını ve hastaya nasıl bir konfor sağladığını anlattı. Fizyomer Terapia Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Tıp Merkezi Tıbbi Direktörü Uzm. Dr. Tünerir, tedavinin nasıl işlediğini ise şöyle özetledi: "ESWT kısa süre içinde (yaklaşık 10ms) ses den hızlı enerji dalgaları üreterek, ses duvarını aşıp güçlü şok dalgaları oluşturur. Oluşan bu şok dalgaları çarptığı ortamda yüksek basınç yaratır ve bir vibrasyon etkisi oluşturur. Oluşan bu şok dalgası çarptığı ortamda bir çukurlaşma sağlar ve negatif basınçlı vibrasyon baloncukları oluşturur ve iyileşme sağlanır.
Herkese uygulanır mı?
 
Yüksek basınçlı şok dalgaları tedavi yöntemi ile başta topuk dikeni olmak üzere; pek çok hastalığın tedavisinde olumlu sonuçlar alındığını aktaran Dr. Tünerir, ESWT Tedavisi tedavisinin hangi hastalıklarda uygulandığını "Golfçü dirseği, tenisçi dirseği, omuz kireçlenmeleri gibi rahatsızlıklarda başarılı bir şekilde uygulanmaktadır" diyerek özetledi. ESWT Tedavisi'nin kimlere uygulanabileceği konusunda da bilgi veren Dr. Tünerir, "Hamilelerde, kalp pili kullanan kişilerde, kanser hastalarında, eklem ve kemik operasyonu geçirmiş kişilerde (platin) ve kemik gelişimini tamamlamamış genç bireylerde şok dalga / ESWT tedavisi uygulaması yapılmamaktadır" dedi. ESWT Tedavisi'nin her bölgeye uygulanamayacağını belirten Dr. Türkan Tünerir, "Boyun, baş ve sinirlere yakın bölgelere bu tedavi uygulanmaz" diye konuştu.
 
Topuk Dikeni'ne nasıl uygulanıyor?
 
Topuk Dikeni tedavisinde ESWT'nin nasıl uygulandığını da anlatan Dr. Tünerir, şunları söyledi: "Ayak tabanında aşırı zorlamaya bağlı olarak meydana gelen topuk dikeni rahatsızlığı, yaşam kalitesini düşüren ciddi bir rahatsızlıktır. Rahatsızlığa, kilo problemleri, ortopedik olmayan rahatsız ayakkabı kullanımı, ayakta bulunan fiziksel problemler gibi çeşitli etkenler sebep olabilir. Sorunun çözümünde genellikle ayakta fazla kalmama, ayakkabı tabanında destek kullanımı, fizik-tedavi ve egzersizleri gibi tedaviler kullanılmakla birlikte çok ileri vakalarda biyolojik tedaviler veya cerrahi müdahale ile problem ortadan kaldırılmaktadır. Şok Dalga / ESWT Tedavisi, topuk dikeni rahatsızlıklarında hastaya cerrahi olmayan, kortizonsuz bir tedavi imkânı sunmaktadır. Uygulama sonrasında hasta günlük yaşantısına devam etmektedir."
 
Ne kadar sürüyor?
 
ESWT Tedavisi'nin gün aşırı uygulanabildiğini ve 3 ile 5 seans arasında yapılabildiğini ifade eden Dr. Tünerir, işlem ağrısız veya hastanın kabullenebildiği hafif bir ağrı verdiğini ve ciltte görülebilecek geçici kızarıklık dışında bir yan etkisi olmadığını da sözlerine ekledi. 
 
 
 Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Sağlık Haberleri

Ana Arı

Karniyol(carnica) Ana arı, üretimi, satışı üzerine site.

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar