22 Mayıs 2018 Salı
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

BU YILIN TEMASI: EV KAZALARINDA İLK YARDIM

Bir insanın hayatını kurtarmak için ilkyardım uygulamaları hayati öneme sahiptir  9 eylül Dünya ilkyardım günü Eylül ayının ikinci cumartesi günü ülkemizde de çeşitli etkinliklerle kutlandı. Bu alanda uzun yılların deneyimine sahip olan Türk Kızılayı, bu yıl “Ev Kazalarında İlk Yardım” temasıyla kutlanacak olan İlk Yardım Haftasında farkındalık çalışmaları yaptı.

9 Eylül Dünya İlk Yardım Günü etkinlikleri kapsamında Kanatlı AVM önünde ev kazalarına dikkat çekilerek halka ilk yardım cep kitabı dağıtıldı.

Ev kazaları yaşa, cinsiyete, gelire veya coğrafi bölgeye bakmaksızın tüm nüfusu etkiliyor. Genellikle güvenli yerler olarak algılanan evlerde çok sayıda kaza yaşanıyor. Kazalar genellikle evlerin oturma odasında gerçekleşiyor. Sadece Avrupa'da her yıl 3 milyondan fazla insan ev kazalarına mağdur oluyor. Bunların 7.000'den fazlası ölümcül sonuçlara yol açıyor.

Dünya genelinde, evlerde meydana gelebilecek en yaygın önlenebilir yaralanmalar elektrik çarpmaları, yanıklar, zehirlenmeler, tıkanmalar, boğulmalar, bilinç kaybı, kardiyak arresti ve düşme.

Endişe verici şekilde boğulma, dünyanın her bölgesinde çocukların ve gençlerin en önde gelen 10 ölüm nedeni arasında yer alıyor. 5 yaşın altındaki çocuklar risk altında bulunuyor. Bu tür tehlikeler tüm yaş gruplarını etkilemekle birlikte, yüksek gelirli ülkelerde çocuk ölümlerinin ana nedenini oluşturuyor.

İlk yardım bilgisi hayat kurtarıyor

Avrupa Birliği genelinde, 2016 yılında görülen kazalarda ve yaralanmalarda hastalar toplam 52.5 milyon gün hastanede kalıyor. Yaralananların birçoğu kalıcı sakatlıklar yaşıyor.

Sonuç olarak aile, akranlar ve toplum üyelerinin ilk yardım eğitim becerileri ile donatılması evde meydana gelen kazaya veya yaralanmaya maruz kalanların hayatta kalması için hayati rol oynuyor.

Kızılay 100.000’den fazla kişiye ilk yardım eğitimi verdi

İlk yardımın hayat kurtarmada önemli bir rolü olduğunu düşünerek 2000 yılından bu yana ilk yardım eğitimi vermeye başlayan Türk Kızılayı, o günden bu güne toplumun gerek iş güvenliği, gerekse afet ve acil durumlara yönelik bilinçlendirilmesi için 100.000’den fazla kişiye ilk yardım eğitimi verdi.

Ülkemizde ev kazalarında meydana gelen can kaybının azaltılması için ulusal mevzuatların iyileştirilmesi, her aileden en az bir kişinin ilk yardım eğitimi alması ve en önemlisi ilk yardım bilinçlendirme kültürünün toplumda oluşturulması gerektiğini hatırlatan Türk Kızılayı, Dünya İlk Yardım gününde tüm bu noktalara bir kez daha dikkat çekmeye çalışacak.
Türkkızılayı küresel ilkyardım referans merkezi olması nedeni ile sağlık bakanlığı ilkyardım yönetmeliği kapsamında tanımlanan ilkyardımcı sertifikası ve tüm Avrupa ülkelerinde geçerliliği olan uluslar arası ilkyardımcı sertifikası da verilmektedir

 Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Sağlık Haberleri

Ana Arı

Karniyol(carnica) Ana arı, üretimi, satışı üzerine site.

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar