21 Mart 2019 Perşembe
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Tamponsuz ve ağrısız burun ameliyatıyla ertesi gün iş başı yapmak mümkün!

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları, Baş ve Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yavuz Selim Pata tamponsuz ve ağrısız burun ameliyatlarına dikkat çekerek “hastalar artık burun ameliyatı olduklarında ertesi gün iş başı yapabilecekler” dedi.

Tamponsuz ve ağrısız burun ameliyatı ile ilgili merak ettiklerimizi Prof. Dr. Yavuz Selim Pata’ya sorduk.
Tamponsuz burun ameliyatı nedir? Avantajları nelerdir?

Burun ameliyatları yakın bir zamana kadar ameliyat sonrasında tampon konularak yapılıyordu, O tamponlar ilk zamanlarda uzun uzun hatta metrelerce bezler şeklinde konuluyordu. Sonra onları teker teker çıkartıyorduk. Sonraki zamanlarda süngerimsi ve ardından da balona benzeyen tamponlar koyulmaya başlandı. Bu tamponları en az 48 saat tutuyor ve Ameliyattan iki gün sonra çıkartıyorduk. Hasta bu tampondan ve tamponun çıkartılmasından çok rahatsız oluyordu. Burun tamamen tıkalıydı. Bu buruna baskı yapıyordu, kulaklara basınç yapıyordu, baş ağrısı yapıyordu. Ağız kuruluğu, yutkunma zorluğu ve buna bağlı olarak yemek yemede problem oluyordu.
İki gün sonra tamponu çıkartırken hasta ağrı ve acı çekiyordu, kanama oluyordu. Hatta hastaların bir kısmı bu sırada tam olarak bayılmasalar bile kendinden geçiyordu. Tamponsuz ameliyatla bu sıkıntı ve rahatsızlıkların hiçbiri yaşanmıyor.

Neden tamponsuz burun ameliyatı yapılmaya başlandı?
Hastalar ameliyat çok başarılı olsa dahi tamponun bulunduğu iki gün boyunca ve tamponlar burundan çıkartılırken o kadar sıkıntı çekiyorlardı ki akıllarında sadece o tamponlu 48 saat kalıyordu. Bundan dolayı da insanları burun ameliyatı olmaya ikna etmek çok zordu. Bunu önce Avrupa’da ve ABD’de yapmaya başladılar ardından “biz neden yapamayalım?” dedik ve tamponsuz burun ameliyatı yapmaya başladık.
Tamponsuz burun ameliyatı yapmaya başladığımız ilk zamanlarda hasta yakınları ziyarete geliyor ve bakıyordu ki tampon yok, hasta burnundan çok güzel nefes alabiliyor ve dolayısı ile

rahat, ağrısı yok, yemek yiyebiliyor. Hastaları bu şekilde gören yakınları ve ziyaretçileri şüphelenmeye başlıyor ve hastaya ameliyat yapıldı mı gerçekten, yoksa seni ameliyathaneye  indirip uyutup uyandırdılar mı ameliyat etmeden acaba diye sorguluyorlardı. Tabi insanlar böyle bir yöntemden habersizdi, ilerleyen zaman içinde burun ameliyatları sonrasında rahatlığı, konforu gören tamponsuz hastalarımız ameliyat olmayı kendileri istemeye başladı.

Tamponsuz burun ameliyatı kimlere yapılır?
Burun kemiği eğriliği (Septum deviasyonu), burun eti büyüklüğü, sinüzit ameliyatı, estetik burun ameliyatı gibi burun ile ilgili aklınıza gelebilecek hangi ameliyatı yaparsanız yapın artık tamponsuz yapabiliyoruz.
Tamponsuz burun ameliyatı yapıldığında hasta ameliyat sonrası uyandığında hemen burundan nefes almaya başlıyor. Ağrı, gece uykuda nefes almama, rahatsız olma, yüzde şişkinlik gibi yan etkilerin hepsini yok ediyoruz.

 Ameliyatta hangi teknikler kullanılıyor?
Tamponsuz burun ameliyatı, ameliyatın tekniğiyle alakalı bir yöntem değildir. İsterseniz lazer kullanın, isterseniz radyo frekans kullanın, isterseniz bıçak ve hatta çekiç kulanın, hangi yöntemle yaparsanız yapın ameliyatı başarılı ve düzgün yaptığınızda sonrasında da tampon konulması gerekmeden ameliyatı bitirebiliyorsunuz.

Burunda işlevsel bir sıkıntı varsa aynı ameliyatta çözüm getirilebilir mi?
Burunda işlevsel bir sıkıntı varsa tabii ki sadece burnun dışını değiştirmekle kalmıyoruz, içini de değiştiriyoruz. Dışı eğri olan bir burnun içi de eğridir. Dolayısıyla hastanın sadece burnun dışındaki eğriliği düzeltirseniz nefes alma problemi devam eder. Bunun içindir ki burnun içine de müdahale etmeniz gerekiyor. Havanın geçtiği kanalları içerden açmazsanız güzel görüntülü bir burun elde ederseniz ama burnun fonksiyonu yeterli olmaz,  hasta rahatsız ve memnuniyetsiz olur. Hastanın hem nefes alabileceği hem de burnunun görüntüsünün estetik olarak güzel olduğu bir sonucu elde etmeniz gerek.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Sağlık Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar