23 Şubat 2019 Cumartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

HASTANE BİTİYOR ULAŞIM NE OLACAK?

Eskişehir trafik ve toplu ulaşım sisteminin sıkıntıları için ortaya konulan çözüm önerileri yetersiz kalmaya devam ederken bir yeni güzergah daha yakın zamanda toplu ulaşım konusunda Eskişehir için önemli bir nokta halini alacak. Yapımı devam eden Şehir Hastanesinin tamamlanmasına kısa bir süre kalmış olmasına karşın hala bu alanla ilgili ulaşım planının nasıl olacağını konusunda net çözümler söz konusu değil.

Özellikle kentin ticaretinin de yoğun şekilde faaliyette bulunduğu alanda mevcut yollar yetersiz kalıyor. Bir çok büyük kentte bu tarz alanlarda yan yollar ve alternatifler çoktan insanların hayatına girmişken Eskişehirde maalesef mevcuttaki yolların bile hali içler acısı. Sürücülerin tepkisi çeken yollarda yıllardır yamama çalışmaları bile yapılmıyor. Mesai saatlerinin bitiş ve başlanğıç anlarında bölgede ciddi bir sorun yaşınıyor ve bir çok sürücü yollarını uzatma pahasınada olsa Mamuca üzerinden ve Estim karşısından 71 evlere giden bozuk yoldan gitmek durumunda kalıyorlar. Ancak o alanlarda bile trafik akışı ciddi sıkıntı içinde. Bu yoğunluğu birde hastanenin yoğunluğu eklenince bölgeyi bekleyen trafik çilesi şimdiden düşündürüyor. Hala da kamuoyuyla paylaşılmış bir çözüm önerisi ve plan da söz konusu değil.

Şehir gazetesinde yer alan haberde bu konuya dikkat çekiliyor.

İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Uğur Bilge, Şehir Hastanesi’nin bitme aşamasına geldiğini belirterek, “Tramvayın oraya gitmesi önemli ama asıl karayolu açılması için bir istimlak sorunu var” dedi.

71 Evler Mahallesi’nde yapımı süren ve inşaat seviyesi yüzde 82’ye ulaşan 1081 yataklı Şehir Hastanesi için geri sayım başladı. 2018 yılı içerisinde kesin olarak açılması planlanan hastanede son hazırlıklar yapılırken İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Uğur Bilge ulaşım konusunda Büyükşehir Belediyesi’nden destek beklediklerini belirtti. Aynı zamanda Yunus Emre Devlet Hastanesi yeni binasının da yüzde 95 seviyesinde olduğunu açıklayan Bilge hastanelerin son durumu hakkında ŞEHİR’e konuştu.

2 HASTANEDEN TAŞINACAKLAR

“Şehir Hastanesi’ni en yakın tarihte açmak istiyoruz” diyen Bilge, “İnşaat yüzde 82’si şu anda tamamlanmış durumda. Şu an cihaz alımları, cerrahi teçhizatlar alınıyor. Mevcut hastane (Devlet Hastanesi) binası konusunda bir çalışma yok. Şu anda en öncelikli olan iş Şehir Hastanesi’nin açılması. Şehir Hastanesi açıldıktan sonra Devlet Hastanesi’ndeki birimler oraya taşınacak. Yunus Emre Devlet Hastanesi’nin bir kısmı da oraya taşınacak. Kalan kısım ise orada yapılan yeni binada hizmet verecek. Şehir Hastanesi ile ilgili olarak doktor ve poliklinik dağılımı ile ilgili çalışıyoruz. Ancak Sağlık Bakanlığımızla da hastane binası konusu görüşülecek mutlaka değerlendirilecektir. Yunus Emre Devlet Hastanesi’nin yeni binası 600 yataklı deniyor ama 800 yataklı bir hastane. Son haliyle söylüyorum. Yüzde 95 oranında bitti. Erken kabul muayenesi istenecek ve Bakanlık da inceleyecek. Eksiklik bulunmazsa orası da açılacak. 2 hastaneyi de 2018’de en erken tarihte açmayı istiyoruz” dedi.

İSTİMLAK SORUNU VAR

“Ulaşım konusunda belediyenin yapması gereken işler var” diyen Bilge, “Özellikle tramvay meselesi önemli. Bir de Şehir Hastanesi ile çevreyolu arasında istimlak edilip yol yapılması gereken bir bölüm var. Bu da yaklaşık 4 milyonun üzerinde bir rakam deniyor. Çünkü orada şahıs arazisi de var. O yapılırsa yol sorunu biter ve rahatlar. Tabi burada Belediye ile yazışmalarımız var. Büyükşehir Belediyesi, ilgili belediyeler, karayolları ile yazışmalarımız sürüyor. Vali Bey de takip ediyor. Ama orada yapılması gereken istimlak var. Belediyenin yükümlülükleri var. Belediyenin bir an önce bunları halletmesi gerekiyor. Belediye ile iletişimimiz sürüyor. Bize destek olacaklarını umuyoruz” diye konuştu.  Bu arada Büyükşehir Belediyesi’nin tramvay güzergahlarının uzatılması için 29 Aralık’ta yapacağı ihale iptal edilmişti. İhalenin iptal olmasından sonra Şehir Hastanesi’ne de uzatılacak olan hattın ne zaman yapılacağı ise bilinmiyor.

şehir gazetesiGönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Sağlık Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar