22 Mayıs 2018 Salı
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

KEMOTERAPİ SÜRECİNİ KOLAYLAŞTIRAN ÖNERİLER

KEMOTERAPİ SÜRECİNİ KOLAYLAŞTIRAN ÖNERİLER
  • 11 Eylül 2017 Pazartesi
  • 2196 kez okundu

Tedaviyi zorlanmadan atlatmak için bunlara kulak verin…

Son yıllarda kanser görülme oranı hızla artarken, sürekli gelişen tedavi yöntemleri de kanserle yaşam kalitesini önemli ölçüde artırıyor. Erken evrelerde en etkili tedavi ameliyat olsa da hastalığın tekrarlama riskini azaltmak için kemoterapi ve radyoterapi uygulanması da öneriliyor. Bu uygulama ileri evrelerde de devam ediyor. Ancak yan etkileri sebebiyle kişiler kemoterapi sürecinden korkuyor. Ancak kemoterapinin düşman değil, iyileşme sürecinde bir yol arkadaşı olduğunun unutulmaması gerekiyor. Kanserle mücadelede gerekli bir tedavi yöntemi olan kemoterapi hakkında bilgiler veren Acıbadem Eskişehir Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Hasan Üstün, bu süreci ve sonrasını kolaylaştıran önerilerde bulundu.

Tedavi şekli evreye göre belirleniyor
Kemoterapi ünitesinde ayaktan veya serviste yatarak damar yoluyla alınabilen ilaçların yanı sıra, hap olarak da kullanılabilen ilaçlar bulunuyor. Tedavinin ilaçları ve şekli hastalığın tipine ve evresine göre belirleniyor. Hap ve ünite tedavisinin yan etkileri benzerlik gösteriyor. Bazı kişilerde hap tedavisinin yan etkileri daha az olabilirken bazı kişilerde böyle bir sonuç alınmayabiliyor. Doç. Dr. Üstün, hap tedavisinin ev ortamında sürdürülebilmesinin kişi açısından daha konforlu bir ortam olduğunu belirtiyor.

Olumsuz etkiler azaltılabilir
Kemoterapi sürecinde tedavinin olumsuz etkilerini en aza indirgemek için önerilerde bulunan Doç. Dr. Üstün, “Evde sessiz ve sakin bir ortamda kalmak ve dinlenmek kemoterapinin yan etkilerini azaltmaya yardımcı oluyor. Bununla birlikte bu süreçte beslenme alışkanlıklarını da düzenlemek gerekiyor. Az yağlı ve az baharatlı yiyecekler yemek, asitli içeceklerden uzak durmak ve bitkisel destek ürünleri kullanmak kemoterapinin yan etkilerini azaltıyor” diyor.

Bitkisel ürünler sürece destek
Kemoterapi tedavisinin yan etkileri genellikle tedavi tamamlandıktan 3 hafta sonra kaybolmaya başlıyor. Tedavi sonrasında hastanın eski direncini yeniden kazanması için dinlenebildiği, iyi beslendiği, vücudunu yormadığı bir dönem geçirmesi gerekiyor. Doç. Dr. Üstün, bunların yanı sıra destekleyici bitkisel ürünlerin de kullanılabileceğini belirtiyor. Ancak bazı durumlarda kemoterapinin neden olduğu sinir sistemi harabiyeti ve böbrek fonksiyon bozuklukları kalıcı olabiliyor. Bu gibi yan etkilerin evresini gözlemleyebilmek için doktor kontrolünde olmaya özen göstermek gerekiyor.

Asitli içecekler ve yağlı yemeklerden uzak durulmalı
Kemoterapi sürecinde beslenme şeklinin önemine dikkat çeken Doç. Dr. Üstün, tüketilmemesi gereken gıdaları şöyle açıkladı: “İlaç etkileşimi yüksek bir meyve olan greyfurt, bazı kemoterapi ilaçlarıyla da etkileşimi bulunduğundan bu süreçte tüketilmemesi gerekiyor. Asitli içecekler, yağlı ve baharatlı yemekler hastanın bulantısını ve kusmasını artırabileceğinden dolayı önerilmiyor. Bu süreçteki kişilerin en merak ettiği konulardan biri de tedavi sürecinde şeker tüketmelerinde bir sakınca olup olmadığı. Kanser hücrelerinin şekerle beslendiği doğru, ancak tamamen şekersiz bir diyet mümkün değil. Bu nedenle kontrollü tüketim en sağlıklı seçenek olarak görülüyor.”

Kullanılan her ilaçtan doktorun bilgisi olmalı
Kemoterapi sürecindeki kişilerin kullandığı tüm ilaç ve bitkisel takviye ürünlerini doktoruna iletmesi önem teşkil ediyor. İlaçların kemoterapi sürecinde kullanımına ve dozuna mutlaka doktorun karar vermesi gerekiyor. Aksi takdirde kişinin önemsiz gördüğü bir vitamin bile süreci olumsuz bir biçimde etkileyebiliyor. Bunun yanı sıra kanser tedavisinde alternatif bitkisel yöntemlerin tedavi olarak kabul edilemeyeceğini belirten Doç. Dr. Üstün, “Kişiler tedavi sırasında veya sonrasında farklı bitkisel takviyeler kullanmayı tercih edebiliyor. Ancak bu yöntemlerin, yalnızca destek olarak kullanılabileceğinin kesinlikle unutulmaması gerekiyor. Kişi eğer tedavi amacıyla bağışıklık sistemini güçlendirmek ve hastalığı yenmek için bitkisel alternatiflere yöneliyorsa bu durumdan mutlaka doktorun bilgisinin olması gerekiyor” diyor.

 Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Sağlık Haberleri

Ana Arı

Karniyol(carnica) Ana arı, üretimi, satışı üzerine site.

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar