23 Ocak 2019 Çarşamba
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

“VEREM EĞİTİMİ VE PROPAGANDA HAFTASI”

Verem Eğitim ve Propaganda Haftası dolayısıyla açıklamalarda bulunan İl Sağlık Müdürü Doç Dr Uğur Bilge;
“Her yıl ocak ayının ilk Pazar gününden başlayan hafta “Verem Eğitim ve Propaganda Haftası” olarak kutlanmaktadır. Tüberküloz diğer adıyla verem hala dünya genelinde önemli bir sağlık problemidir. Dünya genelinde en çok ölüme yol açan 10 nedenden birisidir.

Veremin etkeni “mikobakteriyum tüberkülozis” mikrobudur. Verem mikrobunun kaynağı, tedavi görmemiş veya düzenli tedavi görmeyen aktif akciğer ve gırtlak veremi olan hastalardır. Hasta insanların öksürmesi ve hapşırması ile ortama yayılan mikrobun solunması ile bulaşır.

Verem hastalığı vücudun bütün organlarını tutabilir ancak en çok akciğerlerde görülür. Şeker hastalığı, böbrek hastalığı, bazı kanserler, ilaç ve alkol bağımlılığı, sigara, madenci hastalığı ve diğer bazı kronik hastalıklar da vücut direncini düşürür. Bebeklerde ve yaşlılarda da vücut direnci düşük olduğundan hastalanma fazla olur. Halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, gece terlemesi gibi genel bulgular yâda öksürük, balgam, öksürükle kan tükürme, göğüs-sırt yan ağrısı, nefes darlığı, ses kısıklığı gibi etkilenen organa özel şikâyetler görülebilir.

Balgamda verem mikrobunun gösterilmesi ile kesin tanı konulur. Tanı konulan tüm verem hastaları verem savaş dispanserinde kaydedilir. Verem Savaş Dispanseri (VSD) birimlerinde veremin teşhis ve tedavisi ücretsizdir. Tedavide verilen ilaçların düzenli içilmesi çok önem taşır. Tüberküloz ilaçları bir sağlık personeli veya hastanın yakınının kontrolünde, Doğrudan Gözetimli Tedavi(DGT) şeklinde kullanılmaktadır. Çünkü hastaların bir kısmı tedaviyi terk etmekte ve toplumda mikrop yayılmasını sürdürmektedir. Tüberküloz tedavisinde ilaçlar eksik yâda düzensiz kullanılırsa hastalık iyileşmez. Tam tersine tedavisi güç bir duruma gelir. Bu duruma dirençli tüberküloz denir. Tedavi edilmeyen her hasta yılda 10-15 kişiye hastalığı bulaştırır. Verem hastasının aile bireyleri ve diğer temaslıları dispanserlerde ücretsiz olarak muayene edilir ve gerekli tetkikleri yapılır, gerekirse tedaviye başlanır.

BCG aşısı kanla yayılan ve ağır seyreden verem hastalığını önlemede çok etkilidir. Ülkemizde BCG aşısı doğumdan sonra 2. ayını bitiren bebeklere aile sağlığı merkezleri ve verem savaş dispanserlerinde ücretsiz olarak yapılmaktadır” dedi.  Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Sağlık Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar