23 Ocak 2019 Çarşamba
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

GECE LENSLERİ İLE GÜNDÜZ GÖZLÜK DERDİNE SON !

GECE LENSLERİ İLE GÜNDÜZ GÖZLÜK DERDİNE SON !
  • 11 Aralık 2017 Pazartesi
  • 1428 kez okundu

Göz Hastalıkları Uzmanı Prof.Dr.Ümit Beden konu ile ilgili bilgiler verdi.

Kırma kusurlarının tedavisi günümüzde çoğunlukla gözlük ve kontakt lensler ile sağlanmaktadır. Ayrıca müdahaleye uygun göz yapısına ve göz numaralarına sahip bazı hastalarımız ise lazerin faydalarından yararlanmaktadırlar. Henüz numarası sabitlenmemiş olan, yaş olarak uygun olmayan ve gözü lazer ile müdahaleye uygun olmayan hastalarımızın çoğu gözlüklerinin yanında lens de kullanmaktadırlar.  Bu hastalarımız çoğunlukla gündüz lenslerini takarken gece uyumadan birkaç saat önce gözlüğe geçmektedirler. Lens kullanımı, gözlük kullanımı ile kıyaslandığında tabi ki hastaya net ve geniş açılı görüntü sağlamakta ve gözlüksüz bir hayat sunmaktadır. Bununla birlikte, lens bakımı, göz kuruluğu ve alerji gibi sorunları beraberinde getirmektedir. Ayrıca lens solüsyonu ve kutusu bulundurma zorunluluğu hastalar için yük olabilmektedir. Bunun yanında, özellikle tozlu ortamlarda veya ekran başında çalışanlar ile aktif spor yapan bireyler lens kullanımından da şikâyetçi olabilmektedirler.  Günümüzde bu tür sorunların üstesinden gelinmesi açısından gece lensleri bir alternatif olarak karşımıza çıkmaktadır.

Gece lensleri (Ortokeratoloji) uyumadan önce takılan ve uyanınca çıkarılan özel tasarım bir lens türüdür. Bu uygulama gözün saydam tabakasının (Kornea) gece yeniden şekillendirilmesi esasına dayanır. Bu şekilde kişi gece taktığı lens sayesinde gündüz lens veya gözlük takmadan net olarak görebilmektedir. Lazer olamayan bir hastanın gündüz lens veya gözlük takmadan net bir görüşe sahip olması tabi ki hasta için oldukça konforludur. Özellikle göz kuruluğu yaşayan, alerji problemi bulunan veya yüzme gibi spor aktivitelerinde bulunan hastaları için bu uygulama oldukça tatmin edici olabilmektedir.

Gece lensleri kullanımı için detaylı bir göz muayenesi ve kornea haritası gereklidir. Uygun olgularda lens kullanımı başlanır ve yakın takip ile lenslerin göze uyumlu olduğu kontrol edilir. Ardından hasta lensleri hijyen kurallarına uygun olarak kullanır ve normal şartlarda altı ayda bir kontrollerini yaptırır. Yedi-sekiz yaşlarından itibaren kullanılabileceği belirtilen bu lensler henüz lazer yaşına gelmemiş hastalar için de iyi bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu uygulama kişiye gözlük veya lens kutusu, solüsyonu taşıma mecburiyeti olmadan net görüş sağlar. Özellikle alerji ve kuru göz gibi lens kullanımına bağlı problemler yaşayan hastalar bu uygulama ile çok daha konforlu bir yaşam sürebilmektedirler. 
 


 Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Sağlık Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar