13 Aralık 2018 Perşembe
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

SAFRA KESESİ TAŞLARINA DİKKAT !

Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr.Bilgehan Sonbahar konu ile ilgili bilgiler verdi.
 
Safra kesesi karaciğerin hemen altında, karaciğerden salgılanan safra sıvısını depolayan ve gerektiğinde barsağa iletimini sağlayan bir organdır.

Safra kesesindeki safranın kimyasal yapısındaki dengesizlikler sonucu safra taşları oluşur. Safra taşı oluşum riski ile ilgili 5F kuralı vardır, ingilizce karşılıklarının baş harflerine göre sıralanan risk faktörleri; kilolu olmak(Fat), kadın olmak(Female), çok doğum yapmış olmak(Fertil), açık tenli olmak (Fair), 40 yaşında olmak(Fourty) ana risk faktörleridir. Bunların dışında önemli risk faktörleri arasında hızlı kilo vermek, yüksek kolesterollü gıdalarla beslenmek, sedanter yaşam,bazı kan hastalıkları da sayılabilir.

Op.Dr.Bilgehan Sonbahar sözlerine şöyle devam etti;

Safra kesesinde oluşmuş olan taşların bir kısmı hiç belirti vermez. Bunlara sessiz taş denmektedir, aslında sessiz tehlike de denilebilir. Eğer taş safra kesesinden safra kanalına düşerse işte o zaman en sık gördüğümüz belirti yani ağrı başlar. Ağrı karnın sağ üst tarafında, genellikle şiddetli bir şekilde birkaç saat sürer. Bazen sırta, sağ omuza vurur. Genellikle ani ve yemek sonrası başlar. Sıklıkla bulantı ve kusma olur. Eğer taş kanaldan geçip kendiliğinden barsağa düşerse klinik hafifler ve ağrı azalır fakat ağrı 24 saati geçerse tıkanmanın kalıcı olduğunu düşünmek gerekir, bu duruma akut kolesisitit diyoruz ve sıklıkla acil cerrahi müdahale uyguluyoruz. Eğer safra taşı safra kesesi kanalından geçip ortak safra kanalını tıkarsa o zaman karaciğerde üretilen safranın barsağa akmasına engel oluyor ve hastada sarılık gelişiyor veya ortak kanalın barsağa açıldığı özel bölgeyi tıkarsa o zaman hastada aynı anda safra kesesi iltihabı,pancreas iltihabı ve sarılık gelişiyor ve bu durum ölüme dahi sebep olabiliyor. İşte bu sebeple sessiz safra taşları aslında birer sessiz tehlike olarak kabul görmektedir.

Safra kesesi taşının tek tedavi yöntemi taşın olduğu safra kesesinin ameliyatla çıkarılmasıdır. Safra taşları, safra kesesinin bir hastalığıdır. Sadece taşlar alınacak olsa bir süre sonra aynı taşlar tekrar oluşur.Bu nedenle sadece safra kesesindeki taşların alınması şeklinde bir tedavi yoktur. Safra kesesi ve taşlar birlikte alınır.

Op.Dr.Bilgehan Sonbahar sözlerine şunları ekledi;

Günümüzde safra kesesi taşlarında en uygun ameliyat şekli laparoskopik yani kapalı yöntemdir. Bu yöntemde karın duvarına açılan 3 veya 4 delikten özel aletlerle kapalı ameliyat yapmaktayız. Ayrıca günümüzde cerrahi yöntemlerimizin ve teknolojinin gelişmesiyle sadece göbekten yapılan tek kesi ile tek delikten kapalı ameliyat yapabiliyoruz. Yaptığımız tek kesiyide göbek deliğinden yaptığımız için hiç ameliyat izi kalmıyor ve  kozmetik sonuçları mükemmel oluyor.

Komplikasyonsuz bir ameliyat sonrası ameliyat akşamı hastalar ayağa kaldırılır, sulu gıdalar tükettirilir ve ertesi gün taburcu edilir.  Hastalarımız yaklaşık 4-5 gün içinde işlerine ve günlük yaşamlarına geri dönerler.
Ameliyata kadar aşırı yağlı,yumurtalı ve çikolatalı  gıdalar yasaklanırken ameliyat sonrası gıda kısıtlamasına gerek yoktur, kişi genel sağlık durumuna uygun şekilde istediği gıdalarla beslenebilir.


 Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Sağlık Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar