27 Mayıs 2019 Pazartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

STRES VE SİGARA, İNFLAMATUVAR BAĞIRSAK HASTALIKLARINI TETİKLİYOR

19 Mayıs “Dünya İnflamatuvar Bağırsak Hastalıkları (İBH) Günü” dolayısıyla açıklama yapan Türk Gastroenteroloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Murat Törüner, inflamatuvar bağırsak hastalıklarının (İBH) gıdalardan alınan çeşitli maddeler, bakteri, virüsler, stres ve sigara kullanımı ile tetiklendiğini söyledi.

Türk Gastroenteroloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Murat Törüner, inflamatuvar bağırsak hastalıklarının, ülseratif kolit ve crohn hastalıklarının temelinde tetikleyici etkenler arasında gıda içerisinde alınan çeşitli maddeler, bakteri, bakteri toksinleri, virüsler, stres ve sigara/tütün ürünleri kullanımının sayılabildiğini ancak kesinleşmiş tek bir sebep gösterilemediğini belirterek, Türkiye’de yaklaşık 70-80 bin inflamatuvar bağırsak hastası bulunduğunun tahmin edildiğini ifade etti.

Törüner, 19 Mayıs Dünya  İnflamatuvar Bağırsak Hastalıkları Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, sindirim sistemi veya bağırsak duvarının ve iç tabakasının kronik iltihaplanması sonucu oluşan inflamatuvar bağırsak hastalıklarının yaygın olarak 20’li ve 30’lu yaşlarda olmakla beraber erken dönemlerde ve ileri yaşlarda da görülebildiğini aktardı.
Herhangi bir bulaşıcı mikrop olmadan bağırsakların iltihaplanmasıyla meydana gelen hastalığın, birbirine benzer bir grup hastalığı içerdiğine değinen Törüner, “bağışıklık sistemi, genetik yatkınlık ve çeşitli çevresel faktörlerin etkisiyle oluşan crohn hastalığı” ve “ülseratif kolit”i, bu hastalıkların başlıca ikisi olarak sıraladı.

EN FAZLA KUZEY AVRUPA’DA GÖRÜLÜYOR

Törüner, İBH’nin hastalar, hasta yakınları ve doktorlar açısından oldukça zorlu hastalıklar olabildiğine işaret ederek, şöyle devam etti:

“Hem hastaların hem de hasta yakınlarının hayat kaliteleri, iş/okul verimlilikleri hastalığın şiddeti ile orantılı bir şekilde kötü etkilenebilmektedir. İBH isimleri bir olsa da her hastada farklı seyretmektedir. Hastalık, önemli bir bölüm hastada oldukça ılımlı seyredebilirken, bir grup hastada oldukça ciddi seyredebilmektedir. İBH tedavisinde kullanılan ilaçlar genellikle bağışıklık sistemini baskılayan veya modifiye eden ilaçlarla sağlanabilmektedir. Son yıllarda giderek artan tedavi seçenekleri bu hastalıkların tedavisinde bir umut olmuştur. Çok sayıda hastada uygun tedavi seçenekleri kullanıldığında hastalık uyku dönemine sokulabilmekte, ek olarak, hastanın günlük ev ve iş yaşamına dönmesi sağlanabilmektedir.”

Araştırmalara göre hastalığın en fazla görüldüğü Kuzey Avrupa’da her bin kişiden 5’inin ülseratif kolit, 3'ünün ise crohn hastası olduğunu aktaran Törüner, Türkiye’de yaklaşık 70-80 bin inflamatuvar bağırsak hastası bulunduğunun tahmin edildiğini kaydetti.

“HASTALIKLAR HER IRKTAN İNSANI ETKİLEYEBİLİR”
Prof. Dr. Törüner, inflamatuvar bağırsak hastalıklarının, dünyanın genellikle sanayileşmiş bölgelerinde görüldüğünü, görülme sıklığının, güneye kıyasla kuzey enlemlerde ve kırsala oranla şehirlerde daha yüksek olduğunu ve her ırktan insanı etkileyebildiğini belirtti.
Gelişmekte olan ülkelerden gelişmiş ülkelere taşınan insanların bir süre sonra İBH geliştirmede nüfusun geri kalanı ile aynı riski taşıdığını söyleyen Törüner, şöyle devam etti:

“İnflamatuvar bağırsak hastalıkları bulaşıcı değildir. Hasta, hastalığını çevresindeki insanlara ulaştırmaz/bulaştıramaz. İnflamatuvar bağırsak hastalıkları, ülseratif kolit ve crohn hastalıklarının temelinde tetikleyici etkenler arasında gıda içerisinde alınan çeşitli maddeler, bakteri, bakteri toksinleri, virüsler, stres ve sigara/tütün ürünleri kullanımı sayılabilir, ancak günümüze kadar kesinleşmiş tek bir sebep gösterilememiştir. Alevlenmeler arasında kendini iyi hisseden ve semptomları ortadan kalkan kişiler, doktorlarının önerdiği idame tedavisini uygulamayı ve kontroller için gastroenteroloji kliniklerine gitmeyi ihmal etmekte, tedavilerini kendi kendilerine kesmektedir. Yeni bulgular, hastaların doktorlarının tavsiye ettiği şekilde tedavilerine devam etmelerinin, uzun süreli faydalarının olduğunu ve kolon ve/veya rektum kanseri geliştirme risklerini azalttığını göstermektedir. İBH olan kişiler, özellikle İBH konusunda deneyimli gastroenteroloji uzmanları tarafından takip edilmeli ve tedavileri düzenlenmelidir.”


 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Sağlık Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar