22 Şubat 2019 Cuma
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Yenidoğan bebekleri hemen yıkamayın!

Yenidoğan bebekleri hemen yıkamayın!
  • 18 Haziran 2018 Pazartesi
  • 550 kez okundu

Yenidoğan bebekler ilk aylarda bağışıklık sistemleri henüz olgunlaşmadığı, aşıları henüz yapılmadığı için hastalıklara karşı savunmasızdırlar. Doğumdan sonraki ilk 3 ay boyunca korunmaları büyük önem taşımaktadır. Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Filiz Bakar, bebeğin sağlığı açısından bazı konulara dikkat etmenin önemli olduğunu belirtiyor.

Prof. Dr. Filiz Bakar, yenidoğan bebeklerin özellikle cilt ve solunum yolu enfeksiyonları açısından risk altında olduğunu vurguluyor:
“Bebekler, ciltlerinin üzerinde “vernix kazeoza” adı verilen yağlı, koruyucu bir tabakayla doğarlar. Bu koruyucu tabaka, onları hem ısı kaybından, hem de enfeksiyonlardan korur, ayrıca cildini nemlendirir. Bu nedenle bebeklerin doğduktan hemen sonra değil,  doğumdan 3-4 gün sonra yıkanması önerilir.”

Prof. Dr. Filiz Bakar, bebeklerin ilk ayında öpülmemesi ve bebekli evlerde sigara içilmemesi konusunda da uyarılarda bulundu:

“Yenidoğan bebek her türlü enfeksiyona açıktır. Bu nedenle bebeğin ilk ayının mümkün olduğunca ev ortamında geçirilmesi, ziyaretçi sayısının az tutulması, kapalı kalabalık ortamlara gidilmemesi önemlidir. Hava uygunsa kısa süreli açık hava gezintisi yapılabilir. Anne, baba, evdeki diğer kardeşler hasta değillerse özellikle ellerini yıkadıktan sonra bebekle temas edebilir, öpebilirler. Ancak diğer kişilerin, özellikle de çocukların bebeğe temasını mümkün olduğunca kısıtlamak önemlidir. Bebeğin bulunduğu evde balkon dâhil sigara içilmemesini isteriz”

 

Bebek giyiminin püf noktaları

Bebeğin ne çok sıcak, ne de çok soğuğa maruz kalmaması gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Filiz Bakar, bebek giyimiyle ilgili şunları söylüyor:

“Bebekler refleks olarak sık sık hapşırırlar. Bu durum aileyi bebeğin üşütmüş olabileceği konusunda tedirgin eder ve bebek kat kat giydirilir. Oysa aşırı giydirilme de bebeği huzursuz eder. Bebek terler. Bu durum isilik oluşumunu kolaylaştırır. Ortamın ısısına göre, sizin giydiğinizin bir kat fazlası, bebeğiniz için yeterlidir. Aşırı sıcak havalarda tek kat giysi yeterli olabilir. Oda sıcaklığı bebek giyinikken 22-23 ℃ derece seviyesinde olmalıdır. Oda çok sıcak ise klima kullanılabilir. Ancak bebek direk klima havasına maruz kalmamalıdır. Bebeklere iç ortamlarda eldiven, şapka giydirilmesine gerek yoktur. Banyodan sonra ve dışarı çıkarken eldiven ve şapka giydirebilirsiniz.”Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Sağlık Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar